Najnowszy raport przygotowany przez Snowflake, firmę oferującą Chmurą Danych, ukazuje, że największe światowe firmy finansowe coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe w celu wzmocnienia cyberbezpieczeństwa (50,5%), wykrywania oszustw (38,6%) i zarządzania roszczeniami (33,8%). Niedawne głośne cyberataki i przestępstwa finansowe, w połączeniu ze zwiększoną aktywnością mediów i kontrolą regulacyjną, skłoniły zespoły technologiczne do dokonania niezbędnych inwestycji w chmurę, aby lepiej chronić dane i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zarządzania.
Badanie pokazuje, jak ważne dla organizacji finansowych jest zwalczanie zagrożeń i łagodzenie rosnącej przestępczości finansowej wraz z postępującą cyfryzacją systemów bankowych i płatniczych. Dedykowane inwestycje w zaawansowaną analitykę danych w chmurze doprowadzą do wzrostu innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią wykrywanie oszustw i anomalii w czasie rzeczywistym, poprawią doświadczenia klientów i skrócą czas reakcji na działania doświadczonych przestępców, którzy mają wiedzę na temat procesów bankowych i luk w zabezpieczeniach.
W badaniu Snowflake’s Financial Services Cloud Pulse przepytano 311 globalnych liderów C-Suite i kierowników wyższego szczebla ds. technologii z największych firm finansowych obejmujących sektory: bankowy, zarządzania aktywami oraz ubezpieczeń o ich kompetencje w zakresie wykorzystywania danych w chmurze. Przeanalizowano wiele aspektów – od wyzwań branżowych i złożoności decyzji, po strategię przedsiębiorstwa i wpływ na biznes. Podczas gdy prawie połowa respondentów (48,7%) uważa, że zrealizuje swoją przyszłą strategię dotyczącą chmury danych w ciągu dwóch do pięciu lat, wiele firm z sektora finansowego już teraz wdraża te rozwiązania lub planuje to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a to wskazuje na pilną potrzebę podejmowania działań w tym zakresie.
37% firm finansowych decyduje się na przyjęcie strategii wielochmurowej zamiast chmury hybrydowej (34%), pojedynczej (14%) lub prywatnej (14%). Ich decyzja opiera się na trzech kluczowych korzyściach: dostępie do najlepszych indywidualnych dostawców rozwiązań (67%), elastyczności w negocjowaniu kosztów (44%) oraz dostępie do modułowej elastyczności (36%) w zakresie możliwości platformy danych. Wielochmurowość jest postrzegana jako część szerszego dążenia do zwiększenia niezawodności infrastruktury, efektywności kosztowej, interoperacyjności i zapewnienia zgodności z przepisami.
- Wiele firm finansowych wdraża nowoczesne platformy danych w chmurze, aby korzystać z rozszerzonych możliwości nauki o danych (34%). Celem tych organizacji jest osiąganie lepszych wyników w zakresie danych oraz automatyzacja i budowanie przewagi konkurencyjnej. Działanie to wspiera dążenie firm do rozwijania oferowanych produktów, usług i aplikacji.
- Możliwość udostępniania danych lub współpracy z użytkownikami (34%) oraz korzystania z rynków danych w chmurze (12%) zostały wymienione jako korzyści związane z korzystaniem ze środowiska chmury, co zapewnia użytkownikom dostęp do danych gotowych do zapytań. Użytkownicy mogą uzupełniać dane wewnętrzne o dane zewnętrzne, aby wzbogacić analizę danych i zapewnić szeroki wgląd w określone zagadnienie.
- Organizacje poświęcają do 40% czasu na samo zarządzanie danymi. To sprawia, że wiele firm finansowych poświęca więcej czasu na zarządzanie danymi w chmurze niż na innowacje biznesowe i podejmowanie decyzji.
- Gdy większość organizacji (66,9%) twierdzi, że ich zespoły technologiczne są przede wszystkim odpowiedzialne za inwestycje w chmurę, badanie wskazuje, że coraz większy wpływ na proces decyzyjny mają inne podmioty, w tym te z obszaru biznesu (15,4%) i scentralizowanego biura danych (16,1%).