TikTok nie dla polskich polityków, a Huawei straszy doradców premiera sądem

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Całe dwa lata kadencji obecnego składu Rady ds. Cyfryzacji nie przyniosły takich rewelacji, jak ostatnie jej posiedzenie. Rada po raz ostatni w tym składzie obradowała w poniedziałek 27 marca. Tuż przed posiedzeniem, pojawiły się informacje o tym, że Huawei Polska wystosował pisma przedsądowe do członków Rady. Informacje o tym potwierdził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pisząc, że “Huawei postanowił przypomnieć czym jest efekt Streisand wysyłając członkom Rady ds. Cyfryzacji przedsądowe wezwania do milczenia przed głosowaniem nad stanowiskiem Rady.”

W piśmie udostępnionym przez Cieszyńskiego możemy przeczytać, że firma zażądała, aby z “Stanowiska Rady ds. Cyfryzacji na temat nakazu usunięcia aplikacji TikTok przez urzędników i pracowników administracji publicznej z telefonów służbowych oraz zagrożeń ze strony Dostawców Wysokiego Ryzyka” zostały “usunięte  (…) informacje dotyczące Huawei, w szczególności o wspieraniu przez Huawei władz Chin i ich służb w gromadzeniu danych (…), niepokojących informacji o ekspansji chińskich firm technologicznych (…), ustawy Secure Equipment Act jakoby bezpośrednio zakazującej bezpośredniej sprzedaży urządzeń Huawei.” Firma uznała także, że te informacje są “bezpodstawne i wprowadzające w błąd”. Wskazała także na fakt, że godzą w jej dobre imię. 

RdC to ciało eksperckie, które przygotowuje opinie dla ministra cyfryzacji oraz jego zespołu odpowiedzialnego za cyfryzację. W ciągu dwuletniej kadencji 19-członkowe gremium nie odegrało znaczącej roli w debacie publicznej. Ostatnie posiedzenie miało jednak być burzliwe, o czym wspomniał m.in. członek Rady Michał Kanownik na Twitterze. 

Podczas ostatniego posiedzenia Rady, jej członkowie debatowali nad wydaniem zakazu posiadania aplikacji TikTok na służbowych telefonach pracowników administracji publicznej. Druga część obrad miała dotyczyć kwestii dostawców wysokiego ryzyka, w tym kilku chińskich firm m.in. Huawei. 

- Advertisement -

Według informacji “Rzeczpospolitej”, Rada przyjęła rekomendację dotyczącą nieposiadania aplikacji TikTok na służbowych telefonach pracowników administracji publicznej. Rekomendacja nie ma jednak mocy i prawnej i stanowi wskazówkę dla urzędników, nie jest natomiast wiążąca. 

Druga część obrad, według informacji podanych przez “Rzeczpospolitą” została odroczona. 

Warto zauważyć, że w istocie brak jest oficjalnie twardych dowodów na współpracę Huawei z chińskim rządem. A jeśli takowe istnieją, nie zostały one podane do publicznej wiadomości. Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, uważa, że konieczne jest dementowanie nieprawdziwych informacji dotyczących spółki, a obrona jej renomy przed dezinformacją nie jest próbą uciszania kogokolwiek. Z kolei Piotr Żaczko, menedżer ds. public relations TikToka w Europie Środkowowschodniej, uważa, że opinia o aplikacji opiera się na błędnych wyobrażeniach na temat struktury własności firmy i sposobu zapewniania bezpieczeństwa danych.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -