Przechowywanie towarów – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Materiał Partnera
5 min

Produkcja i handel to dziedziny, w których znaczącą rolę odgrywa magazynowanie. To dlatego, że sukces każdej firmy zależy od zachowania płynności zarówno w pracy linii technologicznych, jak i dostaw do klientów.

Odpowiednio zorganizowany magazyn stanowi rodzaj zabezpieczenia. Przechowywane w nim rezerwy surowców czy nadwyżki produktów pozwalają realizować zadania na bieżąco, także w chwilach kryzysu.

Zalety posiadania własnego magazynu

Dysponowanie magazynem o odpowiedniej pojemności jest jednym z warunków prowadzenia działalności produkcyjnej czy handlowej. Dlatego warto o nim pomyśleć już na etapie zakładania firmy, jednocześnie uwzględniając jej potencjalną rozbudowę.

REKLAMA

Obecnie wiele firm oferuje lekkie hale magazynowe, które można postawić w kilka tygodni. Pomimo to jednak nawet najprostsza taka konstrukcja niemało kosztuje, a jej budowa wymaga miejsca i czasu.

Własny magazyn jednak w znacznym stopniu uniezależnia producenta od dostawców surowców, firm logistycznych, możliwości transportu towarów nietypowych czy sprowadzania ich „w ostatniej chwili”, gdy dotychczasowe materiały okażą się niepełnowartościowe.

Brak magazynu wymusza też często wynajem takiego obiektu wraz z obsługą, a to z kolei generuje spore wydatki. Własny magazyn z pewnością ma pod tym względem znaczną przewagę, a optymalnie zorganizowany, pozwala też obniżyć koszty utrzymania zakładu.

Koszty utrzymania magazynu

Własny magazyn nie musi być drogi z uwagi na możliwość wybudowania stalowej konstrukcji z dachem namiotowym. Jednak nawet najprostsze obiekty tego typu wymagają wyposażenia. Oszczędzanie na nim nie jest dobrym pomysłem, gdyż przekłada się potem na wyższe długoterminowe koszty eksploatacji. Zamiast więc płacić więcej za prąd, obsługę i gaz LPG do wózków, lepiej postawić na droższe, ale zapewniające lepszą organizację składu, regały magazynowe.

Na koszt budowy magazynu składają się:

  • dzierżawa terenu lub całego budynku,
  • zakup regałów magazynowych i innych elementów wyposażenia,
  • podłączenie mediów,
  • rekrutacja pracowników.

Kiedy magazyn jest już wyposażony, generuje stałe koszty eksploatacji, takie jak opłaty za prąd, wodę i inne media, pensje pracowników, gaz LPG do wózków widłowych, konserwacje i naprawy wyposażenia.

Każdy z wymienionych wyżej czynników składających się na koszt utrzymania magazynu może być odpowiednio modyfikowany przez właściwe działanie. Głównym takim czynnikiem jest liczba towarów składowanych na 1 m2.

W praktyce oznacza to, że im wyżej są układane palety w magazynie, tym korzystniejszy jest stosunek wagi ładunku do powierzchni. W takich magazynach najlepszym rozwiązaniem jest regał wysokiego składu. To jednak dopiero początek drogi do oszczędzania.

Optymalizacja kosztów dzięki właściwemu zagospodarowaniu przestrzeni

Magazyn

Oczywiste jest, że tańsze magazynowanie oznacza niższy koszt całkowity wytworzenia gotowego produktu. W efekcie producent może sprzedać go drożej i więcej zyskać lub też sprzedać więcej takich produktów po niższej cenie – i też więcej zyskać. Jednym z kroków do osiągnięcia tego celu jest optymalizacja kosztów eksploatacji magazynu przez jego właściwe zagospodarowanie.

Proces wyposażania obiektu powinien być poprzedzony dokładnym audytem. Pozwoli on określić najlepsze rozwiązanie w danym obiekcie z uwzględnieniem czynników takich jak:

  • rodzaj składowanych towarów,
  • sposób pakowania (palety, kontenery, worki, dłużyca itp.),
  • rotacja towarów w magazynie,
  • kubatura magazynu a zapotrzebowanie na przestrzeń załadunkową,
  • zapotrzebowanie na transport i urządzenia przeładunkowe,
  • zapotrzebowanie na oświetlenie i inne media,
  • możliwość automatyzacji niektórych czynności,
  • zapotrzebowanie na pracowników obsługi, włącznie z koniecznością zapewnienia im strefy socjalnej,
  • niezbędne środki bezpieczeństwa.

Szczególnie pierwsze dwa czynniki mają wpływ na dobór odpowiedniego wyposażenia. Zależnie od potrzeb, mogą to być regały paletowe, wjazdowe, regały wysokiego składowania i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem jest też magazyn przepływowy, który pozwala składować nawet dwukrotnie więcej towarów na tej samej przestrzeni.

Jeśli masz możliwość skorzystaj z pomostów magazynowych

Kiedy pojawia się intratny kontrakt, przedsiębiorca zwykle nie ma wiele czasu na podejmowanie decyzji. Dlatego już planując biznes, powinien on uwzględnić w nim możliwość powiększenia przestrzeni magazynowej stosunkowo niskim kosztem i z wykorzystaniem dostępnych zasobów. Jednym z nich jest rozbudowa przestrzeni magazynowej w obrębie tego samego budynku.

Producent regałów magazynowych firma Rosserwis stwarza pod tym względem kilka możliwości. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się:

  • rozbudowa już istniejących regałów magazynowych o kolejne moduły,
  • wybór regałów magazynowych przeznaczonych do wysokiego składu,
  • uzupełnienie wyposażenia o antresole.

Szczególnie te ostatnie stanowią ciekawą opcję w magazynach, w których już od dłuższego czasu korzysta się z tradycyjnego wyposażenia. Regały półkowe czy paletowe mogą stanowić podstawę do montażu antresoli. Takie pomosty magazynowe można też ustawiać na samonośnych podporach nad pustymi strefami w pomieszczeniach produkcyjnych czy magazynowych. Dzięki temu zyskuje się dodatkową przestrzeń do składowania towarów bez potrzeby inwestowania w nowe budynki.

Artykuł sponsorowany