Sklep internetowy a marketplace

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

W ciągu ostatnich 3 lat większość dużych sklepów internetowych zaczęła korzystać z platform marketplace. Jednak nie wszyscy w pełni rozumieją różnicę między tymi modelami biznesowymi.

Jaka jest różnica? Pokażmy ścieżkę transformacji.

  • Zwykły sklep internetowy. Jesteś właścicielem towaru. Kupiłeś 100 lodówek w Chinach, sprowadziłeś je do Polski, wynająłeś magazyn, napisałeś treść, zrobiłeś zdjęcie i umieściłeś 100 nowych lodówek na swojej stronie internetowej. Absolutnie wszystko, w tym zakupy i marketing oraz sprzedaż i zwroty jest wyłącznie Twoją odpowiedzialnością.
  • Sklep internetowy z dropshipping. Masz różnych producentów czy hurtownie, którzy dostarczają Ci cenniki wraz ze swoimi produktami. Twój partner biznesowy Krzysztof z Wrocławia kupił w Chinach 100 lodówek, sprowadził je do Polski, wynajął magazyn, napisał treść, zrobił zdjęcie i wysłał Ci feed produktowy. Umieszczasz te produkty na sprzedaż, sprzedajesz je i pobierasz prowizję od każdej sprzedaży. Bezpośrednią wysyłką towaru do klienta zajmuje się Krzysztof. Często zdarza się zamieszanie, a ten model nazywa się marketplace, co jest z gruntu błędne. To zwykły sklep internetowy działający w modelu dropshipping.
  • Marketplace. Stworzyłeś platformę marketplace, która zawiera katalog do przechowywania i zarządzania towarami (PIM), konto osobiste dostawcy, system zarządzania zamówieniami i wiele, wiele więcej. Wysyłasz do Krzysztofa z Wrocławia link do rejestracji na Twoim marketplace. Krzysztof samodzielnie rejestruje się (!), dodaje na platformę 100 lodówek (zdjęcia, opisy) i zgłasza to wszystko do Twojej moderacji. System informuje, że 100 nowych produktów są gotowe do publikacji. Sprawdzasz wszystko, klikasz OK (lub zwracasz do korekty), a produkty pojawią się na Twoim marketplace. Zatem dostawcy sami pracują z witryną, a Ty sprawujesz zwierzchnią kontrolę.

Teraz przykład procesów biznesowych. Sklep internetowy, jak powiedziałem wyżej, odpowiada za absolutnie wszystko:

Funkcje zwykłego sklepu internetowego

- Advertisement -

Funkcje zwykłego sklepu internetowego

Jeśli sklep rozpoczyna działalność na zasadzie dropshipping, po otrzymaniu zamówienia wysyłka towaru leży po stronie hurtowni, z której współpracujesz.

Funkcje sklepu internetowego z dropshipping i dostawcy dropshipping

Funkcje sklepu internetowego z dropshipping i dostawcy dropshipping

Przyjrzyjmy się teraz procesom biznesowym w modelu marketplace:

Funkcje marketplace, dostawcy dropshipping i właściciela marketplace

Funkcje marketplace, dostawcy dropshipping i właściciela marketplace

Część procesów w modelu marketplace przeniesione są na dostawców (merchantów), w tym m.in. aktualizacja ceny i dostępności, przygotowanie treści, płatność i wystawianie paragonów, obsługa zwrotów towaru i zwrot kosztów. Jednocześnie marketplace zachowuje za sobą wszelkie działania marketingowe.

Jaki model biznesowy wybrać

W ciągu ostatnich 3-4 lat ponad 55% całej sprzedaży na świecie zrealizowano za pośrednictwem marketplace’ów. Przed kwarantanną przewidywaliśmy wzrost nawet o 65% do 2022 roku. Teraz myślę, że możemy mówić o ponad 80% wzrostu.

Pytania, który model wybrać — marketplace czy sklep internetowy, jest nie do końca poprawnie sformułowane. Marketplace to ewolucja branży e-commerce, która ma teraz miejsce. Uważa się, że sklepy, które nie będą działały jako marketplace’y, z czasem zostaną zamknięte.

Dlaczego marketplace wyprzedza typowy sklep internetowy:

  1. Możesz szybko uruchamiać i testować nowe kategorie produktów, nie będąc ekspertem. Sklep kupuje 100 lodówek i musi wiedzieć wszystko o tych lodówkach, aby móc doradzać klientom. W modelu marketplace nie musisz znać się na lodówkach, żeby sprzedawać je na swojej witrynie. Wszystko za Ciebie robią dostawcy.
  2. Ruch na stronie. Dokładniej, duży ruch. To chyba jeden z głównych powodów, dlaczego sklepy przechodzą na model marketplace. Wyjaśniam prościej. Marketplace pozwala na szybkie poszerzenie asortymentu, ponieważ towary nie są wysyłane przez Ciebie, ale przez dostawców. Im więcej masz produktów na stronie, tym więcej masz podstron. Im więcej masz podstron, tym większy ruch organiczny (SEO). Marketplace utrzymuje duże natężenie ruchu na stronie.
  3. Model marketplace przenosi prawie cały proces obsługi operacyjnej i logistycznej na dostawców.
  4. Koszt utrzymanie platformy marketplace jest niższy pod każdym względem. Utrzymywać typowy sklep internetowy, który realizują wszelkie procesy zakupowe, jest znacznie droższe.
  5. Z naszych analiz wynika, że ​​sklep rośnie o 54% rocznie, jeśli uruchamia marketplace. Średni paragon rośnie o 14,89%.

Należy jednak pamiętać, że w modelu marketplace koniecznym jest rozpatrywanie działań pod kątem długofalowym. W żadnym wypadku nie można traktować marketplace jako oddzielną działalność swojego projektu e-commerce. To zachęta dla sklepu, która sprawi, że absolutnie wszystkie procesy obsługi operacyjnej i logistycznej zostaną przemyślane. Jeśli nie jesteś gotowy na zmianę całego systemu sprzedaży, lepiej nie zajmować się uruchomieniem marketplace.

Artykuł powstał przy współpracy platforma handlu elektronicznego Scallium 

Udostępnij
- REKLAMA -