Podcast Kontra: Rosja, Chiny, Zachód. Dlaczego światowy handel ma problemy?

Udostępnij

W podcaście Kontra, Bartosz Martyka, Redaktor Naczelny BrandsIT.pl I Magazynu BrandsIT rozmawia z dr Izabellą Tymińską, ekspertką celną i ekspertką w zakresie handlu zagranicznego. Coraz częściej i silniej zaczynamy odczuwać skutki uzależnienia od dostaw z Chin. Na samym początku rozmowy poruszony został temat współpracy handlowej między krajami Zachodu a krajami azjatyckimi i byłego ZSRR. Dr Tymińska wskazuje, że nikt nie spodziewał się takiej skali uzależnienia od azjatyckich dostaw, czego ekspertka nie ocenia pozytywnie.

Następnie rozmowa dotyczyła ograniczeń w relacjach handlowych z Rosją wynikających z agresji tego kraju na Ukrainę. Bartosz Martyka pyta o możliwość powtórzenia tego scenariusza w relacji z Chinami. Istotną kwestią w tym zakresie jest rynek walutowy, gdzie Chiny dążą do osłabienia pozycji dolara, na co zwróciła uwagę dr Tymińska. W rozmowie poruszany jest także aspekt ekspansji Chin w zakresie podejmowania strategicznych inwestycji w krajach Zachodu oraz końca epoki, w której Chiny charakteryzowała najtańsza siła robocza.

Następnie dr Tymińska wskazuje na różnice między kapitalizmem produkcyjnym i kapitalizmem finansowym, a także na sposób kształcenia jako podwalinę sposobu funkcjonowania gospodarki.

Bartosz Martyka pyta o szanse, jakie stwarzają zawirowania w handlu międzynarodowym dla Polski.

W rozmowie poruszono temat łańcuchów dostaw. Dr Izabella Tymińska podaje możliwości rozwiązania problemów z przerwanymi łańcuchami dostaw, wskazując na aspekty geograficzne. Kolejnym aspektem poruszanym w rozmowie jest kwestia wywierania wpływu przez Chiny na kraje Zachodu poprzez przewagę w produkcji i handlu. Następnie w rozmowie poruszany jest temat Afryki jako miejsca ekspansji wielkich gospodarek w poszukiwaniu tanich surowców i siły roboczej oraz kwestia Unii Europejskiej jako kapitalizmu nie pozbawionego elementów centralnego planowania.

Później dr Izabella Tymińska opisuje, w jaki sposób będą funkcjonować dostawy towarów do Polski w najbliższym czasie. Następnie Bartosz Martyka zapytał o kwestię zarządzania infrastrukturą krytyczną w Europie przez Chiny.

Kolejną kwestią było funkcjonowanie państwa jako korporacji. Martyka i dr Tymińska rozmawiali o tym, jakie zagrożenia wynikają z takiego sposobu zarządzania krajem oraz o znaczeniu strategicznego podejścia do gospodarki państw.

Bardzo istotną sprawą dla Polski jest położenie geograficzne. Dr Tymińska wskazuje na konieczność odpowiedniego podejścia do dość kłopotliwego położenia w centrum Europy oraz wykorzystania go jako szansy na umocnienie pozycji na arenie międzynarodowej.

W ostatnim poruszanym temacie, Bartosz Martyka przywołuje film „Gierek” i wskazuje na to, jak funkcjonowała gospodarka na terenach Polski za czasów PRL. Redaktor Naczelny BrandsIT pyta dr Tymińską o to, czy działania potęg gospodarczych, takich jak kilkadziesiąt lat temu ZSRR i dzisiaj Stany Zjednoczone i Chiny świadomie hamują rozwój małych krajów dla realizacji własnych celów.

Zobacz

Min. Moskwa: nasze strategie zakładają ewentualny brak gazu ze strony Niemiec

Nasze strategie zakładają ewentualny brak gazu ze strony Niemiec - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazprom poinformował, że nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód.

Kowalczyk: alternatywne szlaki eksportu ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę

Alternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

PIE: w maju koniunktura gorsza z powodu niższych inwestycji i zamówień

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego obniżył się w maju o 3,7 pkt, po marcowych i kwietniowych wzrostach. Zdecydowały o tym m.in. spadki w zakresie inwestycji i zamówień - przekazał PIE.

Morawiecki: działania, które chcemy przeprowadzić, mają pomóc w spłacie kredytów 2 mln rodzin

Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, maja pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok 2 mln rodzin – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Soboń: rząd chce powiązać opodatkowanie firm w UE z opodatkowaniem gigantów cyfrowych

Polski rząd chce, aby zmiany dotyczące opodatkowania firm w UE weszły w życie równocześnie ze zmianami opodatkowania cyfrowych gigantów – powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.

W najbliższym czasie można oczekiwać dalszych wzrostów cen paliw na stacjach – e-petrol

W najbliższym czasie można oczekiwać dalszych wzrostów cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z raportu analityków e-petrol.
- Reklama -