Producenci smartfonów znów odczuwają silne skutki pandemii

Udostępnij

Według badań TrendForce, globalny wolumen produkcji smartfonów w I kwartale 22 wyniósł 310 milionów sztuk, co oznacza spadek k/k o 12,8%, głównie przypisywany bieżącym korektom zapasów w różnych kanałach dystrybucji, realizowanym przez wiele marek oraz cykliczności poza sezonem, co doprowadziło do stosunkowo słabego wyniku produkcji w 1Q22. W drugim kwartale 22 ponowne pojawienie się pandemii na największym światowym rynku konsumenckim, Chinach, pogłębiło spadek globalnej produkcji telefonów komórkowych do 309 milionów sztuk. Jednak w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., kiedy odradzająca się pandemia w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej spowodowała gwałtowny spadek całkowitej produkcji, produkcja telefonów komórkowych wzrosła nieznacznie o 0,7%.

TrendForce dalej wskazuje, że wojna między Rosją a Ukrainą nadal pogłębia problem rosnącej globalnej inflacji. Wysoka inflacja oznacza, że ​​dochód do dyspozycji osobistej zmniejszy się i nieuchronnie doprowadzi do wydłużenia cykli wymiany i zmniejszenia budżetów zakupowych poszczególnych urządzeń. Podsumowując 2022 r., korekty w I połowie 22 wynikały przede wszystkim z wpływu chińskich blokad na gospodarkę, podczas gdy korekty w II połowie 22 podkreślają kryzys inflacyjny. Całkowita prognoza produkcji na cały rok zostanie zrewidowana do 1,333 miliarda sztuk i nadal istnieje możliwość korekty w dół w przyszłości.

Ze względu na trudności gospodarcze Chin, liczba przesyłek ponownie spada do 283 milionów, co oznacza roczny spadek o prawie 13%

Z perspektywy regionalnej, ze względu na nacisk Chin na utrzymanie ścisłej polityki „dynamicznego zerowego COVID” i niedawne zaognienie pandemii, wyniki gospodarcze również stoją w obliczu większej presji na spadek, a popyt na smartfony również osłabł w obliczu zapobiegania pandemii. Ogólnie rzecz biorąc, udział w rynku sprzedaży chińskiego rynku smartfonów nadal zajmuje pierwsze miejsce na świecie, ale ze względu na wpływ pandemii jego udział w rynku spadł z 24,2% w zeszłym roku do 21,1% w tym roku, podczas gdy odpowiednia prognoza całkowitej sprzedaży spadła z 325 mln sztuk w ubiegłym roku do 283 mln sztuk, co oznacza roczny spadek o około 12,9%. Chociaż wpływ pandemii w pozostałej części regionu został stosunkowo osłabiony, w obliczu narastającego kryzysu inflacyjnego nawet przeludniony rynek indyjski nie będzie w stanie zapewnić znacznego wzrostu. Z perspektywy prognozy krajowego rankingu udziału przesyłek na 2022 r. trzy pierwsze pozycje zajmą Chiny, Indie i Stany Zjednoczone, z udziałem odpowiednio 21,1%, 13,1% i 11,0%.

Źródło:TrendForce

Zobacz

W czwartek rano spadają ceny ropy

Po środowych zwyżkach w czwartek rano spadają ceny ropy. Amerykańska ropa WTI kosztuje 103 dolary za baryłkę, o 2 proc. mniej. Niżej wyceniana jest też odmiana Brent - po 106 dolarów za baryłkę.

Puda: 50 mln zł dotacji na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych

50 mln zł wsparcia otrzymają rodzinne ogrody działkowe; środki mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza - poinformował we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Nadciśnienie w ciąży związane z ryzykiem chorób serca w przyszłości

Kobiety, które w czasie ciąży miały nadciśnienie tętnicze mogą być bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego w późniejszym życiu - informuje „Journal of the American College of Cardiology”.

Inflacja w strefie euro: Jak bardzo źle może być?

Strefa Euro stoi w obliczu największej presji cenowej od...

Dr Feleszko: Antybiotyki zmniejszają skuteczność szczepionek

Skuteczność popularnych szczepionek, które podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, była osłabiona u tych, które otrzymały kuracje antybiotykowe – powiedział PAP dr Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem świat naukowy wiąże wielkie nadzieje z bakteriofagami.

NBP: w marcu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł – podał NBP w piątkowym komunikacie.
- Reklama -