Trudne negocjacje w UE – Ustawa dotycząca AI wciąż bez rozstrzygnięcia

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
2 min

Ustawa dotycząca AI w Unii Europejskiej wciąż pozostaje przedmiotem wielu kontrowersji i trudnych negocjacji między państwami członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim. W najnowszym rozwoju wydarzeń, wydaje się, że istnieje realna szansa na to, że długo oczekiwane przepisy nie zostaną uchwalone jeszcze w tym roku.

Wtorek, 31 października, będzie dniem kluczowym dla losów słynnej ustawy AI Act w Unii Europejskiej. Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie na tym spotkaniu, to kolejne negocjacje są zaplanowane na grudzień, co oznacza, że prawo może nie zostać uchwalone jeszcze w bieżącym roku. Źródła Reuters sugerują, że nadal istnieje wiele kwestii do rozstrzygnięcia.

Ta nieskończona dyskusja to już czwarta próba osiągnięcia porozumienia między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim w sprawie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Dlatego też nadchodzące spotkanie jest tak istotne. Warto również zaznaczyć, że w poniedziałek planowane jest spotkanie dotyczące modeli AI, takich jak ChatGPT, które stają się coraz bardziej prominentne w kontekście tych dyskusji.

Obecny prezydent UE, Hiszpania, wyraziła chęć przyspieszenia procesu legislacyjnego poprzez kompromisy. Hiszpański rząd chciałby, aby ustawa została ukończona jeszcze w tym roku. Reuters informuje, że Hiszpania jest zwolennikiem bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących dużych modeli AI, które mają ponad 45 milionów użytkowników. Jednak inne państwa członkowskie obawiają się, że to może negatywnie wpłynąć na mniejsze platformy. Dodatkowo, wiele europejskich firm wyraziło obawy co do potencjalnego wpływu tych regulacji na ich pozycję konkurencyjną na rynku globalnym.

- Advertisement -

Jeśli negocjacje we wtorek nie przyniosą porozumienia, grudniowe spotkanie będzie ostatnią nadzieją na uchwalenie ustawy w tym roku. Jeśli i to się nie uda, to dyskusje mogą zostać przesunięte na początek przyszłego roku. Warto podkreślić, że prace nad tą ustawą trwają od ponad dwóch lat, począwszy od pierwszego projektu w 2021 roku. Pomimo licznych kluczowych spotkań w tym roku, nadal brak jest ostatecznego porozumienia. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, istnieje ryzyko, że Unia Europejska nie będzie w stanie nadążać za zmianami i wyzwaniami związanymi z tą technologią.

Udostępnij
- REKLAMA -