Samsung dołącza do sojuszu AI-RAN by budować erę innowacji 6G

Samsung Electronics dołączył do konsorcjum AI-RAN Alliance, mającego na celu kształtowanie przyszłości łączności 6G poprzez integrację sztucznej inteligencji z technologią komunikacji bezprzewodowej. Oficjalnie ogłoszone podczas Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie w 2024 roku, to partnerstwo zwiastuje nową erę innowacji technologicznych i współpracy międzysektorowej.

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

Samsung Electronics ogłosił swój udział w nowo powstałym konsorcjum AI-RAN Alliance, którego celem jest promowanie innowacji 6G poprzez połączenie technologii sztucznej inteligencji i technologii komunikacji bezprzewodowej.

Konsorcjum AI-RAN Alliance, oficjalnie powołane podczas Mobile World Congress (MWC) Barcelona 2024, to organizacja, której zadaniem jest ożywienie konwergencji sztucznej inteligencji i komunikacji bezprzewodowej oraz wprowadzanie wiodących innowacji technologicznych dzięki wzajemnej współpracy przedsiębiorstw. Uczestnikami, a jednocześnie członkami-założycielami jest łącznie jedenaście organizacji – w tym Samsung, Arm, Ericsson, Microsoft, Nokia, NVIDIA, SoftBank i Northeastern University. Nowopowstały sojusz będzie współpracował nad rozwojem innowacyjnych technologii i ich zastosowaniem w produktach komercyjnych w ramach przygotowań na nadchodzącą erę łączności 6G.

„Usługi, które pojawią się w erze 6G zrewolucjonizują sposób interakcji ludzi z technologią, a sztuczna inteligencja będzie integralną częścią tego trendu”powiedział Charlie Zhang, Starszy Wiceprezes spółki Samsung Research America. „AI-RAN Alliance będzie wspierać współpracę, kierować innowacjami i zapoczątkuje nową erę transformacji wokół AI i sieci 6G. Wierzymy, że ta koalicja wykreuje nową wartość dla użytkowników końcowych i operatorów”.

Głównym celem działalności AI-RAN Alliance jest połączenie możliwości sztucznej inteligencji i technologii komunikacji bezprzewodowej, utworzenie ekosystemu i ostatecznie rozszerzenie możliwości dla nowych przedsiębiorstw. W tym celu konsorcjum powołało trzy grupy robocze, które prowadzą badania techniczne: „AI dla RAN”, „AI i RAN” oraz „AI na RAN”. Grupa „AI dla RAN” skoncentruje się na technologii wykorzystującej AI/ML w celu poprawy zakresu przesyłowego, kosztów i efektywności energetycznej sieci RAN. Grupa „AI i RAN” skupi uwagę na technologii konwergencji sztucznej inteligencji i sieci radiowych, zarówno w celu wydajnego zarządzania zasobami, jak i maksymalizacji wykorzystania infrastruktury. Grupa „AI na RAN” zajmie się odkrywaniem nowych zastosowań i usług AI w sieciach bezprzewodowych. Oczekuje się, że wyniki prac i raporty zaprezentowane w ramach działań grup roboczych, w znacznym stopniu przyczynią się do standaryzacji i komercjalizacji łączności 6G w przyszłości. Obejmuje to odkrywanie nowych usług, wymagań technicznych i specyfikacji.

- Advertisement -

Samsung planuje wykorzystać swoje uczestnictwo w sojuszu do promowania konwergencji technologicznej i projektowania innowacyjnych usług łączących sztuczną inteligencję z technologią komunikacji bezprzewodowej. Firma dąży również do odegrania kluczowej roli w ekosystemie 6G dzięki swojej wiodącej pozycji w branży sztucznej inteligencji i rozwiązań komunikacji bezprzewodowej, takich jak półprzewodniki, technologie sprzętowe i software oparte na sztucznej inteligencji oraz systemy i terminale do komunikacji bezprzewodowej.

Udostępnij
- REKLAMA -