Ad image

Sprzedaż smartfonów w Polsce – Samsung na czele

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 5 Min Read

W czwartym kwartale ubiegłego roku na całym świecie sprzedano aż 408 milionów smartfonów. Liczba ta robi wrażenie, chociaż w stosunku do 2016 roku sprzedaż spadła o 5,6 procent. Co ciekawe, spadki nie dotyczą wszystkich krajów. Nasz rodzimy rynek ma się bardzo dobrze i producenci odnotowali wzrosty sprzedaży smartfonów. Jakie modele interesowały najczęściej Polaków?

Samsung na czele, Huawei odnotowuje wzrosty sprzedażowe zarówno w Polsce jak i na rynkach globalnych. Skąd jednak biorą się spadki?

Liderem globalnej sprzedaży smartfonów w czwartym kwartale został Samsung, który sprzedał ponad 74 miliony urządzeń. Jednocześnie pochwalić się dobrym wynikiem może Huawei, który w IV kwartale sprzedał 43,9 mln smartfonów. Mowa przede wszystkim o modelach z serii Mate. Może jednak zastanawiać ogólny spadek sprzedaży smartfonów na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników może być problem z dostępnością konkretnego modelu. Przykładem niech będzie opóźnienie Apple iPhone X na jednym z największych rynków. Mowa oczywiście o Chinach. Kolejnym problemem, który sprawia, że sprzedaż smartfonów spada może być fakt coraz lepszych konstrukcji. Z racji tego, że różnica pomiędzy kolejnymi generacjami smartfonów jest coraz mniejsza wiele osób nie decyduje się na zakup nowego modelu, ponieważ obecnie używany nadal jest w dobrej kondycji i wcale technologicznie nie odbiega od tych najnowszych.

Jakie smartfony budziły największe zainteresowanie Polaków?

W naszym kraju bardzo dobre wyniki sprzedaży oprócz Samsunga odnotowała także firma Lenovo, która produkuje smartfony również pod brandem Motorola, bardzo znanym z resztą na całym świecie. Polacy kupowali przede wszystkim modele ze średniej półki, ale także interesowali się flagowcami.

Rodacy kupowali rozsądnie

Przeważają modele oferujące dobry stosunek ceny do jakości. Poniżej TOP 5 kupowanych smartfonów w sklepie Redcoon z ostatnich 3 miesięcy.

Samsunga Galaxy A3 (2017)

Na podstawie wyników sprzedaży sklepu Redcoon możemy zauważyć, że wiele osób zdecydowało się na zakup tego modelu, który obecnie oferowany jest w cenie około tysiąca złotych. Jest to smartfon wyposażony w szklaną obudowę, którą cechuje odporność na pył oraz wodę. Model ten posiada 4,7-calowy ekran AMOLED, 8-rdzeniowy procesor Exynos 7870, który wspierany jest przez 2 GB pamięci RAM. W porównaniu do poprzedniej generacji, w Galaxy A3 (2017) można znaleźć także czytnik linii papilarnych.

Lenovo A 512/4GB

Co ciekawe, klienci Redcoon często sięgali po ten budżetowy model. Smartfon wyposażony jest w 4-calową matrycę IPS, czterordzeniowy procesor oferujący taktowanie 1.3 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci na dane. Cena tego modelu wynosiła około 200 złotych.

Apple iPhone 7

Co prawda Apple zaprezentowało w 2017 roku kolejne swoje flagowe modele takie jak iPhone 8 czy iPhone X, jednak Polacy nadal chętnie kupują smartfona zaprezentowanego rok wcześniej. Apple iPhone 7 to nadal bardzo dobry model, który przede wszystkim posiada bardzo szybki procesor, wysoką rozdzielczość na 4,7-calowym ekranie. Wiele osób wybiera telefon z nadgryzionym jabłkiem przede wszystkim ze względu na bardzo intuicyjny interfejs oraz wysokiej jakości aparat.

Lenovo K6

Przedstawiciele sklepu Redcoon zauważyli duże zainteresowanie smartfonem Lenovo K6. Jest to smartfon zaprezentowany we wrześniu 2016, który pracuje pod kontrolą systemu Android. Model ten oferuje dobrą wydajność za sprawą procesora Qualcomm MSM8937 oraz 2 GB pamięci RAM. Warto również wspomnieć o tym, że ten smartfon wyposażony jest w moduł Dual SIM dzięki czemu możemy korzystać z dwóch kart jednocześnie.

Xiaomi Redmi Note 3

Polacy lubią kupować „z głową”. Potwierdza to duże zainteresowanie tym modelem. Xiaomi Redmi Note 3 to bardzo dobry smartfon dla kogoś, kto ceni sobie funkcjonalność oraz wydajność, ale nie chce wydawać na telefon bardzo dużej ilości gotówki. Model ten wyposażony jest w bardzo mocny procesor Qualcomm Snapdragon 650, 3 GB pamięci RAM oraz 5,5-calowy ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości Full HD. Warto również wspomnieć o tym, że Redmi Note 3 wyposażony jest w bardzo pojemną baterię. 4000 mAh pozwoli na długą pracę smartfona bez konieczności ponownego ładowania.

Rynek smartfonów w Polsce to nadal przede wszystkim modele z Androidem

Według analityków Polacy nadal najchętniej wybierają smartfony wyposażone w system Android. Nie powinno to nikogo nie dziwić, ponieważ nawet ogólnoświatowe raporty sprzedażowe mówią same za siebie. To właśnie system Google jest najpopularniejszym na świecie. W Polsce Android ma aż 89 proc. udziałów, natomiast iOS zaledwie 11 proc. Według raportów udział pozostałych systemów był wręcz symboliczny. To za sprawą wycofania przez Microsoft marki Lumia, która oferowana była z systemem Windows Phone. Czy Polacy kupowali rodzime marki? Niestety udział lokalnych marek był znikomy. Według raportu przygotowanego przez firmę IDC tylko 3 proc. smartfonów pochodziło od polskich marek.