Praca: deweloper – robotyka i automatyzacja procesów w sektorze RPA

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit

Intensywny rozwój robotyzacji procesów w firmach sprawia, że ten wysoce specjalistyczny segment rynku IT z roku na rok potrzebuje coraz większej liczby programistów, dostarczających wysokiej jakości spersonalizowane roboty automatyzujące szereg czynności w firmie. Czy wybór ścieżki programisty RPA to dobry krok w stronę kariery w branży IT?

Czym jest Robotic Process Automation?

 RPA (Robotic Process Automation) to zbiór procedur, których celem jest zautomatyzowanie procesów biznesowych, które wcześniej były wykonywane przez pracowników. Firmy zdają sobie sprawę ze słabości wdrożonych procesów – monotonia wykonywania powtarzalnych czynności, problem związany z potrzebą integracji danych z wielu systemów, długi czas realizacji mało istotnych etapów procesu. To wszystko zmusza przedsiębiorstwa do szukania rozwiązań, umożliwiających zwiększenie produktywności, a co za tym idzie, zmniejszenia kosztów. W tym celu wdrażane są gotowe, szyte na miarę systemy RPA.

rap

Rola dewelopera Robotic Process Automation

Systemy Robotic Process Automation tworzone są przez specjalistów IT, którzy w kompleksowy sposób projektują i wdrażają rozwiązania automatyzacji do istniejących już procesów biznesowych. W cyklu tworzenia gotowego produktu dwie główne role grają analitycy RPA oraz deweloperzy RPA. Ci pierwsi odpowiedzialni są za wnikliwą analizę, umożliwiającą identyfikację potencjału zastosowania robotyzacji w konkretnych elementach procesu. Programiści RPA natomiast projektują oraz programują narzędzie, a następnie testują gotowy system w warunkach zarówno testowych jak i produkcyjnych.

Jakie są wymagania wobec kandydata na stanowisko programisty Robotic Process Automation?

W przypadku rekrutacji na stanowisko programisty RPA bardzo ważną rolę gra precyzyjne określenie wymagań wobec dewelopera, a także zakresu jego pracy. Jest to bardzo istotne, gdyż często notuje się rozbieżności pomiędzy preferencjami pracodawcy a tym, na czym zależy kandydatowi. Jak wiadomo, Rekrutacja IT okiem kandydata – oczekiwania kontra rzeczywistość to dwie różne kwestie. W przypadku programisty RPA kluczowe są takie kompetencje jak znajomość technologii Blue Prism, UIPath, Visual Basic for Application, Automation Anywhere czy WorkFusion. Rekrutacja specjalisty it – mindworkers.pl w obszarze projektowania rozwiązań automatyzujących procesy biznesowe najczęściej odbywa się, uwzględniając w głównej mierze doświadczenie kandydata z obszaru robotyzacji, programowania oraz wiedzy z zakresu Sztucznej Inteligencji. Jak widać, wymagania są nieco inne, niż w przypadku klasycznego programisty, jednak brak doświadczenia w dziedzinie RPA nie musi od razu eliminować nas jako potencjalnego kandydata na stanowisko programisty Robotic Process Automation.

automatyzacja

Przyszłość zawodu programisty RPA

W Polsce pojęcie Robotic Process Automation dopiero zyskuje na znaczeniu, co oznacza, że prawdziwy wzrost popytu na tego typu usługi dopiero nas czeka. To również jest jednoznaczne z tym, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie stale wzrastać. Będąc specjalistom IT, mamy wiele możliwości, by uzyskać kompetencje gwarantujące pracę z robotyzacją procesów biznesowych.

Co więcej, będąc idealnym kandydatem na takie stanowisko, ze względu na posiadanie specjalistycznej wiedzy z tego obszaru, wcale nie wykluczamy możliwości rozwoju kariery w innym kierunku. Branża rozwiązań związanych ze Sztuczną Inteligencją przeżywa obecnie swój rozkwit, a badania wskazują na coraz większe zainteresowanie wdrożeniem rozwiązań SI w przedsiębiorstwach z praktycznie każdej branży. Od RPA do SI droga niedaleka, co tym bardziej wpływa na korzyść osób, które chcą sprawdzić się w projektowaniu i pisaniu systemów Robotic Process Automation.