Prywatność i bezpieczeństwo – kluczowe wyzwania dla internetu rzeczy

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
7 min

Po tygodniach „kwarantanny”, ograniczaniu wyjść do absolutnego minimum i przestoju w firmach i gospodarce, zaczynamy czuć, że pandemia powoli dobiega końca. Bez wątpienia, funkcjonowanie podczas szczytu zachorowań na Covid-19 wyglądałoby zupełnie inaczej, gdybyśmy nie mieli dostępu do technologii, z których obecnie korzystamy. Mieliśmy świetną okazję, aby uświadomić sobie, jak wiele możliwości stwarza obecny poziom rozwoju technologicznego, a także ile od niego zależy.

Firmy technologiczne prowadzą nieustanny wyścig o klienta, wciąż udoskonalając oraz tworząc nowe produkty i rozwiązania. Doceniamy te rozwiązania szczególnie wówczas, gdy mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Odkurzanie zrobione za pomocą jednego kliknięcia w ekran smartfona, zmiana koloru oświetlenia w zależności od potrzeb, bez konieczności wymiany żarówki, bezobsługowe rolety, dzięki którym przez całą noc mamy w pokoju mrok, a rano budzą nas promienie słońca – te rozwiązania mówią nam znacznie więcej niż blockchain, sieć 5G, czy nawet chmura, co nie znaczy oczywiście, że technologie, z których nie korzystamy na codzień (albo przynajmniej się tak nam wydaje) są mniej ważne. Tak działa internet rzeczy – wciąga technologię do codzienności, ułatwiając nie tylko sprzątanie, ale także poruszanie się po mieście, poprawiając bezpieczeństwo i wiele więcej, bo przecież IoT z powodzeniem wykorzystujemy nie tylko w domu, ale również w firmach czy w zarządzaniu dużymi infrastrukturami, np. oświetleniem miast.

Perspektywy rozwoju internetu rzeczy w Polsce

Według danych IDC, wartość rynku internetu rzeczy w Polsce w 2019 roku wyniosła 2,2 mld dolarów, czyli o 6,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Eksperci przewidują, że w 2023 wzrost rok do roku wyniesie prawie 24 proc. Przy czym warto zaznaczyć, że największy wpływ i udział w rozwoju IoT mają rozwiązania związane z produkcją, usługami komunalnymi, natomiast największe wzrosty dotyczą handlu detalicznego i opieki zdrowotnej. Urządzenia z zakresu internetu rzeczy przeznaczone na rynek konsumencki nie mają zatem tak silnego wpływu na rynek IoT jak można by się spodziewać.

Krystian Bermann, FibaroWraz z nastaniem rewolucji związanej z powstaniem globalnej sieci Internet of Things (IoT), władze poszczególnych miast coraz większą wagę przykładają do automatyzacji, udogodnień i tworzenia nowych rozwiązań mających ułatwić życie mieszkańcom. Mają w tym pomóc zintegrowane systemy pozwalające na bieżąco monitorować jego stan, a także umożliwiać wszystkim mieszkańcom i interesariuszom sprawny dostęp do wspólnych usług i danych. W Polsce można już korzystać z całej gamy usług publicznych przez Internet, dodatkowo sytuacja związana z COVID-19 przyśpieszyła prace nad kolejnymi udogodnieniami. Nie ma problemu  aby zgłosić się jako płatnik ZUS, sprawdzić dowolny rozkład jazdy, czy skorzystać z rządowego systemu ostrzegania. Problem polega na tym, że wszystkie te usługi pozostają rozproszone i każda stanowi osobny silos informacyjny. Integracja wszystkich usług, zarówno publicznych jak i prywatnych to ogromne wyzwanie.mówi Krystian Bergmann, Growth Director FIBARO

- Advertisement -

Wyzwania związane z rozwojem IoT

Jak wspomniał Krystian Bergmann z FIBARO, rozwój internetu rzeczy jest ściśle związany z postępem na płaszczyźnie innych dziedzin i technologii, jak np. analityka czy sztuczna inteligencja. Wiąże się z tym ogromny problem związany ze wspomnianą już integracją i brakiem kompleksowego rozwiązania na rynku.

Poza tym, rozwój internetu rzeczy hamują obawy użytkowników związane z bezpieczeństwem danych i dostępem do urządzeń. Są to przede wszystkim obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem. Te dwie kwestie należy wyraźnie rozróżnić.

Tomasz bochenek, OracleNowoczesne technologie są bardzo przydatne dla działalności przedsiębiorstw, mogą stać się jednak także potężnym zagrożeniem. Cyberprzestępcy tworzą zautomatyzowane systemy, aby włamywać się do sieci korporacyjnych i wykradać dane objęte szczególną ochroną. Sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy (IoT) będą wkrótce powszednimi narzędziami w ich arsenale. Jak wynika z badań firmy Forrester, zwłaszcza szybkie wdrażanie Internetu Rzeczy powiększa front podatności na cyberataki — urządzenia często są wyposażone jedynie w podstawowe mechanizmy zabezpieczeń, stają się więc dla firm nowym źródłem ryzyka. Obroną przed tymi zagrożeniami są zautomatyzowane cyber-zabezpieczenia, które potrafią szybko wykrywać błędy w konfiguracji i zapewniać ciągłą ochronę. Najbardziej niezawodnym sposobem na walkę z cyberprzestępcami jest stosowanie technologii autonomicznych, które potrafią automatycznie weryfikować integralność systemów przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.zaznacza Tomasz Bochenek, Dyrektor Generalny Oracle Polska

Jeśli chodzi o kwestie prywatności, sądzę, że firmy powinny świadomie informować swoich użytkowników o mechanizmach bezpieczeństwa i systemach zabezpieczania danych oraz prywatnych informacji. Jednak sama idea prywatności powinna moim zdaniem zostać kompletnie przedefiniowana, zwłaszcza w erze Internetu Rzeczy i świata, w którym zaraz każde urządzenie będzie przetwarzać setki terabajtów danych na sekundę.
Z drugiej strony mamy kwestie bezpieczeństwa. Jeszcze kilka lat temu włamanie się do inteligentnego domu wiązało się ze stosunkowo małą szkodliwością dla użytkownika. Do niedawna systemy inteligentnego domu pozwalały jedynie zdalnie włączyć lub wyłączyć światło, zamknąć lub otworzyć rolety bądź też regulować temperaturę ogrzewania. – podkreśla Krystian Bergmann, Growth Director FIBARO

Rozwój IoT to rozwój Przemysłu 4.0

IoT to jedna z kluczowych kwestii w zakresie koncepcji Przemysłu 4.0, uznawanej za czwartą rewolucję przemysłową. Rewolucyjny charakter koncepcji wynika z zastosowania zupełnie nowych rozwiązań, niosących za sobą korzyści dotąd nieosiągalne, jak np. znaczne ograniczenie kosztów energii używanej przy produkcji albo ograniczone do minimum ryzyko związane z niewychwyceniem wadliwego produktu końcowego. Do innych korzyści związanych z wdrożeniem rozwiązań z zakresu internetu rzeczy  przemyśle można zaliczyć zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych, nieustanne zbieranie szczegółowych danych dotyczących procesu produkcji, bezustanne monitorowanie procesów i wykrywanie problemów w ekspresowym tempie.

Rewolucyjny charakter internetu rzeczy wiąże się z jego szerokim zastosowaniem. Prognoza wzrostów wartości tego rynku dowodzi, że zarówno popyt, jak i podaż na rozwiązania z tego zakresu będą rosły, a kluczowym elementem do rozpowszechnienia IoT będzie zapewnienie bezpieczeństwa danych i integracja rozwiązań.

Udostępnij
- REKLAMA -