Sprawdź, jakie składniki kosmetyków są szkodliwe i uniknij choroby

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Większość kosmetyków produkowanych przez wielkie koncerny zawiera groźne dla zdrowia substancje. Poznaj kilka najbardziej znanych. Sprawdź, pod jakimi nazwami występują na etykietach.

Parafina, lanolina, parabeny

Parafina ‒ etykiety na kosmetyki informują nas o jej obecności, lecz niekiedy występuje pod nazwą synthettic wax. Inne jej nazwy to: isoparaffin, paraffin oil, parrafinum liquidum. Składnik może być powodem rozwoju bakterii beztlenowych i prowadzić do powstawania szkodliwych procesów szkodzących skórze. Z jej powodu pod skórą gromadzą się toksyczne produkty powstałe na skutek przemiany materii, których organizm nie jest w stanie przetworzyć i wydalić. Parafina się nie rozkłada, więc gromadzi się w węzłach chłonnych, wątrobie i nerkach.

Lanolina ‒ nazwa, pod którą występuje na etykietach, to lanolin. Substancja może działać uczulająco i prowadzić do alergii skórnej i podrażnienia. Negatywnym skutkiem stosowania lanoliny są wypryski i atopowe zapalenie skóry, choć druga z chorób dotyka głównie osoby posiadające wrażliwą skórą. Lanolina ma pochodzenie zwierzęce. Powstaje z substancji, którą produkują gruczoły łojowe znajdujące się na owczej wełnie. Lanolinę znajdziemy m.in. w szminkach, dezodorantach, zmywaczach do paznokci i kosmetykach do pielęgnacji włosów.

Parabeny ‒ nazwy, pod którymi występują, to: ethylparaben, methylparaben, butylparaben, propylparaben, benzylparaben, isobutylparaben. Są to alergeny mogące nazbyt uwrażliwić skórę na czynniki zewnętrzne i powodować świąd czy wypryski.

Silikony, Formaldehyd, PEG i PPG

Silikony ‒ ich oficjalna nazwa to oleje silikonowe. Na etykietach mogą występować m.in. jako: dimethicone, dimethiconol, cyclopentaxiloxane. Obecność silikonów w kosmetykach sprawia, że podkład lepiej rozprowadza się po twarzy, a odżywka do włosów pozostawia je gładkie i przyjemne w dotyku. Mimo iż silikony nie wpływają niekorzystnie na ludzki organizm, to jednak skóra ich nie wydala. Istnieje zagrożenie, że po dłuższym czasie używania kosmetyków zawierających go może dojść do chorób skóry. Warto ograniczyć ich użycie.

- Advertisement -

Formaldehyd ‒ na etykiecie występuje pod nazwą: oxymethylene, morbicidacid, methylene oxide, methyl aldehyde, formalin i methanal. Zawierają go m.in. lakiery i odżywki do paznokci. Znajdziemy go również w ubraniach zawierających nylon i zamsz. Formaldehyd często powoduje wysypkę i stan zapalny, gdy styka się ze skórą.

PEG i PPG ‒ PEG to glikol polietylenowy a PPG to glikol polipropylenowy. Są to sztuczne związki, które znajdziemy w kremach, gdyż pozwalają im lepiej rozsmarowywać się na skórze. Jednak potrafią osłabić barierę lipidową i strukturę komórek. Co więcej, spulchniają skórę i niestety mają działanie rakotwórcze.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -