Rok 2023 minął zdecydowanie pod znakiem „boomu na AI”. Wpływ sztucznej inteligencji, a zwłaszcza dużych modeli językowych (LLM), jest nie do przecenienia. Pojawiły się nowe aplikacje i rozwiązania, ale także stanowiska pracy takie jak Prompt Engineer, na znaczeniu zaczęły zyskiwać stanowiska typu Machine Learning Engineer, Data Scientis, AI Engineer. Zapotrzebowanie na tych specjalistów raczej nie będzie malało. Upowszechnianie się integracji sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego spowoduje, że związane z nimi umiejętności staną się jednymi z najbardziej pożądanych na szeroko rozumianym rynku IT.
Sztuczna inteligencja już nie tylko dla informatyków
Z dość dużą pewnością można się powiedzieć, że pracodawcy będą oczekiwali umiejętnego i efektywnego korzystania z LLM–ów, sprawnego pisania promptów i doboru narzędzi do zadań. W naszej branży oczekiwanie to nie będzie ograniczone tylko do działów technicznych. Automatyzacja i sztuczna inteligencja będą odgrywać coraz większą rolę również i w działach administracyjnych, HR czy marketingu. Zwłaszcza, że umiejętnie wykorzystane mogą one znacząco przyspieszyć i usprawnić ich działanie.
Cyberbezpieczeństwo ma priorytet
Priorytetem dla firm we wszystkich sektorach pozostanie cyberbezpieczeństwo. Wraz z postępującą cyfryzacją i coraz powszechniej stosowanymi rozwiązaniami mobilnymi – rośnie liczba cyberataków. A te potrafią mieć katastrofalne skutki w każdej organizacji – od jednostki, przez małe firmy, większe korporacje, aż do struktur państwowych czy bytów międzynarodowych. Coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji napędzać będą także regulacje dotyczące ochrony danych (GDPR czy CCPA). Specjaliści łączący techniczną wiedzę ze zrozumieniem aspektów prawnych i regulacyjnych (zarówno lokalnych jak międzynarodowych) staną się szczególnie wartościowymi pracownikami.
Technologia kwantowa już za progiem, DevOps i niezawodność systemów
Warto też przyglądać się rozwojowi technologii kwantowej. Choć wciąż można mówić, że jest ona w powijakach – na pewno nie należy jej bagatelizować. Słusznie przyciąga uwagę – jej rozwój może stanowić potencjalną rewolucję w przetwarzaniu danych, bezpośrednio przełoży się też na bezpieczeństwo i problemy kryptograficzne. Specjaliści z doświadczeniem w tej dziedzinie mogą spodziewać się wzrostu zainteresowania ich umiejętnościami w nadchodzących latach.
Niezmiennie w cenie pozostawać będą specjaliści z obszaru DevOps. Płynne poruszanie się po GCP & AWS, wiedza i doświadczenie w pracy z Dockerem czy Kubernetesem to wciąż poszukiwane atuty.
“Pracownicy powinni wykazywać się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale również zdolnością do adaptacji i ciągłego rozwoju, aby utrzymać swoją wartość na rynku.”
Rosnąć będzie też liczba stanowisk związanych z monitorowaniem, optymalizowaniem i zapewnianiem niezawodności systemów. Przykładowo stanowisko Observability Engineer, projektującego strategie telemetryczne i wdrażającego kompleksowe systemy monitorowania, by zapobiec eskalowaniu problemów, wymaga specyficznych umiejętności połączonych z proaktywnym podejściem.
Większa konkurencja na rynku pracy
Obserwowane w 2023 roku zwolnienia w dużych firmach technologicznych mogą sygnalizować zwiększoną konkurencję na rynku pracy IT. Pracownicy powinni wykazywać się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale również zdolnością do adaptacji i ciągłego rozwoju, aby utrzymać swoją wartość na rynku. W cenie pozostaną też umiejętności miękkie takie jak umiejętność współpracy, inteligencja emocjonalna i chęć rozwoju (również soft skills) pracowników.
Wyzwanie: zarządzanie rozproszonymi zespołami
Popularność pracy zdalnej wymaga od liderów i menedżerów rozwijania kompetencji w zarządzaniu rozproszonymi zespołami. Umiejętność utrzymania wysokiego poziomu produktywności i zadowolenia w takim środowisku stanie się cenną cechą na rynku pracy. Efektywne zarządzanie zespołami rozproszonymi wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale również kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, empatia i budowanie zaangażowania. Organizacje, które rozwijają te umiejętności wśród swoich liderów, mogą sprawniej utrzymać produktywność i dobrostan pracowników, co jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku.
Kandydaci też mają wymagania
W kontekście zwiększonej konkurencji na rynku pracy IT, wywołanej m.in. zwolnieniami w dużych firmach technologicznych w 2023 roku, transparentność pracodawców staje się kluczowym czynnikiem przyciągającym i zatrzymującym talenty. Kandydaci coraz bardziej oczekują jasnych i uczciwych informacji o warunkach pracy, kulturze organizacyjnej i ścieżkach rozwoju. Firmy, które otwarcie komunikują swoje wartości i zasady, mogą liczyć na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych pracowników. Tym bardziej, że nowe regulacje dotyczące raportowania ESG spowodują konieczność dużo większej transparentności co do działań podejmowanych przez firmy w tych obszarach.
“Zmiany pozostaną jedną z charakterystycznych dla branży IT cech.”
IT potrzebuje kobiet
Według badania Bulldogjob odsetek kobiet w polskim środowisku IT w roku 2023 wynosił 18%, co stanowiło 4 punkty procentowe więcej niż w roku 2022. To już wynik napawający nadzieją i pokazujący zmiany zachodzące na rynku. (W Finture w 2023 kobiety stanowiły aż 37% organizacji, a odsetek ten ciągle rośnie). Wraz ze wzrostem transparentności i inkluzywności w sektorze – możemy spodziewać się, że stopniowo będzie się on zbliżać do równowagi.
Bądź zmianą
Dynamiczne zmiany na rynku pracy IT otwierają przed specjalistami szerokie możliwości rozwoju. Dostosowanie do nowych technologii, rozwój umiejętności miękkich i gotowość do pracy w różnorodnych i inkluzywnych środowiskach to kluczowe czynniki sukcesu. Specjaliści, którzy aktywnie inwestują w swoją edukację i rozwój kompetencji, mogą znaleźć wiele atrakcyjnych możliwości kariery, zarówno w tradycyjnych obszarach IT, jak i w nowo powstających dziedzinach związanych z AI i cyberbezpieczeństwem. Wraz z globalnym postępem cyfryzacji i digitalizacji, praca w specjalistów IT daje realny wpływ na rozwój społeczeństwa i gospodarki, choć w coraz bardziej wyspecjalizowanych obszarach. Wymaga to oczywiście chęci do ciągłej adaptacji, elastyczności i uczenia się. Zmiany pozostaną jedną z charakterystycznych dla branży IT cech.
Autor: Radosław Bzoma – Ekspert SoDA, CEO w Finture