Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Klaudia Ciesielska
źródło: HPE

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) ogłosił, że kolejna wersja urządzenia HPE Spaceborne Computer, zbudowanego z komercyjnie dostępnych serwerów, została wysłana na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji wykonywanej dla NASA przez Northrop Grumman Commercial Resupply Services.

Zadaniem HPE Spaceborne Computer-2 jest rozszerzenie zakresu i zwiększenie złożoności operacji wykonywanych w przestrzeni kosmicznej w takich obszarach jak przetwarzanie danych i obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Obecna konfiguracja wielokrotnie nagradzanego komputera HPE Spaceborne Computer, opartego na serwerach HPE Edgeline i ProLiant, została rozbudowana o ponad 130 TB pamięci flash KIOXIA. Jest to największa pojemność pamięci, jaką kiedykolwiek wysłano na stację kosmiczną w ramach pojedynczej misji. Nowa konfiguracja uwzględnia: 4x KIOXIA 960 GB RM Series Value SAS o pojemności 960 GB, 8x XG Series NVMe o pojemności 1024 GB oraz 4x PM6 Enterprise SAS SSD o pojemności 30,72 TB. Dodatkowa pamięć umożliwi uruchamianie nowego typu aplikacji i prowadzenie badań w ISS National Laboratory z wykorzystaniem większych zbiorów danych.

Międzynarodowa stacja kosmiczna, HPE, Superkomputer
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Inne ulepszenia wprowadzone w HPE Spaceborne Computer-2 to m.in. aktualizacja systemu operacyjnego, oprogramowanie NASA wspierające lot w przestrzeni kosmicznej i nowe zabezpieczenia systemu. Po dostarczeniu komputera na Międzynarodową Stację Kosmiczną status sytemu będzie codziennie monitorowany w celu oceny jego działania w trudnych warunkach.

Superkomputer HPE – rozwój badań na Ziemi i w kosmosie

Po zakończeniu instalacji HPE Spaceborne Computer-2 na stacji kosmicznej, naukowcy będą korzystać z komputera by szybciej osiągać efekty badań. W tradycyjnym podejściu, dane gromadzone w kosmosie wysyłane były na Ziemię w celu przetwarzania. Superkomputer pokładowy, znajdujący się na niskiej orbicie okołoziemskiej, umożliwi analizę danych niemal w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na zmniejszenie rozmiaru danych wysyłanych na Ziemię 30 000 razy, poprzez przekazanie jedynie wyników analiz.  

Ad imageAd image

Planowane badania, które będą przeprowadzane przy użyciu HPE Spaceborne Computer-2 to m.in. uczenie federacyjne (FL), w ramach którego nastąpi niezależne szkolenie modeli uczenia maszynowego i silników wnioskowania pierwotnie utworzonych w chmurze. Eksperyment będzie realizowany wspólnie z dostawcami usług chmurowych. Ma on dwa cele: przyczynić się do rozwoju modeli trenowania uczenia maszynowego stosowanych na Ziemi i zapewnić aktualność silnika wnioskowania sztucznej inteligencji stosowanego na pokładzie stacji kosmicznej.

HPE we współpracy z ISS National Laboratory po raz kolejny przeprowadzi publiczny nabór propozycji eksperymentów do wykonania na HPE Spaceborne Computer-2. Dodatkowe informacje na temat sposobu składania ofert można znaleźć tutaj.

Udostępnij