Sztuczna inteligencja w modelu Open Source. Meta prezentuje Llama 2

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Meta Platforms, korporacja stojąca za Facebookiem, zaprezentowała swój system sztucznej inteligencji (AI) – Llama 2. Podczas gdy ta technologia ma rywalizować z takimi gigantami jak ChatGPT i Google Bard, Meta postanowiła przyjąć inną strategię i udostępnić Llama 2 za darmo.

We wtorek, dyrektor generalny Meta Platforms, Mark Zuckerberg, zdradził, że firma współpracuje z Microsoftem nad wprowadzeniem następnej generacji swojego wielojęzycznego modelu AI. Firma planuje udostępnić Llama 2 do badań i użytku komercyjnego bez żadnych opłat.

Podobnie jak Google i Microsoft, Meta Platforms posiada od lat solidny zespół badawczy informatyków skupionych na rozwoju technologii AI. Wydanie ChatGPT, które wprowadziło w ruch wyścig po monetyzację narzędzi “generacyjnej sztucznej inteligencji”, zdolnych do tworzenia nowej prozy, obrazów i innych mediów, skierowało jednak uwagę na te dwie firmy, przyćmiewając inne inicjatywy.

Jednak Meta postanowiła odnaleźć swój własny sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Firma deklaruje, że jest bardziej otwarta na udostępnianie danych i kodu, które wykorzystuje do budowy swoich systemów AI. Twierdzi, że taka otwartość może ułatwić zewnętrznym badaczom identyfikację i łagodzenie uprzedzeń i toksyczności, które mogą być nieświadomie kodowane w systemach AI, poprzez analizę sposobów, w jakie prawdziwi ludzie piszą i komunikują się.

- Advertisement -

Zuckerberg podkreślił otwartość Meta w jej pracach nad AI, jak np. przy tworzeniu powszechnie stosowanego frameworka do uczenia maszynowego PyTorch. Przy Llama 2, firma jednak przyjęła nieco inny, bardziej zamknięte podejście. Meta informuje, że najnowszy model szkolił się na “nowej mieszance danych z publicznie dostępnych źródeł”, ale nie precyzuje, jakie konkretne dane zostały wykorzystane.

Firma zapewnia, że Llama 2 nie korzysta z danych z produktów lub usług Meta i usunął dane ze stron internetowych, które są znane z przechowywania “dużej ilości danych osobowych osób prywatnych”.

Pierwsza wersja modelu, Large Language Model Meta AI (LLaMA), została ogłoszona w lutym. W swojej drugiej wersji, Meta zdecydowała się jednak na zmianę nazewnictwa, pisząc nazwę modelu małymi literami – Llama 2.

W ramach partnerstwa z Microsoftem, nowy model AI będzie dostępny do pobrania bezpośrednio lub za pośrednictwem platformy chmurowej Microsoft Azure “wraz z narzędziami Microsoftu dotyczącymi bezpieczeństwa i treści”.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -