Offset, czy cyfra? Jak technologie druku kształtują rynek wydawniczy?

Dynamiczny rynek wydawniczy jest integralnie związany z przemianami technologicznymi. W pierwszej kolejności dotyczą one drukarni i producentów maszyn drukarskich, jednak ich konsekwencje wpływają także na decyzje autorów. Bo oni, podejmując się wydania własnej książki, mogą to robić dzisiaj z dużo większym komfortem, właśnie dzięki ekspansji najnowszych technologii.

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

W najnowszym odcinku podcastu „Rozmowy o druku” firmy Canon Polska, eksperci branży poligraficznej zajęli się kwestiami technologicznymi. Goście dziennikarza Jakuba Łukowskiego, w trakcie rozmowy o rynku wydawniczym, omówili kluczowe różnice między drukiem offsetowym, a cyfrowym. Na który z nich się decydować w określonej sytuacji i jak ta decyzja wpływa na koszty ponoszone przez klienta? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej odsłonie podcastu.

„Rozmowy o druku” to cykl podcastów, w których goście Canon Polska dyskutują o aktualnych trendach oraz najważniejszych kwestiach dla branży poligraficznej. W poprzednich odcinkach serii rozmowy dotyczyły m.in. wpływu cyfryzacji i modelu pracy hybrydowej na sytuację dostawców urządzeń drukarskich, nowoczesnych form druku i ważnych wydarzeń w branży poligraficznej.

Najnowszy odcinek jest kontynuacją rozmowy listopadowej, dotyczącej sektora wydawniczego, sytuacji na rynku książki, a przede wszystkim technologii drukarskich. Eksperci: Przemysław Rychlewski, konsultant Lean Management&Manufacturing, Leszek Sienicki, technolog z drukarni cyfrowej Sowa i Michał Młynarczyk, ekspert od druku produkcyjnego w Canon Polska, wyjaśnili kluczowe aspekty i niuanse związane z wiodącymi na rynku technologiami poligraficznymi – drukiem cyfrowym i offsetowym

Offset czy druk cyfrowy. Co wybrać?

Goście rozpoczęli dyskusję, odwołując się do klasycznego wręcz pytania o przewagę jednej technologii nad drugą. Na początku rozmowy zwrócono uwagę na fakt, że choć klienci wiedzą jakie są zasadnicze różnice między obiema technologiami, to niewielu z nich dokładnie zna ich specyficzne właściwości. Na ogół, zwolennicy offsetu wskazują na niższe koszty produkcji przy większych nakładach, natomiast orędownicy druku cyfrowego podkreślają elastyczność jaką gwarantuje druk cyfrowy – technologia ta pozwala na drukowanie nawet jednego egzemplarza. Przed refleksją na temat opłacalności wyboru, warto jednak bliżej poznać oba rozwiązania.

- Advertisement -

„Druk cyfrowy nie wymaga kosztownych prac wstępnych, takich jak przygotowanie specjalnej formy – matryc niezbędnych w offsecie. Można od razu przystąpić do drukowania, nawet jednego egzemplarza książki, wprost z pliku. Wpływa to na cenę procesu druku – w offsecie maleje ona dopiero przy większych nakładach”wyjaśnił Leszek Sienicki z drukarni cyfrowej Sowa.

Technologie druku a trendy na rynku książki 

Różnice między technologiami, a szczególnie aspekt kosztowy z nimi związany przekładają się bezpośrednio na decyzje biznesowe wydawców. Rośnie więc liczba wydawanych tytułów, ale jednocześnie maleje liczba egzemplarzy w każdej z wydawanych serii. Ma to odzwierciedlenie w ofercie wydawniczej.

„Liczne badania wskazują, że na rynku wydawniczym królują dzisiaj książki obyczajowe, kryminalne i biografie. Nieustannie rośnie liczba tytułów związanych z tymi właśnie gatunkami, ale wydawcy nie ryzykują wydawania dużych nakładów. Gdy zainteresowanie tytułem utrzymuje się dłużej, wydawcy realizują dodruki” twierdzi ekspert Canon Polska, Michał Młynarczyk.

Druk cyfrowy to niższe koszty i możliwość podejmowania swobodnych decyzji dotyczących nakładu – kiedy książka się dobrze sprzedaje, można decydować się na dodruk. Okazuje się, że ma to kolosalne znaczenie nie tylko dla dużych wydawnictw. Korzyści z druku cyfrowego który pozwala na swobodę wydawniczą doceniają autorzy decydujący się na self-publishing, czyli samodzielne wydawanie własnej książki we współpracy z drukarnią.  

„Jestem zwolennikiem druku cyfrowego, bo daje mi on możliwość całkowitej swobody w zarządzaniu nakładem. Wiem, ile będzie kosztowało mnie magazynowanie i druk mojego tytułu, wiem też, jaki kapitał muszę zamrozić na ewentualny dodruk kolejnej serii. Mam więc maksymalny komfort w podejmowaniu decyzji nie tylko jako autor, ale także jako wydawca – mówił Przemysław Rychlewski.

Wszyscy zyskujemy dzięki technologii

Poruszając kwestię opłacalności obu technik drukarskich, eksperci zwrócili także uwagę na nowy trend – do druku cyfrowego zaczyna być coraz częściej wykorzystywany atrament. Jest to kolejny czynnik, który wpływa na efektywność kosztową procesu druku. Drukowanie z wykorzystaniem atramentu staje się trendem, który będzie zmieniał funkcjonowanie rynku poligraficznego i wydawniczego.

Udostępnij
- REKLAMA -