Spekulacja w ekonomii definiowana jest jako sposób inwestowania opierający się na trafnym przewidywaniu zmian kursu. Przynosi on wysoki zysk, ale też obarczony jest wysokim ryzykiem. Takie podejście do lokowania kapitału nierzadko porównywane jest do hazardu, a sam termin ma nacechowanie negatywne. Spekulacja może jednak opierać się o szczegółową analizę rynku, przez co zysk osiągany jest na podstawie obserwacji i za pomocą dokładnych obliczeń. Czy cena srebra i kurs złota inwestycyjnego opierają się spekulacjom?
Spekulacja na giełdzie
Spekulacja może być określana na kilka sposobów, a jedna z definicji tego pojęcia mówi o niej jako o motywie transakcji kupna/sprzedaży. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku cel działania spekulacyjnego, a jest nim osiągnięcie zysku za pomocą właściwego zastosowania instrumentów finansowych, których przyszłości nie można przewidzieć ze stuprocentową pewnością. Ponieważ prognozowane wahania cen mogą iść w różnym kierunku, spekulacje nierzadko prowadzą do strat finansowych. Wysokie ryzyko sprawia, że taki sposób inwestowania porównywany jest do hazardu. Niemałe znaczenie ma w tym przypadku efekt spekulacyjny, który uwzględnia przewidywania konsumentów co do wysokości cen instrumentów finansowych, a więc np. par walutowych na rynku Forex czy akcji na giełdzie. Metale szlachetne, takie jak srebro, złoto czy pallad inwestycyjny, stanowią dla wielu osób lokatę kapitału i sposób na zabezpieczenie oszczędności, ale też traktowane mogą być jako jeden z elementów portfela inwestycyjnego. Czy notowania takich kruszców, jak złoto, srebro lub platyna opierają się spekulacjom?
Metale szlachetne jako lokata na niestabilne czasy
Srebro i złoto inwestycyjne przez wiele osób postrzegane są jako forma zabezpieczenia oszczędności. Mowa tu głównie o fizycznych kruszcach – sztabki srebra czy złote monety inwestycyjne można łatwo ukryć i w razie potrzeby przenieść. Metale szlachetne ponadto opierają się inflacji i zachowują swoją wartość niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych czy gospodarczych, a także od sytuacji politycznej na świecie. Sztabki i monety inwestycyjne w razie potrzeby będzie można z dużym prawdopodobieństwem sprzedać bądź wymienić na inne towary, bo w przeciwieństwie do pieniędzy drukowanych wartość kruszców nie spada nigdy do zera. Biorąc pod uwagę fakt, że siła nabywcza pieniądza to kwestia umowna, podobnie jak wartość akcji na giełdzie czy uznawanych za bezpieczną inwestycję obligacji, fizyczne kruszce mogą okazać się lepszą lokatą oszczędności. Srebro inwestycyjne w postaci sztabek czy monety bulionowe ze złota lub platyny nie podlegają więc spekulacjom. Należy przy tym wspomnieć, że ilość złota jest ograniczona – nie można go wytworzyć, dlatego jest on cennym metalem. Spekulacja królewskim kruszcem w postaci sztabek czy monet byłaby też nieopłacalna i wiązała się z wieloma trudnościami.
Spekulacja a kurs srebra, złota i innych metali szlachetnych
Osoby chcące zarabiać na trafnie przewidzianej zmianie kursu złota, srebra czy innych kruszców, mają do dyspozycji takie narzędzia, jak akcje, fundusze inwestycyjne czy ETF-y. Warto jednak pamiętać, że instrumenty te sprawdzą się raczej w przypadku bardziej doświadczonych inwestorów. Rozsądnym rozwiązaniem dla początkujących będzie wybór monet bulionowych czy srebra inwestycyjnego w formie sztabek. Najlepiej jest zacząć od walorów najbardziej popularnych i łatwych do sprzedania, takich jak np. złoty Krugerrand czy srebrne monety bulionowe – przykłady srebra lokacyjnego w postaci monet można zobaczyć na https://79element.pl/srebrne-monety-bulionowe/. Istotne znaczenie ma również wybór sprawdzonego dostawcy metali szlachetnych oferującego sprzedaż złota czy platynę inwestycyjną. Wielu dilerów kruszców, takich jak m.in. 79 Element, działa w Internecie, dzięki czemu przeprowadzenie transakcji jest łatwe i wygodne. Sprawdźmy jednak czy wybrany sprzedawca może potwierdzić jakość i wartość oferowanych walorów za pomocą certyfikatów, aby uchronić się przed stratą pieniędzy.