Regularny audyt IT pozwoli biznesowi utrzymać obrane tory

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
6 min

Wiosna to czas przebudzenia i nowej energii do działania. Wraz z pojawieniem się pierwszych cieplejszych dni zaczynamy planować generalne porządki czy wymianę garderoby. Szukamy nowych możliwości wypoczynku oraz aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. To również dobry moment na wykonanie okresowego przeglądu stanu technicznego pojazdu, a także… infrastruktury informatycznej firmy. Dlaczego regularne „badania” IT to obecnie konieczność? Wyjaśnia Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software AG.

Chcąc bezpiecznie poruszać się po drogach i bez żadnych niespodzianek dotrzeć na długo wyczekiwany weekend w Bieszczadach pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać jest wykonanie okresowego przeglądu stanu technicznego pojazdu. Podobną sytuację możemy przełożyć na realia biznesowe. Aby zapewnić ciągłość działania organizacji i bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz partnerów, niezbędne jest wykonywanie regularnych audytów, inwentaryzacji, a także bieżąca kontrola nad ruchem sieciowym. Te działania pozwolą zlokalizować ewentualne podatności w infrastrukturze IT.

Cyberprzestępcy nie próżnują

Regularne przeglądy infrastruktury IT są szczególnie ważne dzisiaj, gdy z dnia na dzień narasta ryzyko cyberataków. Statystyki dotyczące ostatniego roku są coraz bardziej niepokojące. Jak wynika z danych firmy Acronis, aż 31 proc. firm z całego świata deklaruje, że ich pracownicy zdalni w danym okresie byli atakowani codziennie. G DATA podaje, że nieuczciwi użytkownicy sieci wypuszczali 76 nowych wersji złośliwego oprogramowania co minutę. Z kolei Cisco wskazuje, że w 86 proc. organizacji przynajmniej jeden użytkownik próbował połączyć się z witryną phishingową, prawdopodobnie poprzez kliknięcie w link znajdujący się w wiadomości. Obecnie próby przedostania się do firmowych zasobów stają się codziennością, a cyberprzestępcy szukają coraz nowszych sposobów na przeprowadzenie ataku. Biznes nie tylko powinien być świadomy nowych rodzajów zagrożeń, ale przede wszystkim powinien wdrożyć solidne zabezpieczenia i procedury bezpieczeństwa.

Praca u podstaw

Cyberbezpieczeństwo powinno obejmować każdy element infrastruktury IT. Tylko holistyczne podejście do zabezpieczenia organizacji pozwoli ochronić ją w trudnych warunkach, gdy zespoły często pracują zdalnie. W obecnych czasach nie wystarczy już program antywirusowy zainstalowany na urządzeniach końcowych. Firmy powinny przede wszystkim zadbać o to, aby ich infrastruktura informatyczna była centralnie zarządzania przez zespół IT. Sytuacja jednak się komplikuje, gdy organizacja posiada setki, a nawet tysiące punktów końcowych, a pracownicy korzystając z firmowych laptopów, smartfonów i innych urządzeń pracują w różnych lokalizacjach. W takiej sytuacji zespół IT może nie mieć wystarczających zasobów i możliwości, aby zadbać o każde z tych urządzeń. Z pomocą przychodzą systemy do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi (Unified Endpoint Management – UEM), które automatyzują wiele podstawowych, ale istotnych czynności. Najnowsze badanie Instytutu Humanites wskazuje, że nawet 72 proc. procesów obsługiwanych przez firmowe działy IT odbywa się częściowo w oparciu o technologie. Trend ten wpisuje się w strategie cyfryzacji przedsiębiorstw i z roku na rok przybiera na sile.

- Advertisement -

„Praca z dobrym systemem UEM rozpoczyna się od szczegółowej inwentaryzacji infrastruktury IT, w skład której wchodzą urządzenia końcowe i zainstalowane na nich oprogramowanie. To swojego rodzaju okresowy przegląd stanu technicznego infrastruktury informatycznej firmy. Czynność ta pozwala zidentyfikować posiadane zasoby, potwierdzić aktualność systemów i ewentualne podatności w postaci luk w zabezpieczeniach. Dodatkowo, system UEM sprawdza posiadane licencje, informuje o ich nadmiarze lub niedoborze, co pozwala firmom efektywniej zarządzać wydatkami. Posiadanie tej wiedzy jest niezbędne do podejmowania dalszych decyzji z zakresu IT”komentuje Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software AG.

Darmowy przegląd infrastruktury IT

Współczesne systemy do ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi stają się coraz bardziej zaawansowane. Obecnie możemy zautomatyzować wiele podstawowych zadań, które w przypadku rozległej i rozproszonej infrastruktury IT stają się wręcz niemożliwe do wykonania bezpośrednio przez administratora. Są to czynności takie jak instalacja i aktualizacja systemów operacyjnych na wielu urządzeniach jednocześnie czy regularne sprawdzanie dostępności i dystrybucja niezbędnych patch’y. Narzędzie baramundi Management Suite oferuje dodatkowo możliwość zdalnego i zautomatyzowanego zarządzania urządzeniami Przemysłowego Internetu Rzeczy, a także zapewnia dostęp do systemu z każdego miejsca na ziemi, dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej. Co istotne, wszystkie wymienione zadania, razem z inwentaryzacją, stanowią podstawę strategii bezpieczeństwa, o której wciąż wiele firm zapomina.

Jak wskazuje ekspert baramundi, tak jak regularne badania techniczne samochodu są podstawą  bezpiecznego poruszania się po drogach, okresowy przegląd stanu technicznego infrastruktury IT jest podstawą sprawnego funkcjonowania firmy i utrzymania najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. Tylko do końca maja można skorzystać z darmowego przeglądu stanu technicznego infrastruktury informatycznej, zgłaszając się poprzez stronę internetową baramundi. Wykonanie audytu nie wymaga dodatkowej pracy po stronie organizacji. Nie wiąże się ono również z instalacją zewnętrznego serwera baramundi lub potrzebą zapewnienia dodatkowej mocy obliczeniowej. To dobry moment, aby zadbać o podstawy cyberbezpieczeństwa firmy.

źródło: baramundi Software AG

Udostępnij
- REKLAMA -