in ,

Recenzja Sony PXW-Z90

Sony mocno skupia się na rynku kamer i kamkorderów. Firma tworzy świetny sprzęt dla profesjonalistów. Czy jednak wszyscy profesjonaliści byliby zadowoleni z Sony PXW-Z90?

O kamkorderze Sony PXW-Z90 można mówić wiele, a to i tak będzie mało. Urządzenie ma taką mnogość funkcji i opcji, że aby korzystać z niego w 100 procentach, trzeba byłoby poświęcić sporo czasu na naukę. Nasz test został przeprowadzony w ciągu dwóch tygodni, dlatego postanowiliśmy skupić się na najważniejszych funkcjach.

Po rozpakowaniu niewielkiego kartonu ukazała się kamera, pokrywka na obiektyw, duża muszla oczna, zestaw stopki akcesoriów, przewód USB, akumulator (NP-FV-70A), zasilacz sieciowy (AC-L200D), przewód zasilający, pilot bezprzewodowy (RMT-845), bateria litowa CR2025 i dokumentacja.

Uchwyt montowany do kamery za pośrednictwem dwóch śrub posiada przyciski służące najprostszemu zarządzaniu kamerą – włącznik i wyłącznik nagrywania oraz zoom z możliwością zmiany prędkości. Po lewej stronie uchwytu znajduje się panel do obsługi miksera, dzięki któremu ustawimy odpowiednie natężenie dźwięku zredukujemy szumy, czy włączymy zasilanie phantom. Po prawej stronie znajdziemy dwa wejścia XLR i uchwyt do montażu mikrofonu, który jest pokryty elastycznym tworzywem eliminującym przenoszenie dźwięków związanych z obsługą urządzenia. U góry znajduje się gorąca stopka do podłączenia akcesoriów i gwintowany otwór służący do podłączenia ekranu podglądowego.

Sam kamkorder jest niewielkich rozmiarów, a jego waga wraz akcesoriami (muszla, akumulator i osłona przeciwsłoneczna)  wynosi 1390 g . Jednak utrzymanie go stabilnie w jednej ręce jest bardzo trudne. Występują wówczas problemy ze stabilizacją obrazu. Kamkorder ma pośród swoich funkcji stabilizację, jednak nie niweluje ona takich drgań. Jego wielkość jest zaletą jeśli chodzi o wszechstronność, ale z drugiej strony wadą, ponieważ nie możemy go oprzeć o ramię. Bardzo łatwo jest go zainstalować na statywie, wobec czego nie jest to kolosalny problem.

Kamerę możemy uruchomić na dwa sposoby: otwierając ekran albo pociągając za wizjer, który się wysuwa. Ekran kamery jest dotykowy, chociaż nie wszystkie opcje działają poprzez dotyk. Dotykowy ekran jest przydatny do specjalnych funkcji kamery. Należą do nich bardzo szybki system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, który można skierować na poruszający się obiekt oraz śledzenie twarzy. Ostatnia opcja jest o tyle ciekawa, że śledzenie twarzy jest aktywne nawet wtedy, gdy przed śledzoną osobą przemieszczają się inne obiekty.

Sony PWX –Z90 obsługuje 4K HDR. Pliki standardowo zapisywane są w formatach:

XAVC QFHD: MPEG-4 AVC/H.264 4:2:0 Long profile
XAVC HD: MPEG-4 AVC/H.264 4:2:2 Long profile
Plik proxy w formacie XAVC: MPEG-4 AVC/H.264 4:2:0 Long profile
MPEG HD422 (wymagana licencja CBKZ-SLMP): MPEG-2 [email protected] 4:2:2 Long profile
MPEG HD420 (wymagana licencja CBKZ-SLMP): MPEG-2 [email protected] 4:2:0 Long profile
MPEG HD Proxy (wymagana licencja CBKZ-SLMP): MPEG-4 AVC/H.264 4:2:0 Long profile
AVCHD: Zgodność z formatem MPEG-4 AVC/H.264 AVCHD 2.0

Urządzenie posiada system zapisu obrazu w zwolnionym tempie do 960 klatek na sekundę lub w przyspieszonym tempie do 120 klatek na sekundę. Należy przyznać, że Slow Motion w PXW-Z90 na prawdę udało się Sony.

PXW-Z90 posiada obiektyw z dwunastokrotnym zoomem optycznym. Wartość przysłony wynosi F2,8 – F4,5, a wielkość ogniskowej to 9,3–111,6 mm.

Do kamkordera możemy podłączyć aplikację na smartfon Content Browser Mobile. Jest ona szczególnie przydatna dla osób, które chcą synchronizować kody czasowe w wielu kamerach. Poza tym, można dzięki niej podglądać obraz na odległość za pomocą Wi-Fi i sterować kamerą. Warto przypomnieć, że do zestawu dołączony jest pilot, co w połączeniu z aplikacją, daje ogromne możliwości zdalnego sterowania kamerą.

Urządzenie posiada dwa gniazda na karty pamięci. Stwarza to duże możliwości. Możemy wybrać różne formy zapisu na kartach, m.in. zapis na dwóch kartach jednocześnie, zapis naprzemienny itp.

Podsumowując, kamkorder Sony z pewnością zadowoli nie jednego profesjonalistę. Jego cena mieści się między 13 700 zł a 13 800 zł.  PXW-Z90 pozwala na uzyskanie studyjnej jakości za stosunkowo przystępną cenę i jest dowodem na to, że Sony kieruje swoje działania w rozwój rynku kamer profesjonalnych, skupiając się na potrzebach odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
maxcom

Maxcom na targach Mobile World Congress 2018

W jaki sposób zmonetyzować wideo na facebook’u?