Różnice pomiędzy PIT-36,a PIT-36L

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

PIT-36 i PIT-36L są dwoma różnymi deklaracjami podatkowymi, służącymi do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Oba mogą służyć przedsiębiorcom, w rozumieniu podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – będą to więc druki wykorzystywane przede wszystkim, przez większość osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jedna litera „L” różni nazwy druków – czy są one powiązane i jak je stosować.

PIT-36 – zasady podstawowe dla deklaracji

PIT-36 jest jedną z podstawowych deklaracji podatkowych stosowanych w Polsce, wykorzystywaną przez większość osób, które prowadziły działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Podstawą dla PIT-36 jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy głównie podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Ten sposób opodatkowania jest w Polsce „domyślny”, w tym sensie, że bez dodatkowych zgłoszeń podatnik zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej – dopiero ewentualne dokonanie innego wyboru opodatkowania w wyraźny sposób może je zmienić.

PIT-36L – różnice do PIT-36

Jest formularzem przeznaczonym również dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Główną różnicą do PIT-36 jest wskazanie, że dotyczy wyłącznie podatników opodatkowanych na zasadach art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten określa specjalny sposób opodatkowania – na zasadach tak zwanego podatku liniowego. Generalna zasada tego podatku w uproszczeniu polega na wprowadzeniu stałej stawki (obecnie 19%) podatku, która jest niezależna od osiąganych przez podatnika przychodów czy dochodów. Tego rodzaju opodatkowanie nie jest wybierane dla podatnika automatycznie – oznacza to, że aby wybrać podatek liniowy podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek do organu podatkowego.

Nowości, czyli PIT-36S i PIT-36LS

Ze względu na ostatnie zmiany prawne, ustawodawca musiał uwzględnić w swoich formularzach podatkowych nowy rodzaj podmiotu prawa podatkowego. Jest to tak zwane „przedsiębiorstwo w spadku” (obecnie jest możliwość oddziedziczenia przedsiębiorstwa, prowadzonego również w formie jednoosobowej działalności gospodarczej). Dlatego, do druków PIT-36 i PIT-36L dodano na tym samym dokumencie kolejne nowe deklaracje, czyli PIT-36S oraz PIT-36LS – gdzie formularze oznaczone literą „S” przeznaczone zostały dla podatników będących właśnie przedsiębiorstwem w spadku.

Podsumowanie

Oba zeznania – PIT-36 oraz PIT-36L składa się w terminie do 30 kwietnia, roku następującego po danym roku podatkowym. Co w praktyce oznacza, że za rok 2018 należy złożyć deklarację do 30 kwietnia 2019 roku. W kwestii omawianych deklaracji, druk może zostać złożony bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłany listem poleconym Poczty Polskiej S.A. oraz przygotowany w wersji e-PIT. Te podobieństwa nie powinny jednak w żadnym wypadku powodować, że dwa formularze podatkowe będą ze sobą mylone – są one przecież przeznaczone dla podmiotów rozliczających się na zupełnie innych zasadach i podlegających zupełnie innym sposobom obliczania zobowiązań podatkowych wobec organów podatkowych i budżetu państwa.

- Advertisement -

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -