Słabość dolara – chwilowa czy schyłek potęgi?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Przez dekady amerykańska waluta cieszyła się bezprecedensowym szacunkiem i popytem, co sprawiało, że na trwałe zapisał się w światowej ekonomii jako waluta rezerwowa. W ostatnich miesiącach amerykańska waluta coraz mocniej słabnie i np. w parze z dolarem znajduje się na niewidzianych dawno poziomach. Czy osłabienie dolara to chwilowa korekta, czy raczej odwrócenie trendu?

Siła i dominacja USD – z czego wynika?

Rozważania na temat potencjalnej utraty znaczenia przez dolara należy rozpocząć od analizy podstaw kryjących się za jego dotychczasową pozycją. Dolar, pomimo pewnego osłabienia, nadal jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywany w transakcjach międzynarodowych – w 2019 roku według MFW aż 88% wszystkich transakcji przypada właśnie na “zielonego”. W tym samym roku aż 62% światowych aktywów rezerwowych stanowiły rezerwy dolarowe. Większość krajów zaciąg długi na rynkach finansowych w amerykańskiej walucie – podobnie cały rynek Forex rozlicza się w USD (kliknij tutaj, by dowiedzieć się, jak łatwo rozpocząć handel na Foreksie), światowy handel ropą i innymi najważniejszymi surowcami także odbywa się w USD. Przez dekady to wystarczało, by amerykańska waluta wypracowała sobie niekwestionowanie najważniejszą pozycję na rynkach walutowych. Jednak w ostatnich miesiącach nie brak gosów mówiących, że jego era dobiega kresu. Znajduje to częściowo odzwierciedlenie w indeksie DXY, odzwierciedlającym siłę USD względem 6 najważniejszych walut na świecie. Taką zmianę zdaje się potwierdzać również 18-letni cykl dolarowy, który wskazuje, że przychodzi czas na osłabienie amerykańskiej waluty.

Dlaczego dolar może utracić swoją pozycję?

- Advertisement -

Choć może wydawać się to wręcz nieprawdopodobne, to pozycja amerykańskiego dolara ulega dość intensywnemu osłabieniu. Duża w tym rola bezprecedensowych działań amerykańskiego Banku Centralnego (Fed), który od marca wydrukował rekordową liczbę dolarów, a amerykański rząd rozpoczął realizację tzw. helicopter money, polegającą na rozdawanie każdemu Amerykaninowi pieniędzy. USD dość szybko osłabił swój kurs z marcowego 1.07 do 1.18 w grudniu. Wygląda na to, że to nie koniec osłabiania wartości dolara, bowiem amerykanie zapowiadają kolejne fale QE i zalewanie systemu finansowego następnymi porcjami kapitału.

Osłabieniu zaufania do USD nie przyglądają się biernie Chińczycy, którzy dodatkowo wypracowali przewagę w walutach cyfrowych, wprowadzając cyfrowego Juana, który jest reklamowany jako wygodne narzędzie do prowadzenia transakcji międzynarodowych z Państwem Środka. W tej kwestii niestety Amerykanie znów okazali się zostać w tyle (głównie przez brak regulacji), co prawdopodobnie dodatkowo przyspieszy utratę znaczenia dolara.

Udostępnij
- REKLAMA -