Polski Ład – kto zyska, a kto straci na zmianach? Kalkulator inFakt

Udostępnij

Ile stracę na Polskim Ładzie? Czy opłaca mi się zmienić formę opodatkowania? Z takimi pytaniami przedsiębiorcy zwracają się do księgowych i doradców podatkowych. W odpowiedzi na nie inFakt przygotował kalkulator Polskiego Ładu. Z jego pomocą firmy szybko sprawdzą, jak zmieniłaby się ich sytuacja finansowa po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmian.

Zmiany przedstawione w założeniach Polskiego Ładu będą korzystne dla przedsiębiorców osiągających do ok. 6 tys. zł dochodu miesięcznie, a powyżej tego pułapu będą obciążały portfele. Zmieni się także poziom dochodu, od którego opłacalna stanie się zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy. Obecnie jest to ok. 9 500 zł miesięcznie, natomiast po Polskim Ładzie będzie to około 16 tys. zł średniomiesięcznego dochodu.

Kalkulator Polskiego Ładu dostępny jest na blogu firmy inFakt. Zmiany pokazujemy na przykładzie trzech przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze.

Przykład 1: Copywriter

Prowadzi własną działalność, z której notuje średnio 6 tys. zł przychodów miesięcznie i ponosi średnio 1 tys. zł kosztów. Po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu zyska ponad 80 zł miesięcznie, a jego dochód netto zwiększy się z niecałych 3 250 zł do 3 330 zł miesięcznie. Stosunkowo niskie dochody sprawiają, że zarówno teraz jak i po zmianach podatek liniowy nie będzie dla niego korzystny.

Polski Ład

Przykład 2: Przedsiębiorca z branży budowlanej

Właściciel małej firmy remontowo-budowlanej, który zatrudnia dwóch pracowników, ponosi koszty w całkowitej wysokości 10 tys. zł miesięcznie i osiąga przychody na poziomie 20 tys. zł miesięcznie. Przy tych założeniach obecnie bardziej korzystny jest dla niego wybór podatku liniowego, przy którym jego dochód netto wynosi niespełna 7 200 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu korzystniejsze będzie dla niego przejście na zasady ogólne. Wtedy jego dochód netto wyniesie 7 029 zł, a w porównaniu do bieżącej sytuacji straci „tylko” około 150 zł miesięcznie[1]. Gdyby natomiast zdecydował się pozostać przy podatku liniowym, straciłby 750 zł.

Polski Ład

Polski Ład

Przykład 3: Programista

Programista, który osiąga średnie przychody w wysokości 17 tys. zł miesięcznie i ponosi niewielkie koszty około tysiąca złotych. Korzystniejszy jest dla niego wybór podatku liniowego – zarówno teraz, jak i po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Obecnie jego dochód netto wynosi ponad 12 tys. zł, natomiast po zmianach będzie to 10 700 zł, a więc prawie o 1 300 zł mniej.

Polski Ład

[1] Różnica między obecnym dochodem 7 175,67 zł przy podatku liniowym a dochodem 7 029 zł na zasadach ogólnych po wprowadzeniu Polskiego Ładu
Źródło:inFakt

Zobacz

Przez ostatnie 40 lat populacja zaskrońca bardzo się zmieniła

W ciągu ostatnich 40 lat w podkrakowskiej populacji zaskrońca zwyczajnego nastąpiły pewne zmiany. Doszło do spadku średniego rozmiaru ciała węży, a proporcja płci, w której niegdyś przeważały samice, obecnie jest wyrównana - wskazują naukowcy z UJ. Wszystko to może negatywnie wpływać na dynamikę populacji - ostrzegają.

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.

Polacy coraz częściej pracują po godzinach; prawie 6 godzin tygodniowo dodatkowej pracy za darmo

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP "People at Work 2022: A Global Workforce View".

Podlaskie: ruszył obóz ornitologiczny – “Akcja Siemianówka”

Pierwsze ptaki, jak rudziki, bogatki, ale też zimorodka, gąsiorka czy dzięcioła zielonosiwego - udało się złapać i zaobrączkować w pierwszych dniach obozu ornitologicznego "Akcja Siemianówka" nad Zalewem Siemianówka (Podlaskie) na skraju Puszczy Białowieskiej. Badania potrwają do końca października.

Opublikowano projekt ze wzorem o wypłatę dodatku węglowego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Taki wniosek trzeba będzie złożyć w gminie, a jego wysokość to 3 tys. zł. Gmina będzie miała też 30 dni na jego wypłatę.

Firma Pfizer będzie testować w Polsce szczepionkę przeciw boreliozie

W poniedziałek 8 sierpnia koncern Pfeizer ogłosił, że rozpoczął trzecią fazę badań klinicznych szczepionki, która ma chronić przed niebezpieczną chorobą odkleszczową - boreliozą. Testy będą prowadzone także w Polsce.
- Reklama -

REKLAMA