Rynek sieciowy wart 134 mld USD – Hamulec innowacji czy klucz do sukcesu?

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Szacuje się, że wartość rynku usług sieciowych w zakresie stacjonarnej transmisji danych dla przedsiębiorstw w 2023 r. wyniesie prawie 134 mld USD (wzrost o 2,6 proc.). Inwestycje rosną, bo dotychczasowa infrastruktura sieciowa wymaga rewizji, zdradzają eksperci. Raport jest częścią rankingu Magic Quadrant for Network Services, którego światowym liderem po raz dziesiąty z rzędu zostało NTT.

Sztuczna inteligencja, operacje w chmurze, uczenie maszynowe, analityka biznesowa i urządzenia Internetu Rzeczy – te technologie szybko stają się zapleczem dzisiejszego biznesu. Problem w tym, że do ich obsługi wymagana jest stabilna, szybka i bezpieczna infrastruktura sieciowa. Bez niej wszystkie wysiłki firm, skupiające się na innowacyjnych wdrożeniach, pójdą na marne.

Hamulec innowacji

Nic dziwnego, że koncentracja na modernizacji firmowej infrastruktury wymiany informacji to obecnie jeden z priorytetów biznesowych większości przedsiębiorstw. Jak wynika z raportu NTT, „2022 Global Network Report”, aż 7 na 10 (70 proc.) dyrektorów generalnych uważa, że poziom dojrzałości ich sieci negatywnie wpływa na wyniki ich działalności. Wdrożenie hybrydowych, rozproszonych środowisk pracy z wieloma podłączonymi urządzeniami to coraz powszechniejsze zjawisko w biznesie, ale pomimo inwestycji, tylko dwie na pięć firm twierdzi, że są bardzo zadowolone ze swoich obecnych możliwości sieciowych. 

“Przyczyną może być brak dostatecznej wiedzy o tym, jakie rozwiązania i w jakiej kolejności należy wdrożyć. Równie mocno liczy się także doświadczenie. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na ofertę integratorów zewnętrznych, którzy określą potrzeby przedsiębiorstwa, zaplanują proces i dobiorą najlepsze rozwiązania. Rośnie więc rola partnerów, a cały proces jest „wypychany” na zewnątrz, co jest korzystne dla organizacji.”

uważa Rafał Sałyga, Dyrektor Go-To-Market z NTT w Polsce, które jest integratorem rozwiązań sprzętowo-systemowych dla biznesu.

Priorytet sieci

Jak wynika z raportu Gartnera, globalna wartość rynku usług sieciowych w zakresie stacjonarnej transmisji danych dla przedsiębiorstw w 2023 r. wyniesie prawie 134 mld USD. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to wzrost o 2,6 proc. Biorąc pod uwagę cały okres prognozy, czyli lata 2021 do 2026, średnioroczne tempo wzrostu będzie wynosiło 1,9 proc.

“Inwestycje w infrastrukturę sieciową to odpowiedź na rosnące potrzeby organizacji. Zmienia się nastawienie pracowników, a także na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia wychowane w duchu digital native. Nie mniej istotna jest również postawa samych decydentów, którzy zaczęli dostrzegać realne korzyści wynikające z inwestycji w nowe technologie. Te zaś, aby uzyskać swoją pełną sprawność, potrzebują dostępu do szybkiej, bezpiecznej, wszechstronnej i przede wszystkim stabilnej infrastruktury sieciowej.”

odnotowuje ekspert NTT

Analiza ta stanowiła część opracowania, które miało wyłonić lidera w kategorii usług sieciowych w prestiżowym rankingu Magic Quadrant. To narzędzie opracowane przez firmę konsultingową Gartner, które przedstawia graficzne pozycjonowanie konkurencyjnych dostawców technologii. W obszarze usług sieciowych, tegorocznym liderem, po raz dziesiąty z rzędu, zostało NTT. 

Mądry Obi WAN Kenobi

To „rozczarowanie” może wynikać z faktu, że w wielu firmach wciąż wykorzystuje się sieci typu WAN, uważa ekspert NTT. Transformacja cyfrowa zmieniła oblicze firm wszystkich rozmiarów, a ponieważ coraz więcej z nich przenosi swoje operacje do chmury, potrzeba bezpiecznej i niezawodnej łączności sieciowej stała się najważniejsza. Takie podejście doprowadziło do wzrostu adopcji aplikacji SaaS opartych na chmurze i znacznego wzrostu migracji narzędzi do pracy do chmury. Ta zmiana obnażyła ograniczenia tradycyjnej sieci WAN, czyli rozległej sieci komputerowej, wykraczającej swoim zasięgiem poza teren aglomeracji czy państw, ponieważ coraz więcej pracowników wraca do biura i żąda takiej samej szybkości dostępu do aplikacji w chmurze, jaką mieli w biurze domowym.

Takiego samego zdania są analitycy Gartnera, którzy szacują, że do 2026 roku 70 proc. przedsiębiorstw wdroży definiowane programowo sieci rozległe (SD-WAN), w porównaniu z około 45% proc. w 2021 roku. Produkty SD-WAN są niezależne od transportu WAN i operatora, a w szczególności mogą tworzyć bezpieczne ścieżki przez wszystkie połączenia WAN, w tym prywatne, publiczne i bezprzewodowe. Produkty SD-WAN mogą być również oparte na sprzęcie lub oprogramowaniu i zarządzane bezpośrednio przez przedsiębiorstwa lub wbudowane w ofertę usług zarządzanych.

“SD-WAN to przede wszystkim elastyczne rozwiązanie, idealne dla firm, które posiadają wiele oddziałów i filii w różnych lokalizacjach w kraju i za granicą. Szczególnie gdy mówimy o przedsiębiorstwach, które przeniosły większość aplikacji i systemów do chmury oraz potrzebują szybkiego i efektywnego ich działania. SD-WAN pozwala na znaczne obniżenie kosztów zarządzania siecią poprzez poprawę wydajności i optymalizację. Jest to również rozwiązanie, które zapewnia pełną kontrolę nad siecią i jest stosunkowo łatwe w implementacji.”

uważa Sałyga z NTT
SOURCES:NTT
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *