Play inwestuje w światłowód. Sieć już wkrótce dotrze do 6 mln domów w Polsce

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit

Play rozpoczął strategiczną współpracę z InfraVia, francuską firmą private equity specjalizującą się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych. Efektem współpracy ma być zwiększenie zasięgu szerokopasmowego internetu w hurtowym modelu otwartego dostępu, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury o kolejne 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Jednak współpraca przewiduje także możliwość kolejnych inwestycji.

Na podstawie podpisanej umowy, w dniu 31 marca 2023 roku InfraVia nabyła 50% udziałów spółki zależnej Play, Polski Światłowód Otwarty Sp. z o.o. („PŚO”). W ramach umowy Play przekazał spółce zależnej aktywa sieci HFC UPC Polska obejmującej 3,7 mln gospodarstw domowych, a w ramach współpracy PŚO rozszerzy zasięg usług internetu szerokopasmowego do ponad 6 milionów gospodarstw w perspektywie średnioterminowej.  

Rozbudowa sieci światłowodowej oraz modernizacja obecnej infrastruktury HFC do technologii FTTH realizowana będzie w standardzie XGS-PON, co pozwoli operatorom na wykorzystanie sieci PŚO do świadczenia usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gb/s.

Infrastruktura sieciowa będzie dostępna dla innych operatorów telekomunikacyjnych w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu. Finalizacja transakcji zmienia status quo na rynku poprzez udostępnienie największej sieci szerokopasmowej w modelu hurtowym każdemu operatorowi w Polsce, zapewniając lepszy dostęp do usług szerokopasmowych klientom w całym kraju.

„Współpraca Play z InfraVia przyspieszy rozwój największej otwartej sieci światłowodowej w Polsce. Nasze ogromne inwestycje w infrastrukturę światłowodową umożliwią milionom polskich klientów korzystanie z superszybkiego internetu, który jest niezbędny w codziennym życiu każdego z nas. Decyzja o zaoferowaniu otwartego dostępu do infrastruktury jest zgodna z misją Play zapewnienia wolności wyboru wszystkim klientom, a to przełomowe podejście przyspieszy cyfryzację Polski.”

Jean Marc Harion, Prezes Grupy Play
SOURCES:Play
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *