Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Polski sektor elektroniki zachowuje optymizm mimo wielu niewiadomych

Udostępnij

Sektor elektroniki stoi w obliczu wielu niewiadomych dotyczących zachowań konsumenckich w obliczu wojny i rosnących cen oraz regulacji krajowych i unijnych, które utrudniają długofalowe prognozy i planowanie. Mimo to przedstawiciele branży z optymizmem patrzą w przyszłość. To wnioski z panelu dyskusyjnego na temat sytuacji na rynku elektroniki użytkowej, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Mikołaja Bobińskiego z firmy Lenovo, kondycja polskiego sektora elektroniki jest wyjątkowa w zestawieniu z ogólną sytuacją na świecie. – W ujęciu globalnym widzimy spadek produkcji urządzeń elektronicznych. Tymczasem w Polsce mamy do czynienia z dwudziestoprocentowym jej wzrostem. Popyt napędzany jest dziś jednak przede wszystkim przez rynek instytucjonalny i zakupy biznesu, a nie przez rynek konsumencki. Wynika to m.in. ze skali środków, jakie rząd przeznacza na cyfryzację. Branża widzi efekty tych działań w w przetargach publicznych –  zauważył przedstawiciel Lenovo  Polska.

Jednak wiele istotnych czynników stoi znakiem zapytania, a prognozy nie zawsze okazują się trafne, gdy sytuacja w kraju jest napięta. – Rynek boryka się dziś z wieloma niewiadomymi. Pod znakiem zapytania stoi to, na ile wojna wpłynie na decyzje zakupowe konsumentów. Być może na segment sprzętu RTV i AGD wpłynie ogłoszenie akcji tanich kredytów hipotecznych dla młodych Polaków. Niejasne jest też kiedy i w jakim stopniu uruchomione zostaną unijne środki z KPO na wymianę sprzętu ICT np. w szkołachwymieniał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Jego zdaniem kolosalny wpływ na rynek może mieć rozeszerzenie opłaty reprograficznej na kolejne urządzenia elektroniczne. Podwyżka cen z nią związana może skłonić Polaków do zakupów np. na rynkach wschodnich, lub rezygnacji z zakupów podkreślił Michał Kanownik.

Eksperci biorący udział w debacie wskazali, że trudno jest dziś o trafne prognozy przez dynamiczną sytuację w kraju i na świecie. – Badania sugerowały, że konsumenci planują ograniczyć swoje zakupy w sektorze elektroniki nawet o 30%, co stanowiłoby prawdziwy wstrząs. Dane rynkowe pokazują jednak, że tąpnięcie to nie miało miejsca i mamy do czynienia jedynie z zawahaniem wyników sprzedażowych. Z jednej strony konsumenci nie chcą dziś gromadzić gotówki w związku z wysoką inflacją, lecz z drugiej strony dysponują mniejszą pulą wolnych środków, które mogliby przeznaczyć na sprzęt mówił Jacek Łęgiewicz z Samsung Electronics Polska, Członek Zarządu Cyfrowej Polski.

Regulacje, odpowiedzialność biznesu, świadomość konsumentów

Poza wpływem wojny na sektor w związku ze szkodami dla łańcuchów dostaw, zwracano także uwagę na znaczenie regulacji dla sytuacji w sektorze. Poza krajową dyskusją o opłacie reprograficznej wskazano na unijne regulacje dot. wpływu produkcji na środowisko. – Otrzymujemy sprzeczne sygnały od Komisji Europejskiej. Silnie inwestuje ona regulacyjnie w ograniczenie wpływu na środowisko, promując dłuższe użycie i ponowne użycie sprzętu, mniejsze zużycie surowców i ograniczenie powstawania odpadów. Kłóci się to jednak nieco z pragnieniem Komisji, by zmniejszać zużycie energii, czy wody. Ich pobór jest znacznie mniejszy właśnie w przypadku nowszych, a nie starszych urządzeniachwskazał Michał Kanownik. Przykład przytoczył przedstawiciel Samsung Electronic w Polsce. – Czynnikiem wpływającym na sektor elektroniki, szczególnie poprzez zamrożenie europejskiego rynku telewizorów w segmencie 8K, są unijne przepisy dotyczące poboru energii, które nie były rewidowane od 2019 r. mówił Jacek Łęgiewicz.

Zdaniem ekspertów konsumenci coraz częściej przywiązują wagę do zagadnień środowiskowych, czy cyberbezpieczeństwa. – Widzimy zmiany w tym, co dla konsumentów jest ważne przy wyborze sprzętu. W sektorze smartfonów w ciągu dwóch lat ogromnie na znaczeniu zyskał np. czynnik bezpieczeństwa danych. Staramy się budować wiedzę konsumentów z zakresu cyberhigieny i dobrych praktyk bezpieczeństwa cyfrowego – wskazywał Jacek Łęgiewicz.

Optymizm mimo wyzwań

Choć w toku rozmowy wskazywano na wiele niewiadomych oraz wyzwań stojących przed polskim sektorem elektroniki użytkowej, eksperci deklarowali, że patrzą w przyszłość branży z optymizmem.

– Branża na bieżąco odpowiada na nowe wyzwania i zmiany w podejściu konsumentów. Po dwóch bardzo dynamicznych latach związanych z okresem wybuchu i rozwoju pandemii branża nauczyła się szybko reagować na zmiany. Jestem optymistą i zakładam, że rynek nie zostanie nadmiernie obciążony regulacyjnie, bo jego rozwój przyniesie korzyści dla wszystkich stwierdził Michał Kanownik.

Jak podkreślali eksperci, owoce pracy sektora na dobre już stały się nieodłącznym elementem życia społecznego i gospodarczego w kraju i na świecie. –  Dokonała się prawdziwa rewolucja. W dobie powszechnej cyfryzacji sprzęt elektroniczny stał się nieodłącznym elementem świata wokół nas. Dotyczy to pracy, nauki, rozrywki i niemal każdej innej sfery życia. Nie ma dziś możliwości, żeby cofnąć te przemiany – podsumował Michał Kanownik.

Zobacz

Grupa RWE złożyła wniosek lokalizacyjny na morską farmę wiatrową

Grupa RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Farma być zlokalizowana na obszarze 53.E1, na polskich wodach Morza Bałtyckiego – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

W Wielkiej Brytanii możliwe nawet 3-godzinne przerwy w dostawach prądu

Brytyjskim gospodarstwom domowym mogą grozić tej zimy trwające do trzech godzin przerwy w dostawach energii - ostrzegł w czwartek operator sieci przesyłowych, National Grid, zastrzegając jednak, że jest to najgorszy, mało prawdopodobny scenariusz.

Kryzys żywnościowy dotknie kilkadziesiąt krajów

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa poinformowała w poniedziałek, że 48 państw odczuje konsekwencje globalnego kryzysu żywnościowego, a w krajach arabskich 41 mln ludzi jest narażonych na głód.

Rząd Czech planuje nałożyć dodatkowy podatek na największe firmy

Czeski rząd zaproponował pozyskanie 149 mld koron (6 mld USD) w ciągu najbliższych 3 lat poprzez nałożenie podatku od zysków nadzwyczajnych (windfall tax) na największe firmy z wybranych branż w ceku sfinansowania projektów energetycznych.

Zmiana na stanowisku prezesa PERN – nowym szefem spółki Paweł Stańczyk

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN odwołało z funkcji prezesa spółki Igora Wasilewskiego i jednocześnie powołało na to stanowisko Pawła Stańczyka, który ostatnio był prezesem zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.
- Reklama -

REKLAMA