Rotomat – dodatek, który utrzyma twój zegarek automatyczny w idealnym stanie

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

Zegarki automatyczne to klasa premium tego typu urządzeń. Gdy się je regularnie nosi, nie wymagają nakręcania lub wymiany baterii, ponieważ jej po prostu nie posiadają. To na przykład doskonały prezent dla eleganckiej i dbającej o siebie oraz swój wizerunek osoby. Ale – jak przystało na produkt z najwyższej półki – zegarek automatyczny wymaga też specjalnego wyposażenia. Przede wszystkim rotomatu. To też idealne rozwiązanie dla pasjonatów zegarków, którzy posiadają w swojej kolekcji więcej niż jedno takie automatyczne urządzenie, ponieważ wszystkich jednocześnie używać się nie da.

Jak działa zegarek automatyczny?

Zegarek automatyczny może doskonale działać bez jakichkolwiek ingerencji właściciela, gdyż wyposażony jest wewnątrz koperty w zaawansowany mechanizm, którego główną częścią jest wahnik nazywany również rotorem. To ona pozwala na samoczynne nakręcanie się sprężyny. Aby obrócić rotor, wystarczy bowiem nawet najmniejszy ruch ręką. Ale trzeba go wykonać. Gdy zegarek automatyczny będzie przez pewien dłuższy czas leżał bez ruchu, to przestanie „chodzić”. Wszyscy, którzy kiedykolwiek choć raz spotkali się z taką sytuacją wiedzą, jak kłopotliwe bywa ponowne ustawianie takiego sprzętu nawet po krótkiej przerwie. Jeszcze więcej problemów sprawiają modele wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład kalendarz, czy wskazanie faz księżyca. Ich regulacja nie tylko pochłania dużo czasu, ale także wymaga specjalnych akcesoriów. Poza tym dłuższe przestoje w funkcjonowaniu zegarka automatycznego mogą spowodować, że zatraci on swoją precyzję funkcjonowania. Powoduje to fakt, że serca tego typu urządzeń zbudowane są ze skomplikowanych i delikatnych elementów wymagających smarowania. Gdy nie są w ruchu, może dojść do zgęstnienia smarów lub nawet ich zaschnięcia. Aby jednak uniknąć tych wszystkich niedogodności, wystarczy zaopatrzyć się w rotomat. To nie tylko niezwykle praktyczne urządzenie, ale również takie, które na pewno doda prestiżu posiadającej je osobie. Tym bardziej, że niektóre są naprawdę małymi dziełami sztuki.

rotomat

Rotomat – symulacja ruchu ręki

Rotomat zwany jest także potocznie „nakręcarką do zegarków”, ponieważ wykonuje czynność bardzo prostą, ale niezbędną dla naszego zegarka, pozostającego w spoczynku. Udaje bowiem ruch ręki. To z kolei uruchamia znajdujące się w zegarku mechanizmy nakręcające.  Rotomaty są również bardzo proste w użytkowaniu. Zegarek umieszczamy w uchwycie tak, aby dobrze do niego przylegał. Potem uruchamiamy rotomat, który już sam zajmuje się całą resztą.  W sprzedaży są rotomaty do zegarków różnego typu. Generalnie dzieli się je ze względu na liczbę zegarków, które mogą jednocześnie nakręcać. W autoryzowanych punktach sprzedaży można kupić rotomaty na jeden, dwa lub trzy zegarki. Są również ekskluzywne modele przeznaczone na kilkadziesiąt zegarków. Często wyposażone są one w dodatkowe półki, pojemnik na cygara i barek. Poza tym wykonano je zwykle z najwyższej jakości drewna i stali.

- Advertisement -

rotomat

Na co zwrócić uwagę przed kupnem rotomatu do zegarka?

Bez względu na cenę przed kupnem rotomatu należy przede wszystkim sprawdzić, czy wyposażony jest w możliwość regulacji liczby obrotów. To bardzo ważna funkcja, ponieważ pozwala dostosować parametry do różnych klas i rodzajów mechanizmów zegarka. Na przykład te najbardziej popularne mechanizmy wymagają od 600 do 650 obrotów w obie strony na dzień. Tymczasem bardziej skomplikowane urządzenia potrzebują nawet od 800 do 850.  Profesjonalny rotomat do zegarka pozwala nie tylko dostosować parametry do tych, które zalecane są przez producenta, ale daje też możliwość ustawienia kierunku obrotu. Jeżeli natomiast mamy zegarki o sporym rozmiarze koperty, przed zakupem trzeba sprawdzić, czy posiadane przez nas urządzenia nie będą o siebie zahaczały w czasie pracy rotomatu. Można także wypróbować, jak głośno on pracuje i czy przypadkiem nie będzie to nieco denerwujące. Najprostsze modele rotomatów kosztują już od 100 złotych. Te najpopularniejsze zasilane są energią elektryczną. Jednak lepiej zdecydować się na nieco bardziej zaawansowane urządzenia, które pracują również przy pomocy akumulatorów.

rotomat

Rotomaty nie tylko dla kolekcjonerów

Dostępne są również na rynku specjalne pudełka na zegarki, których celem jest także najbardziej efektowne wyeksponowanie kolekcji czasomierzy. Są one często wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ich wygląd i charakter dodatkowo podkreślają ekskluzywność i wyjątkowość posiadanych urządzeń. Często także takie pudelka posiadają w swoim wyposażeniu rotomat do zegarka, który jak widać niezbędny jest nie tylko kolekcjonerom takiego sprzętu.

Udostępnij
- REKLAMA -