W jaki sposób funkcjonują domy maklerskie?

Udostępnij

Inwestycje giełdowe polegające na kupowaniu określonych walorów na giełdzie mogą być prowadzone tak samo skutecznie przez inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Jednak każdy z nich musi dysponować w pierwszej kolejności kontem inwestycyjnym, które założy w dowolnie wybranym domu maklerskim.

Inwestycje giełdowe polegające na kupowaniu określonych walorów na giełdzie mogą być prowadzone tak samo skutecznie przez inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Jednak każdy z nich musi dysponować w pierwszej kolejności kontem inwestycyjnym, które założy w dowolnie wybranym domu maklerskim. Jak funkcjonują takie domy i czym zajmują się prócz zakładaniem i prowadzeniem rachunków inwestycyjnych swoich klientów?

Pojęcie domu maklerskiego

Dom maklerski jednoznacznie kojarzony jest z giełdą i z maklerami giełdowymi, którzy w nim pracują. Jednak nie można sprowadzać tej instytucji wyłącznie do pracodawcy dla maklerów. Z definicji wynika, że dom maklerski jest formą funkcjonowania firmy inwestycyjnej, która zajmuje się prowadzeniem na zlecenie swoich klientów transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych w obrębie giełdy. Dom maklerski może być niezależną instytucją lub też bankiem, który poza normalnymi swoimi działaniami zajmuje się także działalnością maklerską.

W domach maklerskich w istocie zatrudniani są maklerzy – typu front office, pracujący z klientami, jak i typu back office zajmujący się analizami rynkowymi i nadzorowaniem pracy maklerów front office. Makler musi mieć licencję dla prowadzenia swojej działalności. Może mieć też kompetencje do tego by służyć swoją radą klientom, w roli doradcy inwestycyjnego. Makler obdarzany jest przez klienta nie tylko zaufaniem, ale i upoważniony jest do dokonywania transakcji na giełdzie. Z drugiej strony takie upoważnienie wydaje mu również dom maklerski, dla którego pracuje. Dowiedz się więcej o godzinach handlu: https://www.xtb.com/pl/edukacja/godziny-handlu

Prawne aspekty działalności domów maklerskich

Wszystkie zasady zakładania i prowadzenia domów maklerskich zapisane są w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zanim powstanie taka instytucja, musi ona otrzymać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na swoją działalność. Zgodnie ze wspominaną ustawą kapitał założycielski domu maklerskiego na prowadzenie działalności maklerskiej w zależności od jej zakresu musi mieć odpowiednią wysokość, sięgającą od 50 tys. euro do nawet pułapu 730 tys. euro, co jest kwotą niebagatelną.

Dom maklerski musi prowadzić działalność w formie spółki, a dopuszczalną formą będzie przy tym spółka akcyjna, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa, partnerska lub spółka jawna.

Nie można prowadzić domu maklerskiego bez wypełnienia zobowiązania do zatrudnienia w nim odpowiedniej liczby pracowników o określonych uprawnieniach, na podstawie umów o pracę. Na czele domu maklerskiego stoi zarząd lub rada nadzorcza, które muszą mieć odpowiednią liczebność członków, zapewniających prawidłowe zarzadzanie spółką. Powołanie prezesa zarządu i członka zarządu, który będzie odpowiedzialny za nadzorowanie sytemu zarządzania ryzykiem w danym domie maklerskim nie może odbywać się w sposób dowolny, ale muszą oni być zatwierdzeni przez KNF.

Wymogiem prawnym jest też i to, by dom maklerski był członkiem systemu rekompensat, który prowadzony jest w Polsce przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Co może w ramach swojej działalności robić dom maklerski?

Dom maklerski przyjmuje i realizuje za pośrednictwem swoich maklerów i kont inwestycyjnych zakładanych przez inwestorów, zlecenia kupna i sprzedaży wybranych walorów na giełdzie. Nie jest to jednak jedyna dziedzina działalności, jaką się zajmuje. Może też sprzedawać papiery wartościowe, doradzać pod kątem inwestycyjnym czy organizować emisje akcji i obligacji. Ponadto oferuje na rynku instrumenty finansowe.

Źródło:xtb.com/pl

Zobacz

Część banków podnosi oprocentowanie lokat i depozytów, inne zapowiadają podwyżki

Po apelu rządu o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów część banków, jak ING, Alior Bank, Getin Noble Bank wprowadziła podwyżki; inne - np. Pekao - pracują nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat.

Puda: 50 mln zł dotacji na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych

50 mln zł wsparcia otrzymają rodzinne ogrody działkowe; środki mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza - poinformował we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Morawiecki: Polska nie zmienia stanowiska wobec minimalnego opodatkowania korporacji

Polska nie zmienia stanowiska wobec projektu globalnego, minimalnego podatku CIT - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek. Jak wyjaśnił, Polska domaga się, aby obie części propozycji, tzw. filary były częścią jednego pakietu.

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".

Moskwa: zwiększamy do 480 mln zł budżet na finansowanie geotermii w Polsce

Zwiększamy budżet na finansowanie geotermii w Polsce z 300 na 480 mln zł, a w aktualnym, drugim naborze, z 70 na 250 mln zł - ogłosiła w środę w Sieradzu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Obecny nabór został przedłużony do 30 września br.

Ukraina/ Szef regionu: cały obwód ługański bez wody i elektryczności

W całym obwodzie ługańskim nie ma wody i elektryczności - poinformował w czwartek szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.
- Reklama -