Odpowiednie oświetlenie do akwarium – dlaczego to takie ważne?

4 min

Chyba każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z akwarium, z pewnością przyzna, że podziwianie podwodnego świata ujętego w małym zbiorniku to wielka przyjemność i uczta dla oczu. Przyjemność z patrzenia na zachowanie i wygląd ryb akwariowych nie byłaby możliwa bez odpowiedniego oświetlenia. Podpowiadamy, jakie jeszcze role pełni oświetlenie w akwarium i jak dobrać źródła światła?

Do czego jest potrzebne światło w akwarium?

Zadaniem akwarysty jest jak najbardziej precyzyjne odwzorowanie warunków, w których fauna i flora naturalnie żyje w środowisku. Wiele egzotycznych gatunków ryb wywodzi się z ciepłych wód, gdzie długo utrzymuje się słońce, dlatego tak ważne jest, aby miały stały dostęp do światła. Dotyczy to również osobników, które wolą poruszać się blisko powierzchni wody. Odpowiednio dobrane światło jest w stanie wyznaczyć rybom dobowy rytm, uspokoić je lub pobudzić do aktywności. Pamiętaj jednak, że wodni mieszkańcy Twojego akwarium nie lubią nagłych zmian w oświetleniu, dlatego starannie dobierz jego natężenie i kolorystykę.

Dostęp do światła to również istotny czynnik, który odpowiada za wzrost i rozwój roślin w akwarium. Bez niego przeprowadzanie procesu fotosyntezy nie będzie możliwe, co sprawi, że akwarium nie będzie wyposażone w bujne, cieszące oko rośliny.

I w końcu, oświetlenie służy także Tobie i innym obserwatorom akwarium — dzięki niemu nie tylko będziesz mógł podziwiać podwodny świat, ale także szybciej dostrzeżesz zmiany w zachowaniu ryb czy zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na parametry wody.

- Advertisement -

Jak dobrać oświetlenie do akwarium

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia do akwarium, jest to, aby lampy nie zmieniały temperatury wody. Niekontrolowane nagrzewanie wnętrza akwarium może być niebezpieczne dla ryb, szczególnie jeśli Twój zbiornik nie jest wyposażony w chłodziarkę. Kupując lampy do akwarium, upewnij się, czy są one w 100% wodoodporne, a także energooszczędne. Istotnym kryterium doboru lamp będzie ich barwa — tu najlepiej sprawdzi się ta o białej emisji światła, z możliwością zmiany odcieni na zimne i ciepłe. Wiele możliwości daje oświetlenie z wieloma trybami, w których można łatwo zarządzać intensywnością i barwą oświetlenia. Tego rodzaju lampy pozwalają uzyskać niezwykle spektakularny wygląd zbiornika, a także zmieniać jego klimat bez potrzeby aranżacji wnętrza.

Jakie oświetlenie do akwarium wybrać? Rodzaje lamp

  • Oświetlenie LED

Ten rodzaj oświetlenia w akwarystyce praktycznie wyparł już tradycyjne lampy. Powodów jest kilka — oświetlenie LED jest ekonomiczne i wytrzymałe, przez co przyjazne środowisku. Większość z dostępnych lamp LED charakteryzuje się mocnym światłem, z pełną paletą barw RGB, co nie tylko pozwala na lepszą obserwację akwarium, ale także korzystnie wpływa na faunę i florę hodowaną w zbiorniku.

●     Świetlówki T8 do akwarium

Lampa ze średnicą 26 mm skutecznie oświetli całe akwarium, docierając również do dna zbiornika. Niektóre świetlówki dodatkowo zwieszają efekt przejrzystości wody, podkreślając jej błękit oraz unikalne kolory egzotycznych gatunków ryb, np. neonów.

Oświetlenie do akwarium – gdzie zamontować?

Wybierając lampę do akwarium, zwróć uwagę na to, w jaki sposób ma być montowana. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp w pokrywie akwarium lub za pomocą specjalnych uchwytów mocowanych do bocznych ścian zbiornika. Przy dużych, otwartych akwariach czasem stosuje się również zawieszenie lamp do sufitu.

Gdzie kupić sprawdzone oświetlenie do akwarium?

Wybór oświetlenia to istotna kwestia, którą będziesz musiał podjąć już na początku podczas zakładania swojego pierwszego akwarium. Bez sprawnego, dobrze dobranego oświetlenia o wiele trudniej będzie Ci obserwować zbiornik, a przecież na początku właśnie ta czynność będzie kluczowa, aby nauczyć się akwarystyki. Kompletując zestaw na start, koniecznie zobacz lampy do akwarium dostępne w sklepie Aquario – w tej specjalistycznej hurtowni online znajdziesz sprawdzone modele energooszczędnych lamp, które oświetlą całą powierzchnię zbiornika, bez potrzeby inwestowania w dodatkowe źródła światła.

Udostępnij
2 Comments

Dodaj komentarz

- REKLAMA -