Polski sektor IT pod presją: analiza zadłużenia i perspektywy na przyszłość

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
4 min

Branża IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w krajowej i światowej gospodarce. Jednak ostatnio polskie firmy informatyczne zaczęły sygnalizować problemy finansowe. Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że zadłużenie branży wzrosło o niemal 22 proc. rok do roku i obecnie wynosi 230,3 mln zł. Firmy miałoby łatwiej spłacić dług, gdyby ich klienci uregulowali zaległe faktury za usługi informatyczne o łącznej wartości 412,3 mln zł.

Zatory płatnicze w sektorze IT
Sektor IT jest jednym z tych, na który najbardziej wpływają zatory płatnicze. Inne firmy są winne sektorowi IT miliony złotych, z największym długiem po stronie handlu (97,2 mln zł), przedsiębiorstw budowlanych (55,6 mln zł) oraz transportu i gospodarki magazynowej (45,7 mln zł). W sumie, 50,1 tys. klientów zalega firmom informatycznym na łączną kwotę 412,3 mln zł.

Wzrost zadłużenia w branży IT
Mimo dynamicznego rozwoju, branża IT sama ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. W marcu minionego roku zaległości finansowe wynosiły 180 mln zł, a teraz sięgają 230,3 mln zł, co oznacza wzrost o prawie 22 proc. rok do roku. Liczba zadłużonych podmiotów wzrosła z 6388 do 7028, a przeciętne zadłużenie w sektorze wynosi 32,8 tys. zł.

Zmieniająca się sytuacja rynkowa i geopolityczna
Pandemia COVID-19 wpłynęła na boom w usługach teleinformatycznych, co pozytywnie wpłynęło na zadłużenie firm. Jednak obecnie, w pocovidowej rzeczywistości, zapotrzebowanie na rozwiązania IT nie jest już tak duże, a środki na ten cel będą niższe. Sytuacja geopolityczna na świecie, w tym wojna za wschodnią granicą Polski, także wpływa na obawy branży IT.

- Advertisement -

Długi wobec instytucji finansowych i ubezpieczeniowych
Zadłużenie wobec instytucji finansowych i ubezpieczeniowych wynosi aż 136,6 mln zł. To przede wszystkim zaległe zobowiązania przekazane firmom zarządzającym wierzytelnościami, ale także efekt pożyczek na rozwój biznesu w okresie boomu w branży, z którym mieliśmy do czynienia w pandemii. Kolejne 31,2 mln zł to wzajemne długi IT: podwykonawcy, programiści, specjaliści, którym zlecono projekty informatyczne, a następnie nie zapłacono za ich realizację. Trzecią w kolejce branżą próbującą odzyskać 14,4 mln zł należności od informatyków jest handel.

Sytuacja freelancerów i mikrofirm
W sektorze IT dużą grupę dłużników notowanych w KRD stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, w tym freelancerzy, działający na własny rachunek. To około 3,4 tys. przedsiębiorców, a ich zaległości finansowe sięgają 93,5 mln zł. Wysokie koszty prowadzenia firmy, takie jak licencje, programy komputerowe, specjalistyczny sprzęt czy szkolenia, są dodatkowym obciążeniem finansowym dla tych przedsiębiorców.

Alternatywne formy finansowania
W ubiegłym roku mikrofirmy po raz pierwszy mogły skorzystać z rat dla biznesu w usłudze NFG. Średnia wartość zakupów firmowych oddanych do finasowania przez przedsiębiorstwa informatyczne wynosiła 6,5 tys. zł. Firmy inwestowały głównie w nowoczesny sprzęt i szkolenia, a płatności najczęściej rozkładały na 6 rat. Jeszcze większą popularnością cieszył się faktoring online. W ramach eFaktoringu mikrofirmy IT sfinansowały ponad 1200 faktur na łączną kwotę 7,1 mln zł.

Zadłużenie w różnych regionach Polski
Wśród regionów, w których sektor nowych technologii mierzy się z największymi trudnościami finansowymi, dominuje Mazowsze, gdzie firmy IT mają do zwrotu niemal 78 mln zł. Na drugim miejscu znalazła się Wielkopolska, gdzie do uregulowania pozostaje im 28,3 mln zł. Trzecim województwem jest śląskie, w którym przedsiębiorstwa IT mają 23 mln zł zaległości.

Mimo ogromnego potencjału i dynamicznego rozwoju, branża IT w Polsce boryka się z rosnącymi problemami finansowymi. Zatory płatnicze, wzrost zadłużenia oraz zmieniająca się sytuacja rynkowa i geopolityczna wpływają na kondycję finansową firm informatycznych.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -