Skradziono już ponad milion danych z rejestrów medycznych, a ta liczba wciąż rośnie

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Cyberprzestępcy są coraz bardziej zainteresowani wykradaniem danych z rejestrów medycznych. Na czarnym rynku tego rodzaju informacje są warte więcej niż np. dane dostępu do konta czy karty kredytowej. Specjaliści Fortinet wyjaśniają, skąd bierze się taka popularność danych medycznych w cyberprzestępczym podziemiu.

Rejestry medyczne to bogate źródło wiedzy na temat danej osoby. Zawierają imię i nazwisko pacjenta, datę urodzenia, informacje o rodzicielstwie, numery ubezpieczeń społecznych, adresy, numery telefonów, informacje o krewnych i wiele innych informacji osobistych. Są to dane przydatne w szerokim zakresie cyberprzestępczych działań, włącznie z kradzieżą tożsamości.

Trwałość danych

O ile numery kart kredytowych i konta bankowe mają krótki okres przydatności dla przestępców, tak dane z rejestrów medycznych mogą być przetwarzane przez o wiele dłuższy czas. Do wykrycia kradzieży tego typu danych może dojść nawet po kilku miesiącach. Pozwala to przestępcom na spokojną i dokładną analizę wykradzionych informacji, które mogą być następnie wykorzystane do oszustw finansowych popełnianych poza sektorem opieki zdrowotnej. Informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych mogą być też wykorzystywane np. do uzyskiwania fałszywych recept czy zakupu sprzętu medycznego.

Niestety, istnieje ograniczona możliwość odzyskania danych

Kiedy oszust wykorzystuje do popełnienia przestępstwa informacje z konta bankowego lub karty kredytowej, ich odzyskanie może być stosunkowo proste. Instytucja finansowa blokuje wówczas kartę czy możliwość wykonywania operacji na koncie i wydaje nowe dokumenty oraz dane. W przypadku kradzieży danych medycznych doprowadzenie do stanu sprzed kradzieży jest wręcz niemożliwe: nie zmieni się przecież imienia, nazwiska, historii choroby czy grupy krwi. Jedyną możliwością ochrony jest regularne sprawdzanie, czy np. nie odnotowano prób zaciągnięcia pożyczki czy otwarcia nowego konta na Twoje dane. Oczywiście o kradzieży danych należy bezzwłocznie po jej wykryciu poinformować organy ścigania.

Uwaga na IoT

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują za pośrednictwem przedmiotów Internetu rzeczy (IoT). Dlatego przed podłączeniem do domowej sieci różnego rodzaju urządzeń opieki medycznej, które monitorują stan zdrowia pacjentów lub dawkują leki, należy je dokładnie sprawdzić: dowiedzieć się, czy istnieją znane luki w ich zabezpieczeniach i czy można je aktualizować.

Zdaniem ekspertów Fortinet można domniemywać, że na całym świecie przestępcy skradli już miliony danych z rejestrów medycznych. Dzięki statycznej naturze zawartych w nich informacji przestępcy mają sporo czasu, aby je przeanalizować, przetwarzać, a następnie z nich korzystać. Cyberprzestępcy nadal korzystają z takich metod ataków jak ransomware wymierzone w jednostki ochrony zdrowia czy bardziej „tradycyjnych” ataków metodą DDoS (odmowa dostępu).W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby instytucje medyczne administrujące naszymi danymi odpowiednio szkoliły pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa, tworzyły kopie zapasowe danych czy przeprowadzały codzienną integrację sygnatur złośliwego oprogramowania.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *