Ad image

Robotyka kosmiczna na progu rewolucji – od Sci-Fi do rzeczywistości

NASA, wprowadzając pięć lat temu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zrobotyzowane systemy Astrobees, zapoczątkowała nową erę w robotyce kosmicznej, która dziś znajduje się na progu rewolucji technologicznej.

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 4 min

Pięć lat temu, na orbicie okołoziemskiej, NASA zrealizowała projekt rodem z powieści science fiction. Wprowadzenie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) systemu Astrobees – zrobotyzowanych pomocników, miało na celu wsparcie astronautów w naprawach i konserwacji. Dziś, po pięciu latach, robotyka kosmiczna przeszła z rewolucji w ewolucję, stając się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów technologii.

Nowa era w robotyce kosmicznej

W ciągu ostatnich trzech lat, sektor robotyki kosmicznej przyciągnął ponad 200 milionów dolarów kapitału podwyższonego ryzyka, a ponad 40 firm z pionierskimi pomysłami dołączyło do tego wyścigu technologicznego. Platforma Technology Foresights firmy GlobalData podkreśla, że robotyka kosmiczna jest na fali wznoszącej, a firmy takie jak Aerospace New Long March EV Technology z Chin, Gitai z Japonii i Astrobotics ze Stanów Zjednoczonych, prowadzą w innowacyjnych zastosowaniach tej technologii.

Od inspekcji po serwisowanie – szerokie zastosowania

Robotyka kosmiczna skupia się na projektowaniu i produkcji maszyn zdolnych do pracy w ekstremalnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Od dokładnej inspekcji statków kosmicznych, poprzez serwisowanie satelitów, montaż komponentów, po zbieranie śmieci kosmicznych – te zautomatyzowane systemy odgrywają kluczowe role w misjach eksploracyjnych.

W ostatnich latach, technologie takie jak precyzyjne tankowanie statków kosmicznych i budowa infrastruktury na powierzchniach Księżyca i Marsa przeszły od pomysłu do rzeczywistości. Według danych GlobalData, robotyka kosmiczna wykazuje jeden z najwyższych wskaźników wzrostu aktywności innowacyjnej, a Chiny dominują z 58% wszystkich zgłoszeń patentowych w tej dziedzinie.

Międzynarodowa stacja kosmiczna, HPE, Superkomputer
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna / źródło: NASA

Przełomowe misje i nowe technologie

NASA od ponad dekady prowadzi prace nad robotami astronautami, rozwijając zrobotyzowane egzoszkielety i systemy wsparcia dla astronautów. Jednak to nie tylko amerykańska agencja kosmiczna wprowadza innowacje. Japońska agencja kosmiczna JAXA, w styczniu 2024 roku, w ramach misji „Moon Sniper”, skutecznie umieściła na powierzchni Księżyca robota SORA-Q, osiągając tym samym znaczący kamień milowy w robotyce kosmicznej.

Jednym z najbardziej ambitnych projektów NASA jest planowanie autonomicznych robotów do budowy schronów i instalacji paneli słonecznych na Księżycu i Marsie. Te roboty, działając bez potrzeby stałego nadzoru ludzkiego, mogą otworzyć nowe możliwości w eksploracji kosmicznej i przygotowaniach do przyszłych misji załogowych.

Wzrost nowych graczy i inwestycji

Wzrost liczby firm angażujących się w rozwój robotyki kosmicznej jest pozytywną wiadomością dla całego sektora. Japoński startup Aeroscale, specjalizujący się w usuwaniu śmieci kosmicznych, zadebiutował na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w czerwcu 2024 roku, a jego akcje wzrosły o 51% w ciągu pierwszego tygodnia. To świadczy o rosnącym zaufaniu inwestorów do przyszłości tej technologii.

Ku przyszłości – transformacja Sci-Fi w rzeczywistość

Robotyka kosmiczna, kiedyś domena wyobraźni i scenariuszy filmów sci-fi, dzisiaj staje się rzeczywistością, wkraczając w erę pełną możliwości. Innowacje w tej dziedzinie obiecują nie tylko dalszy rozwój technologii kosmicznych, ale także fundamentalną zmianę w sposobie, w jaki eksplorujemy i wykorzystujemy przestrzeń kosmiczną. Przyszłość, w której roboty budują nasze bazy na Księżycu czy Marsie, wydaje się być coraz bliżej, przekształcając wizje science fiction w codzienność.