Rynek inteligentnych budynków wart 105 mld USD

Zobacz

- Reklama -

Według analiz rynek inteligentnych budynków będzie rósł w najbliższych latach o 32 procent rocznie. Prognozy przewidują, że w 2026 roku sam segment oprogramowania i usług będzie generował 2 miliardy dolarów przychodów.[1]

– W ciągu ostatnich tygodni wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z wagi posiadania elastycznych systemów, które można dostosować do każdej sytuacji. To szczególnie ważne w obiektach należących do infrastruktury krytycznej – komentuje Anna Nowak-Jaworska, Wiceprezes Pionu Budynków Schneider Electric Polska. ­­– Zdalny monitoring, platformy do obsługi serwisu, które potrafią przewidzieć i zapobiec potencjalnym awariom oraz koordynacja działań na odległość – to tylko wybrane zalety cyfryzacji budynków.

Rozwiązania z zakresu inteligentnych budynków pozwalają na łatwą integrację danych z wielu systemów i dzięki temu dostarczają paliwa do analizy, która pozwala znacząco poprawić efektywność zarządzania budynkiem.

Technologie wykorzystują Internet Rzeczy, procesy związane z Cloud i Edge Computing oraz zaawansowane narzędzia, m.in. analitykę danych, sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. Wszystko to w celu osiągnięcia zupełnie nowych poziomów oszczędności energetycznych  i efektywności procesów w danym budynku.

– To szczególnie istotne w czasach, gdy sytuacja oraz zapotrzebowanie zmienia się z dnia na dzień. Jednego dnia możemy dostać bardzo duże zamówienie do realizacji, a kolejna doba może już być znacznie bardziej spokojna. To wymaga nie tylko elastyczności w podejmowaniu decyzji, ale też równie elastycznej technologii, która zoptymalizuje wszystkie procesy – wskazuje Anna Nowak-Jaworska, Wiceprezes Pionu Budynków Schneider Electric Polska.

W najnowszym raporcie Guidehouse Insights Leaderboard on Intelligent Building Software, przeanalizowane zostały rozwiązania od 14 dostawców oprogramowania dla inteligentnych budynków. Każdy był oceniany w 10 kategoriach, w tym pod kątem wizji, strategii rynkowej, partnerów, technologii, cyberbezpieczeństwa, możliwości produktu, usług komplementarnych, integracji sprzętu, szerokiej oferty oraz cen.

Najwyższy całkowity wynik wśród badanych firm uzyskał Schneider Electric z platformą EcoStruxure,  Scheider Electric był też liderem w dwóch kategoriach: technologii i wizji.

[1] Źródło: https://www.smartcitiesworld.net/news/news/next-gen-smart-building-solutions-market-worth-2-billion-4978

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -