Półprzewodniki – sytuacja na rynku wciąż napięta

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

Według TrendForce sprzęt półprzewodnikowy po raz kolejny staje przed dylematem wydłużonych czasów realizacji do 18-30 miesięcy. Przed ostatnim opóźnieniem w dostawie sprzętu roczna stopa wzrostu ekwiwalentu 12-calowego (w tym 12-calowego i 8-calowego) pojemności dostarczonej przez globalne odlewnie w 2022 i 2023 r. była szacowana na odpowiednio 13% i 10%. Bieżące obserwacje wskazują, że to opóźnienie sprzętu półprzewodnikowego ma stosunkowo niewielki wpływ na plany ekspansji w 2022 r., przy czym większość reperkusji nadejdzie w 2023 r., dotykając TSMC, UMC, PSMC, Vanguard, SMIC i GlobalFoundries oraz obejmuje dojrzałe i zaawansowane procesy. Ogólne plany ekspansji zostaną opóźnione o około 2 do 9 miesięcy, a roczny wzrost zdolności produkcyjnych spadnie do 8% w ciągu roku.

TrendForce dodaje, że czas realizacji produkcji sprzętu półprzewodnikowego przed pandemią wynosił około 3 do 6 miesięcy. Od 2020 r. rygorystyczne kontrole graniczne wywołane pandemią wdrożone przez kraje na całym świecie utrudniają logistykę. Jednak w tym samym okresie IDM i odlewnie skorzystały z silnego popytu na terminale i aktywnie rozszerzyły produkcję. Tym samym terminy dostaw sprzętu półprzewodnikowego zostały wydłużone do 12-18 miesięcy. Z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej, impasu logistycznego i niewystarczających zdolności produkcyjnych półprzewodnikowych układów sterowania przemysłowego, produkcja sprzętu półprzewodnikowego zacznie odczuwać skutki niedoborów surowców i układów do 2022 roku, a czas realizacji pozostałych maszyn wydłuży się do 18-30 miesięcy,

Warto wspomnieć, że wojna rosyjsko-ukraińska i rosnąca inflacja wpłynęły na pozyskiwanie różnych surowców, a także ciągły wpływ pandemii na siłę roboczą, co doprowadziło do opóźnień w budowie fabryk półprzewodników. Zjawisko to i opóźnienia w dostawach sprzętu jednocześnie wpływają na plany ekspansji każdej odlewni w 2023 roku i później. Jednak od początku tego roku dobrodziejstwo gospodarki pozostającej w domu wyparowało, a popyt na produkty elektroniki użytkowej, takie jak telewizory, smartfony i komputery PC, nadal słabnie, co skutkuje wysokimi zapasami posiadanymi przez marki terminali.

Według badań TrendForce, od drugiej połowy 2022 do 2023 r. wysoka presja inflacyjna może nadal ograniczać globalny popyt konsumpcyjny. Jednak od strony podaży na proces rozbudowy odlewni wafli mają wpływ takie czynniki, jak opóźnienia w dostawach sprzętu i opóźnienia w budowie zakładów. Opóźnienia te spowodują, że roczna stopa wzrostu światowej produkcji odlewni wafli skurczy się do 8% w 2023 roku. TrendForce uważa, że ​​przedłużający się proces ekspansji wyeliminował pewne obawy dotyczące nadpodaży w 2023 r., spowodowane obecnymi warunkami rynkowymi, które są kategoryzowane przez słaby popyt konsumencki. Niemniej jednak niedobór niektórych niedostatecznie dostarczanych materiałów może się utrzymywać. W tej chwili należy polegać na zróżnicowanym planowaniu odlewni wafli dla każdego zastosowania końcowego i każdego procesu produkcyjnego, aby zrównoważyć nierównomierną dystrybucję niedopasowanych zasobów materiałowych.

- Advertisement -
Udostępnij
- REKLAMA -