Według globalnego badania EY Tax Risk and Controversy Survey, obecnie co najmniej jeden spór podatkowy prowadzi aż 95% ankietowanych firm działających w prawie 50 krajach. Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek, ponieważ liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć o ponad jedną trzecią w ciągu najbliższych dwóch lat. W związku z tym, aż 51% liderów firm, odpowiedzialnych za kwestie podatkowe, przygotowuje się na zwiększenie aktywności organów administracji publicznej. Ankietowani wyrażają największe obawy związane z międzynarodowymi reformami podatkowymi, szczególnie w obszarze cen transferowych – taką odpowiedź podało 63% respondentów.
Wyniki badania EY Tax Risk and Controversy Survey jednoznacznie wskazują, że jeżeli chodzi o ryzyka podatkowe firmy wchodzą w zupełnie nową erę, która będzie stała pod znakiem intensyfikacji kontroli. Już w tym momencie 95% ankietowanych organizacji prowadzi spór podatkowy w przynajmniej jednej z jurysdykcji, w której są obecne, a wartość ponad połowy z nich (52%) przekracza 1 milion dolarów.
Ten trend będzie miał jednak wyłącznie tendencję wzrostową. Analiza EY wskazuje, że na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych zwiększy się o ponad 1/3. Sprawia to, że aż 51% osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za kwestie podatkowe przygotowuje się na intensyfikację działań ze strony organów administracji publicznej. Działania związane z egzekwowaniem podatków były najczęściej wskazywaną obawą (35%) przez ankietowanych liderów obszarów podatkowych w firmach.
Pandemia koronawirusa początkowo zmieniła priorytety organów podatkowych. Wstrzymane działania wracają jednak obecnie ze zdwojoną siłą. Temu procesowi sprzyja rosnąca digitalizacja procesów podatkowych, po części wymuszonych przez zmiany regulacyjne. W efekcie organy administracji publicznej nie tylko zbierają od przedsiębiorstw coraz więcej danych, ale również znacznie lepiej je analizują. Przed firmami okres nie tylko wzmożonych, ale również znacznie bardziej celowanych kontroli, na które należy przygotować się z wyprzedzeniem – mówi Michał Goj, Partner w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych w Dziale Doradztwa Podatkowego, EY Polska.
Międzynarodowe regulacje budzą obawy
Szczególne obawy wśród osób odpowiadających w organizacjach za kwestie podatkowe budzą potencjalne działania organów administracji publicznej w obszarze międzynarodowych regulacji. W tej kategorii dominuje obszar cen transferowych, na który wskazało 63% ankietowych. Równocześnie aż 55% firm wskazuje że rozwiązania takie jak BEPS 2.0 zwiększy obciążenia podatkowe, a 45% uważa że wpłynie na prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli.
W efekcie firmy znacznie większą uwagę przykładają do zarządzania swoimi działaniami w obszarze podatków na poziomie międzynarodowym. Niemal połowa (44%) ankietowanych organizacji centralizuje aspekty związane ze sporami podatkowymi, a jedynie 3% pozostawia większość z nich na poziomie wyłącznie lokalnych zespołów.
Równoczesny wzrost ryzyk podatkowych – zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym – sprawia, że organizacje zaczynają czynić coraz bardziej zdecydowane ruchy w zwiększaniu swojej ochrony. Wyniki badania wskazują, że 38% przedsiębiorstw mianowało już osobę odpowiadającą za obszar postępowań podatkowych. Równocześnie aż 80% ankietowanych uważa, że takie działanie przyniosłoby znaczącą wartość dla ich organizacji.