Usługa Public Cloud Archive dostępna w warszawskim centrum danych OVH

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

Rozwiązanie Public Cloud Archive umożliwia archiwizację danych bez limitu ich rozmiaru, takich jak np. kopie zapasowe, logi, zdjęcia, filmy oraz pliki każdego typu, z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Usługa OVH to odpowiedź na potrzeby klientów szukających sposobu na długookresowe przechowywanie „zimnych danych”. Za takie uważa się informacje rzadko wykorzystywane, których długoterminowe składowanie jest konieczne ze względów prawnych, proceduralnych, a także gdy proces ten stanowi część gwarancji umownej wobec klienta. W tym momencie z pomocą mogą przyjść rozwiązania cloudowe.

Archiwizacja w chmurze oznacza nawet do kilku petabajtów przestrzeni dyskowej oraz przechowywanie plików na wielu fizycznych dyskach. Dzięki temu zapewniamy redundancję i wysoką dostępność miesięczną na poziomie 99,9 proc. – komentuje Adam Kijak, DevOps w OVH.

Dane zimne, gorące i letnie

W obliczu stale przyrastających dużych ilości informacji (wg prognoz IDC w 2025 r. na świecie wygenerowane zostaną 163 zettabajty danych[1]), ważne jest rozróżnienie ich kategorii. Klasyfikuje się je na dane zimne (nieużywane, ale wymagające długoterminowej archiwizacji), letnie (stosunkowo nowe, ale rzadko potrzebne) oraz gorące (krytyczne dla działalności przedsiębiorstwa i na bieżąco wykorzystywane). Dzięki temu możliwe jest stworzenie strategii składowania danych dostosowanej do rzeczywistych potrzeb firmy.

Ze zróżnicowanego rodzaju danych mogą korzystać przykładowo kancelarie prawne, firmy przetwarzające dane finansowe, medyczne oraz zajmujące się analizami rynku. Public Cloud Archive jest dostosowane dla podmiotów zainteresowanych długoterminową archiwizacją danych przy optymalizacji wydatków przedsiębiorstwa przeznaczanych na ten rodzaj usług – dodaje Adam Kijak.

Optymalizacja kosztów w zakresie przechowywania informacji

Akceptując dłuższy czas odzyskiwania swoich danych – w porównaniu do informacji, których stała dostępność stanowi krytyczny aspekt działalności przedsiębiorstwa – użytkownicy korzystają ze znacząco niższych kosztów przechowywania. W tym celu firmy hostingowe stosują kilka rodzajów technologii: zapis na taśmie magnetycznej, kasecie (technologia LTFS), dysku twardym czy też na serwerach wprowadzanych w stan uśpienia w celu zmniejszania zużycia energii. Dostawcy usług hostingowych rzadko jednak dzielą się szczegółami dotyczącymi technologii stojącej za rozwiązaniami do długoterminowej archiwizacji.

Z perspektywy użytkownika ważne jest rozliczanie za ruch związany z wysyłaniem i odzyskiwaniem danych (wyłącznie za ruch, a nie poszczególne operacje odczytu/zapisu, jak ma to miejsce w innych przypadkach).

Wybór OpenStack Swift

OVH niezmiennie stawia na transparentność. Z tego powodu szczegóły dotyczące własnych rozwiązań IT są często publicznie dostępne. Konstruując ofertę służącą do długookresowego przechowywania, postawiliśmy na przechowywanie danych w chmurze oparte na otwartym oprogramowaniu OpenStack Swift oraz wykorzystaniu technologii ochrony danych pozwalającej na optymalne zagospodarowanie przestrzeni dyskowej – tłumaczy Adam Kijak.

OpenStack Swift to rozwiązanie, które OVH wykorzystuje między innymi do usługi Public Cloud Storage. Public Cloud Archive bazuje na tej samej technologii object storage. Różnice pojawiają się w momencie wyboru sprzętu oraz w sposobie zapewnienia odporności danych na straty jednego lub więcej dysków w infrastrukturze. Zaletą Public Cloud Archive jest kompatybilność usługi z głównymi protokołami, używanymi do zabezpieczenia transferu danych, takimi jak HTTPS, Rsync, SCP i SFTP.

- Advertisement -

[1] Data Age 2025: The Evolution of Data to Life-Critical, IDC

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -