To będzie koniec papierowych faktur

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Już niedługo wystawienie zwykłej papierowej faktury na rzecz kontrahenta nie będzie możliwe. Jest to jedna z najistotniejszych zmian podatkowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.

W fakturowaniu czeka nas ogromna rewolucja. Wielkimi krokami zbliża się Krajowy System e-Faktur (KSeF), który jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zmieni dotychczasowy sposób wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur, eliminując ich papierowy obieg.

“System porównywany jest do gigantycznej chmury danych, która umożliwi podatnikom wgląd w otrzymane faktury i zapewni ich przechowywanie, a także będzie jedyną poprawną ścieżką wystawienia nowej faktury. Nowy dokument nazywa się fakturą ustrukturyzowaną lub też e-Fakturą i zastąpi dotychczasowe faktury papierowe oraz faktury elektroniczne wysyłane mailowo w formacie PDF. Faktura ustrukturyzowana jest przygotowana w specjalnej strukturze logicznej (xml) i będzie jednolita dla wszystkich podatników.”

Bartłomiej Senderowski, Associate, Doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Z KSeF podatnicy mogą już korzystać na zasadach fakultatywnych, natomiast  już od 1.07.2024 r. korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe. Oznacza to, że od tego momentu nie będzie możliwe wystawienie zwykłej faktury papierowej oraz konieczne będzie wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Zmiana obejmie wszystkich, zarówno duże firmy zatrudniające kilkaset osób, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Korzystanie z KSeF będzie wymagało posiadania specjalnego oprogramowania. Można korzystać zarówno z bezpłatnych narzędzi udostępnionych podatnikom przez Ministerstwo Finansów, jak też z oprogramowań komercyjnych powiązanych z systemami księgowymi przedsiębiorstw.

- Advertisement -

Perspektywa nieuchronnego wejścia w życie rewolucyjnych przepisów sprawia, że już dzisiaj trzeba myśleć o tym, jak najlepiej przygotować organizację na nadchodzące zmiany.

Oprócz dostosowania systemów informatycznych do wymagań KSeF warto również:

*przeprowadzić audyty  podatkowe przedsiębiorstw pod kątem zgodności z KSeF;

*uaktualnić umowy z kontrahentami i uzgodnić sposoby wystawiania i otrzymywania faktur oraz zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami kontrahentów;

*opracować lub uaktualnić nowe procedury fakturowania i należytej staranności zwłaszcza w podatku VAT;

*określić spójny sposób informowania klienta o wystawieniu faktury – by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i sporów z kontrahentami;

*postawić na szkolenie działów finansowo-księgowych uwzględniające nowe sposoby fakturowania.

Podatnikom mogłoby się wydawać, że do wprowadzenia obowiązkowego KSeF jest jeszcze dużo czasu, ponieważ wejście w życie obligatoryjnego stosowania KSeF będzie miało miejsce dopiero za ponad rok.

“Warto jednak być przygotowanym na rewolucyjne zmiany zdecydowanie wcześniej, tak by po ich wejściu uniknąć błędów, kar i w konsekwencji kontroli, postepowań, czy odpowiedzialności karnej skarbowej.”

B.Senderowski, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

W początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów u podatników mogą się pojawiać wątpliwości  co do interpretacji, czy zakresu stosowania danych regulacji. Tym bardziej, w przypadku KSeF, warto zadbać o kompleksowy tax compliance (zgodność organizacji z wymogami prawnopodatkowymi).

SOURCES:MarketNews24
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -