Rosnący trend używania skradzionych kart w grach online: co musisz wiedzieć?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Gry online znacznie się rozwinęły w ostatnich latach, a miliony graczy na całym świecie dokonują zakupów dodatkowych zawartości gier i wirtualnych walut. Jednak wraz z tą ekspansją pojawił się rosnący trend wykorzystywania skradzionych kart do dokonywania nieuczciwych transakcji w branży gier.

Rosnący trend używania skradzionych kart w grach online

Niedawny artykuł Global Security Magazine zwraca uwagę na zagrożenia dla dynamicznie rozwijającej się branży gier. W raporcie uwzględniono między innymi kradzieże kont i korzystanie ze skradzionych kart płatniczych umieszczonych w ciemnej sieci. „Być może największy obecnie rodzaj oszustw związanych z grami pochodzi od przestępców, którzy kupują paczki skradzionych danych w ciemnej sieci” – głosi treść artykułu.

Duża ilość danych osobowych, które wyciekły w wyniku naruszeń, trafia na sprzedaż w Dark Webie. Przestępcy kupują paczki danych, wśród których znajdują się także informacje na temat skradzionych kart. Dzięki temu mogą przejąć wiele kont, korzystać z kont bankowych przypisanych do kart kredytowych lub tworzyć nowe, a następnie je sprzedawać.

Dlaczego deweloperzy i dystrybutorzy nie wprowadzają bardziej restrykcyjnej kontroli transakcji?

„Za każdym razem gdy firma zajmująca się grami zatwierdza zakup przy użyciu skradzionej karty, zostaje obciążona opłatą zwrotną w celu pokrycia kosztów zakupu. Jeśli jest zbyt wiele obciążeń zwrotnych, wydawcy gier również otrzymują grzywny od sieci płatniczych – więc jest to podwójny cios” – głosi artykuł opublikowany na łamach Globalnego Magazynu Bezpieczeństwa.

- Advertisement -

Dlaczego więc firmy zajmujące się tworzeniem gier nie decydują się na bardziej restrykcyjne zabezpieczenia przed transakcjami z użyciem skradzionych kart? Odpowiedź jest prosta: kiedy deweloperzy próbują dodać nowe warstwy ochrony przed oszustwami do swoich sklepów w grach, doświadczają wzrostu fałszywych alarmów – odrzuconych legalnych transakcji – co ostatecznie frustruje uczciwych graczy. Obecny rynek gier online jest bardzo konkurencyjny, więc jakiekolwiek działania, które zirytują graczy, mogą doprowadzić do tego, że zaczną oni masowo rezygnować z danej gry. Dlatego deweloperzy często wolą płacić wysokie kary za brak odpowiednich zabezpieczeń niż zaryzykować utratę popularności swojej gry.

W jaki sposób obronić się przed kradzieżą karty?

„Kradzież danych bankowych jest obecnie jednym z największych cyberzagrożeń, jakie czyhają na nas w sieci. Aby tego uniknąć, powinniśmy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa, między innymi o tym, aby korzystać z urządzeń zabezpieczonych odpowiednim systemem antywirusowym wyposażonym w specjalną przeglądarkę dedykowaną do płatności online. Pamiętajmy także, aby unikać publicznych sieci Wi-Fi, a jeśli musimy już z nich korzystać, zawsze róbmy to za pośrednictwem prywatnej sieci VPN” – doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -