Ad image

Przyszłość jest teraz – HPE wprowadza AI w chmurze

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 6 min

Firma Hewlett Packard Enterprise wchodzi na rynek chmurowej AI, rozszerzając platformę HPE GreenLake o duże modele językowe, oparte na superkomputerach, dostępne na żądanie dla wielu użytkowników (multi-tenant) za pośrednictwem chmury. Będą mogły z nich korzystać firmy dowolnej wielkości – od startupów po największe organizacje na świecie.

Dzięki HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs), organizacje uzyskają możliwość trenowania, dostrajania i wdrażania wielkoskalowych modeli AI w ramach platformy chmurowej opartej na ekologicznych rozwiązaniach i wykorzystującej oprogramowanie AI firmy HPE oraz najbardziej zaawansowane superkomputery. HPE GreenLake for LLMs będzie udostępniona we współpracy z Aleph Alpha – niemieckim startupem z obszaru AI – co da użytkownikom sprawdzone i gotowe do użycia rozwiązanie LLM pozwalające na przetwarzanie i analizę tekstu i obrazów.

HPE GreenLake for LLMs to pierwszy element całej serii planowanych przez HPE rozwiązań AI projektowanych pod kątem konkretnych branż i scenariuszy. W przyszłości planowane jest również wsparcie dla zastosowań takich jak modelowanie zmian klimatu, opieka zdrowotna i nauki biologiczne, usługi finansowe, produkcja i transport.

„Jesteśmy w momencie generacyjnej zmiany w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przyniesie ona równie ważną transformację, jak pojawienie się sieci www, urządzeń mobilnych czy chmury. W przeszłości AI była dostępna jedynie dla dysponujących odpowiednimi budżetami instytucji państwowych i globalnych gigantów chmurowych. Obecnie, dzięki HPE, sztuczna inteligencja będzie dostępna dla wszystkich, najpierw w formie dużych modeli językowych, działających na sprawdzonych, ekologicznie zasilanych superkomputerach HPE. Od teraz organizacje będą w stanie używać AI w formie usługi dostępnej na żądanie, pozwalającej trenować, dostrajać i wdrażać modele na dużą skalę i w sposób odpowiedzialny. Przełoży się to na wyższą innowacyjność oraz doprowadzi do istotnych zmian i przełomów na rynkach”.

mówi Antonio Neri, prezes i CEO HPE

HPE jest globalnym liderem i ekspertem w dziedzinie superkomputerów, co pozwala na uzyskanie bezprecedensowych poziomów wydajności i skali stosowania AI, m.in. takich jak przełamanie bariery eksaskali przez najszybszy na świecie superkomputer Frontier.   W przeciwieństwie do większości rozwiązań chmurowych ogólnego przeznaczenia, w których różne obciążenia są uruchamiane równolegle, HPE GreenLake for LLMs działa na natywnej dla AI architekturze zaprojektowanej pod kątem wykonywania pojedynczego, wielkoskalowego treningu sztucznej inteligencji i symulacji z wykorzystaniem pełnej mocy obliczeniowej. Rozwiązanie wspiera zadania w zakresie AI i HPC na setkach czy wręcz tysiącach CPU i GPU jednocześnie. Umożliwi to znacznie bardziej skutecznie, wydajne i niezawodne trenowanie AI oraz tworzenie dokładniejszych modeli, co pozwoli przedsiębiorstwom przyspieszyć drogę od projektowania do etapu produkcji, oraz szybciej rozwiązywać napotykane problemy.

HPE GreenLake for LLMs: pierwszy element całej serii rozwiązań AI

HPE GreenLake for LLMs daje dostęp do Luminous – wstępnie wytrenowanego, dużego modelu językowego firmy Aleph Alpha, działającego w kilku językach (angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim). Model ten pozwala klientom na wykorzystanie własnych danych do trenowania i dostrajania spersonalizowanych modeli językowych i wyciągania wniosków.

Usługa ta pozwoli przedsiębiorstwom tworzyć i oferować różne zastosowania AI, a także stosować je we własnych procesach w celu uzyskiwania dodatkowej wartości biznesowej i badawczej.

„Korzystając z superkomputerów HPE oraz jej oprogramowania AI, udało nam się efektywnie i szybko wytrenować Luminous – duży model językowy dla organizacji takich jak banki, szpitale czy kancelarie prawne. Jest on wykorzystywany w roli cyfrowego asystenta przyspieszającego proces podejmowania decyzji i oszczędzającego czas i zasoby. Jesteśmy dumni, że wybrano nas na pierwszego partnera HPE GreenLake for LLMs i cieszymy się, że będziemy mieli okazję rozwijać naszą współpracę z HPE, dzięki czemu Luminous trafi do chmury i będzie oferowany w modelu as-a-service. Przełoży się to na nowe zastosowania w biznesie i badaniach naukowych”.

mówi Jonas Andrulis, założyciel i CEO Aleph Alpha.

Moc superkomputerów dla trenowania i wdrażania rozwiązań AI

Usługa HPE GreenLake for LLMs będzie dostępna na żądanie przy wykorzystaniu HPE Cray XD – najpotężniejszych superkomputerów świata. Użytkownicy nie muszą posiadać własnego sprzętu– jego zakup i zarządzanie nim to zwykle drogie i złożone przedsięwzięcia wymagające wiedzy specjalistycznej. Oferta wykorzystuje HPE Cray Programming Environment – w pełni zintegrowany pakiet software’owy pozwalający na optymalizację zastosowań HPC i AI dzięki posiadanemu kompletnemu zestawowi narzędzi do tworzenia kodu, portingu, debuggingu i dostrajania.

Ponadto platforma ta wspiera oprogramowanie do AI/ML firmy HPE, w tym HPE Machine Learning Development Environment pozwalające na szybkie trenowanie wielkoskalowych modeli, czy HPE Machine Learning Data Management Software, umożliwiające integrowanie, śledzenie i wykonywanie audytu danych za pomocą funkcjonalności AI pozwalających na uzyskanie precyzyjnych i wiarygodnych modeli.

HPE GreenLake for LLMs to ekologiczna moc obliczeniowa

HPE pragnie oferować swym klientom ekologiczne rozwiązania. HPE GreenLake for LLMs będzie wykorzystywać infrastrukturę centrów danych dla usług kolokacji, takich jak placówka QScale, która jako pierwsza w Ameryce Północnej stworzyła infrastrukturę specjalnie zaprojektowaną pod kątem superkomputerów niemal w 100 proc. zasilaną energią odnawialną.

Dostępność

HPE przyjmuje już zamówienia na HPE GreenLake for LMMs – dostępność przewidywana jest pod koniec roku 2023 w Ameryce Północnej, zaś w Europie – na początku przyszłego roku.

SOURCES:HPE