Ad image

OpenAI romansuje z Apple. Czy Sam Altman wylądował na dywaniku CEO Microsoft?

Nowe partnerstwo Apple z OpenAI, wywołuje niepokój w Microsoft, który do tej pory był głównym inwestorem i sojusznikiem firmy AI.

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

W światowej branży technologicznej pojawiła się nowa dynamiczna współpraca, która skupia na sobie uwagę rynku. Firma Apple, znana z innowacji w dziedzinie urządzeń mobilnych, ogłosiła nawiązanie partnerstwa z firmą OpenAI, liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Umowa ma na celu przyspieszenie rozwoju i implementacji nowych funkcji AI w systemie iOS.

To partnerstwo, choć obiecujące dla Apple, spotkało się z chłodnym przyjęciem ze strony Microsoftu, który od lat inwestuje miliardy dolarów w OpenAI.  Jak podaje The Information – Microsoft, poprzez swojego dyrektora generalnego Satyę Nadellę, wyraził zaniepokojenie tym, jak nowa umowa wpłynie na ich dotychczasową współpracę. Podobno Nadella wezwał Sama Altmana, prezesa OpenAI, na rozmowę mającą wyjaśnić sytuację.

Według doniesień, przyszła współpraca Apple i OpenAI może obejmować rozwój ulepszonej wersji asystenta Siri, a nawet stworzenie nowego chatbota dla ekosystemu Apple. Informacje te wywołują zainteresowanie, szczególnie że Apple dotychczas nie angażowało się intensywnie w wyścigi technologii AI, na które składa się rywalizacja takich gigantów jak Google czy właśnie Microsoft.

Obecność Microsoftu w branży AI jest solidna, z ich produktem Copilot działającym już na iOS. Jednak tradycja Apple, polegająca na priorytetowym traktowaniu własnych produktów, może wzmocnić ich pozycję na rynku, gdzie iPhone dotarł już do ponad dwóch miliardów użytkowników na całym świecie – liczby znacznie przewyższającej użytkowników Windows.

Jednakże, nowe partnerstwo rodzi pytania o przyszłość struktur infrastrukturalnych obu firm. Apple posiada własne, ale mniejsze, centra danych w porównaniu z możliwościami Microsoftu, który jest głównym partnerem chmurowym OpenAI. Wciąż nie jest jasne, jak Apple zamierza zarządzać rosnącym obciążeniem danych, czy możliwe, że ich produkty AI będą hostowane w centrach danych Microsoftu, co może zwiększyć napięcia między firmami.

Sytuacja ta zostanie prawdopodobnie bardziej wyjaśniona podczas nadchodzącej konferencji WWDC, zaplanowanej na 10 czerwca. Oczekuje się, że Apple przedstawi szczegółowe plany dotyczące swoich projektów AI, które mogą znacząco wpłynąć na dalsze relacje w branży. Zmiany te umacniają także pozycję Sama Altmana w OpenAI, co pozwala przypuszczać, że jego wpływ na kierunki rozwoju technologii w najbliższych latach będzie jeszcze większy.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *