10 sierpnia bieżącego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podało komunikat o ograniczeniu środków dla startupów, powołując się przy tym na dostosowanie się do unijnych przepisów.
10 sierpnia fundusze inwestycyjne otrzymały oficjalny komunikat dotyczący ograniczeń związanych z finansowaniem nowych projektów. Nowością jest to, że zamiast 3 mln zł, projekt będzie mógł otrzymać maksymalnie 1 mln zł, ponieważ jeden projekt będzie mógł być wsparty kwotą najwyżej 200 tys. euro.
W oficjalnym komunikacie NCBiR poinformował, że nowelizacja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego wprowadza zmianę jeśli chodzi o doprecyzowanie definicji beneficjenta pomocy grantowej. Obecnie za tokowego uznaje się:
podmiot publiczny lub prywatny lub osobę fizyczną, odpowiedzialną za inicjowanie lub zarówno inicjowanie, jak i wdrażanie operacji, oraz
a) w kontekście pomocy państwa – podmiot, który otrzymuje pomoc, z wyjątkiem przypadku, gdy kwota pomocy dla poszczególnych przedsiębiorstw jest niższa niż 200 000 EURO, w którym to przypadku dane państwo członkowskie może zadecydować, że beneficjentem jest podmiot udzielający pomocy, bez uszczerbku dla rozporządzeń Komisji (UE) nr 1407/2013, (UE) nr 1408/2013 i (UE) nr 717/2014 (…)”;
W komunikacie zaznaczono, że zmiana ta oznacza, że jedynie projekty grantowe, w których kwota pomocy jest niższa niż 200 000 euro mogą zachować dotychczasową strukturę, w której beneficjentem jest podmiot udzielający pomocy dalszym podmiotom. W konsekwencji pomoc o wartości równej lub wyższej od 200 000 euro nie może być przekazywana w dotychczasowej strukturze projektów grantowych.
Ofiarą cięć unijnych będzie tylko program BRIdge Alfa, który służy przede wszystkim wdrażaniu pomysłów naukowych do świata biznesu. Zadaniem programu jest pomoc w komercjalizacji najbardziej innowacyjnych pomysłów we wczesnej fazie rozwoju. Program jest skoncentrowany na wspieraniu projektów B+R (badawczo-rozwojowe).