Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Trend Force: Intel opóźnia zamówienia, TSMC spowalnia 3-nanometrową ekspansję

Udostępnij

Według badań TrendForce Intel planuje zlecić produkcję chipsetu tGPU w Meteor Lake firmie TSMC. Masowa produkcja tego produktu była początkowo planowana na drugą połowę 2022, ale później została przełożona na pierwszą połowę 23 ze względu na problemy z projektowaniem produktu i weryfikacją procesu. Ostatnio harmonogram masowej produkcji produktu został z jakiegoś powodu ponownie przesunięty do końca 2023 r., prawie całkowicie anulując zdolność produkcyjną 3 nm pierwotnie zarezerwowaną w 2023 r., a jedynie marginalna ilość wafla pozostała do weryfikacji inżynieryjnej.

TrendForce wskazuje, że incydent ten znacząco wpłynął na plan ekspansji produkcyjnej TSMC, w wyniku czego Apple był jedyną firmą wśród pierwszej fali klientów korzystających z procesów 3 nm od drugiej połowy 22 do początku 2023 roku, oferując produkty, w tym chipy z serii M i A17 Bionic. W związku z tym TSMC postanowiło spowolnić rozwój swojej produkcji, aby zapewnić, że moce produkcyjne nie będą nadmiernie bezczynne, co prowadzi do ogromnej presji na amortyzację kosztów. Oprócz formalnego powiadomienia dostawców sprzętu o zamiarze dostosowania przez firmę zamówień na sprzęt w 2023 r., ze względu na wysoki koszt rozbudowy w 3 nm, TrendForce spodziewa się, że ten ruch wpłynie również na niektóre elementy planowania CapEx w 2023 r. przez TSMC. W efekcie skala CapEx TSMC w 2023 roku może być niższa niż w 2022 roku.

Warto wspomnieć, że chociaż Intel znacząco dostosował swój plan outsourcingu na 2023 r., powodując, że TSMC odłożył plany ekspansji na 2023 r., patrząc na innych klientów zaawansowanych procesów, w tym AMD, MediaTek i Qualcomm, wszystkie te firmy sukcesywnie planują masową produkcję produktów 3 nm w 2024 r. Jednocześnie oczekuje się, że nowy iPhone 2024 firmy Apple w pełni zastosuje procesory 3 nm. Wprowadzenie wyżej wymienionych klientów nada impetu TSMC w zakresie wykorzystania mocy produkcyjnych i przychodów w 3 nm w 2024 r.

TrendForce uważa, że ​​chociaż TSMC zdecydowało się ograniczyć nakłady inwestycyjne w 2023 r. ze względu na opóźnienia produktów Intela, roczne przychody TSMC nadal będą rosły w porównaniu z 2022 r., ale w wolniejszym tempie. Redukcja CapEx może również zmniejszyć ogromną presję amortyzacji kosztów TSMC i zmniejszyć stopień rozwodnienia zysku brutto na wczesnym etapie masowej produkcji 3 nm.

W 2024 r., wraz z wprowadzeniem nowych produktów takich klientów, jak AMD, MediaTek i Qualcomm, oczekuje się, że produkcja procesów 3 nm będzie na dobrej drodze, co będzie dalej promować silny wzrost skali przychodów TSMC. Jednak stan rozwoju własnego procesu Intel 4 Intela i towarzysząca mu sytuacja outsourcingu są nadal ważnymi potencjalnymi motorami wzrostu dla TSMC. Jeśli Intel 4 nie rozpocznie masowej produkcji zgodnie z planem, Intel może zlecić kafelki obliczeniowe TSMC, co będzie silnie napędzać wzrost w 2024 roku. Jeśli jednak proces Intela będzie przebiegał sprawnie, nadal istnieje możliwość, że firma zdecyduje się na samodzielne wytwarzanie powiązanych produktów i zrezygnuje Rozkazy TSMC.

Źródło:Trend Force

Zobacz

Starożytne miasta Majów niebezpiecznie skażone

Badania przeglądowe wykazały, że gleba w miastach starożytnych Majów jest silnie zanieczyszczona rtęcią – informuje pismo „Frontiers Science Communications in Environment”.

Zandberg: budowa gazociągu to dobra strategiczna decyzja, jednak nurtuje mnie kwestia kontraktów

Budowa gazociągu Baltic Pipe to dobra strategiczna decyzja, którą realizowały kolejne rządy; jednak nurtuje mnie kwestia kontraktów, gdyż ciągle jest niejasne, ile ostatecznie gazu tą rurą popłynie - powiedział we wtorek w Studiu PAP poseł Lewicy Adrian Zandberg.

Rozwój pracowników, czyli czego nie rozumie pracodawca (raport)

Pracownicy chcą się rozwijać, aby móc odpowiadać na wyzwania...

Czy CPK ma znaczenie militarne? Horała odpowiada

CPK ma znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i będzie lotniskiem, które również będzie możliwe do wykorzystania militarnego w razie potrzeby. Ale takich lotnisk mamy w Polsce sporo, kolejne się przyda, ale nie jest kluczowe - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Indeks S&P 500 najniżej w 2022 roku, drożejący USD ciąży rynkom

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień wyprzedaży akcji na amerykańskich giełdach, które wywołały sygnały ze strony Fed, że konieczne będą większe podwyżki stóp proc. niż zakładano do tej pory. Do tego rynkom ciąży drożejący dolar.

Finlandia: Dla wszystkich jest jasne, kto stoi za wyciekami z Nord Stream

To nie jest żaden wypadek, gdy do wycieków doszło w obu rurociągach Nord Stream, „dla wszystkich jest oczywiste, że stoi za tym Rosja” – uważa fiński ekspert ds. polityki energetycznej i środowiskowej Rosji Veli-Pekka Tynkkynen.
- Reklama -

REKLAMA