Prolongata kredytu hipotecznego – kto może z niej skorzystać?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Zdarza się, że osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, przechodzą tymczasowe kłopoty finansowe, spowodowane przez chorobę, utratę pracy lub inne okoliczności. W tego typu sytuacjach przydatna okazuje się prolongata kredytu. Sprawdź, na czym ona polega i kto może z niej skorzystać.

Czym jest prolongata kredytu hipotecznego

Prolongata kredytu to możliwość wydłużenia terminu spłaty części lub całości zaciągniętego zobowiązania. Z prolongaty mogą skorzystać osoby, które po określonym czasie bezproblemowego spłacania kredytu mieszkaniowego napotkały nieprzewidziane trudności finansowe, uniemożliwiające terminowe regulowanie zobowiązań.

Prolongata kredytowa może przybierać dwie formy:

  • tymczasowego zawieszenia obowiązku spłacania rat – może dotyczyć to rat w całości lub jedynie ich części kapitałowej (wówczas opłacane są jedynie odsetki). Zaległa kwota, powstała w okresie zawieszenia, zostaje rozłożona w czasie, a kolejne raty zostają zwiększone tak, by wyrównać bilans;
  • zmniejszenia wysokości comiesięcznych rat – kwota comiesięcznych zobowiązań zostaje na stałe zmniejszona, a czas trwania kredytu hipotecznego wydłużony.

Prolongata, która polega na tymczasowym zawieszeniu rat, określana bywa często jako wakacje kredytowe.

czymoznazwolniczdluguwspolkredytobiorce1

- Advertisement -

Warto wiedzieć

Prolongata dostępna jest zwykle jedynie w przypadku wieloletnich kredytów hipotecznych lub kredytów na zakup i wykończenie mieszkania (więcej o tym typie kredytu przeczytasz tutaj). Nie ma możliwości skorzystania z niej przy kredytach gotówkowych czy konsumenckich.

Kredyt hipoteczny – warunki prolongaty

Aby uzyskać prolongatę kredytu, powinieneś złożyć w banku odpowiedni wniosek, w którym uzasadnisz powód ubiegania się o wakacje kredytowe lub obniżenie rat. Dokumentację warto uzupełnić o dowody, którą uwiarygodnią Twoją argumentację – wypis ze szpitala, orzeczenie lekarskie, zaświadczenie o zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

Warto mieć świadomość, że bank może, ale nie musi, udzielić klientowi prolongaty kredytowej. Na ostateczną decyzję wpływ ma szereg czynników, przede wszystkim to, jak przebiegała Wasza dotychczasowa współpraca. Jeżeli w przeszłości miałeś problemy z terminowym spłacaniem rat, może to przyczynić się do wydania decyzji odmownej.

prolongatakredytuhipotecznego ktomozezniejskorzystac1

Prolongata kredytu – koszty

Skorzystanie z prolongaty kredytu mieszkaniowego często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Część banków pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku o udzielenie prolongaty (zwykle nie jest to suma większa niż 100 złotych). W przypadku zgody na prolongatę, konieczne będzie sporządzenie aneksu do umowy kredytowej. Za dokument ten będziesz musiał zapłacić – nawet około 500 złotych.

Prolongata kredytu to rozwiązanie, które pozwala wyjść obronną ręką z tarapatów finansowych. Pamiętaj jednak, że udzielenie jej nie jest obowiązkiem, a raczej dobrowolną decyzją banku. Niektóre z instytucji w ogóle nie oferują swoim klientom takiej możliwości – warto sprawdzić to, zanim zdecydujesz się na kredyt mieszkaniowy w danym banku.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -