W 2021 wzrosną wydatki na cyberbezpieczeństwo

- Reklama -

Według Gartnera w bieżącym roku globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo wyniosą 150,4 miliardów dolarów, co oznacza 12,4 proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Organizacje zwiększają inwestycje na ten cel między innymi ze względu na konieczność ochrony pracowników zdalnych oraz zasobów online.

W miarę nasilania się cyberataków firmy oraz instytucje będą wydawać więcej pieniędzy na narzędzia i technologie bezpieczeństwa. Analitycy Gartnera w opublikowanym na początku tego tygodnia raporcie przewidują, że w 2021 roku globalne wydatki na bezpieczeństwo informacji i usługi zarządzania ryzykiem osiągną poziom 150,4 miliardów dolarów.

Autorzy raportu wskazali na kilka trendów odpowiedzialnych za tegoroczny prognozowany wzrost. Przedsiębiorstwa, które nadal korzystają z pracowników zdalnych, będą musiały chronić ich przed cyberzagrożeniami. Poza tym w czasie pandemii wiele firm przenosi swoje zasoby do chmury publicznej, a to wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów na zabezpieczenie danych znajdujących się w chmurze. Nie ulega wątpliwości, że organizacje, żeby zwiększyć skuteczność ochrony będą inwestować w nowe narzędzia wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

– Światowe trendy przedstawione w najnowszym raporcie Gartnera zasadniczo nie odbiegają od tego, co widzimy na rodzimym rynku. Lawinowy przyrost liczby zdalnych pracowników pociągnął za sobą inwestycje w rozwiązania do ochrony urządzeń końcowych oraz usługi VPN. Odbiorcy biznesowi poszukują też inteligentnych rozwiązań, które nie tylko skutecznie powstrzymają napastników, ale również pomagają wychwycić i skorygować błędy popełniane przez pracowników. Uważam, że niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe ma narastający niepokój przedsiębiorców, do których coraz częściej docierają informacje ze świata o cyberatakach przynoszących straty liczone w milionach dolarówmówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.

Według Gartnera największym beneficjentem zmian będą dostawcy usług związanych z cyberbezpieczeństwem – wydatki na wsparcie sprzętowe, wdrożenia i usługi outsourcingowe sięgną w tym roku prawie 72,5 miliarda dolarów. Wysokie powinny być również nakłady na ochronę infrastruktury i wyniosą 24 miliardy dolarów, sprzęt zabezpieczający sieć – 17 miliardów dolarów, a zarządzanie dostępem do tożsamości – 14 miliardów dolarów. Jednym z obszarów, w których wydatki są niewielkie, ale szybko rosną, jest bezpieczeństwo w chmurze. W 2020 roku wydatki na zabezpieczenie zasobów internetowych wyniosły zaledwie 595 milionów dolarów. W tym roku wydatki te sięgną 841 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 41 proc.

- Reklama -
Źródło:Marken

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -