W Polsce zwiększą się inwestycje w usługi IT

Klaudia Ciesielska
5 min

W ubiegłym roku wydatki na chmurę w naszym kraju wzrosły o jedną czwartą i chociaż są one niższe niż w krajach Europy Zachodniej, trend się utrzymuje. To oznacza, że krajowy rynek IT jest na celowniku dostawców usług cloud computing. Zgodnie z oczekiwaniami klientów.

Jak wynika z danych, poziom cyfryzacji w Polsce jest nadal o 34 procent niższy niż w Europie Zachodniej. Z tego względu przedsiębiorstwa technologiczne częściej decydują się na inwestycje w takich krajach, jak Islandia, Szwecja, Finlandia, Niemcy czy Anglia. Strategia ta dotyczy także dostawców usług serwerowych, którzy zachowawczą postawę tłumaczą próbą minimalizacji ryzyka. Ostrożna strategia powoduje, że pomijają oni perspektywiczne rynki oraz mają ograniczony dostęp do szerokiego spektrum potencjalnych klientów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że trend ten w najbliższym czasie ulegnie zmianie i dostawcy zaczną inaczej postrzegać kraje z naszego regionu. Według raportu Data Centre Risk Index, prezentującego najbezpieczniejsze miejsca na świecie, w których warto ulokować centrum danych, Polska zajęła 22 pozycję, wyprzedzając m.in. Hiszpanię, Rosję oraz Włochy. Inwestycje w naszym kraju są zatem kwestią czasu.

Outsourcing usług IT będzie rósł w siłę

Najwięcej, bo aż 62 proc. przychodów z cloud computingu nad Wisłą generują usługi świadczone w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa). Nieco mniejszy udział mają usługi IaaS (infrastruktura jako usługa) – 28 proc. oraz PaaS (platforma jako usługa) – 10 proc. Tylko w ubiegłym roku inwestycje w technologie chmurowe w naszym kraju wzrosły o ponad 25 proc. i przewiduje się, że osiągną poziom 160 mln dolarów. I chociaż są one niższe niż w krajach Europy Zachodniej, coraz więcej firm zaczyna dostrzegać potencjał drzemiący w polskim rynku IT.

REKLAMA

Dobry przykład stanowi strategia francuskiej firmy OVH. Przedstawiciele OVH przyznają, że Polska jest dla nich drugim najważniejszym rynkiem w Europie zarówno pod względem przychodów, jak i inwestycji. Potwierdza to fakt uruchomienia centrum danych pod Warszawą, co zapoczątkowało 5-letni plan inwestycyjny OVH o łącznej wartości 1,5 miliarda euro.

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania technologiami chmurowymi wśród klientów z Polski. Małe i średnie firmy z tego regionu rok do roku zwiększają tempo implementacji rozwiązań cyfrowych. Będąc świadomym, że nie mogą sobie pozwolić na uruchomienie, a następnie utrzymanie własnej infrastruktury serwerowej, decydują się na usługi zewnętrznych dostawców takich jak OVH. Jest to dla nas szansa na zdobycie zaufania nowych klientów i rozszerzenie działalności nad Wisłą – Alexandre Morel, Chief Marketing Officer w firmie OVH

Outsourcing mile widziany

Przedsiębiorstwa coraz chętniej przekazują swoje dane podmiotom zewnętrznym zamiast inwestować we własną infrastrukturę. Przemawiają za tym przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa oraz kosztów. Specjalistyczne firmy outsourcingowe posiadają doświadczenie oraz dostęp do technologii, dzięki czemu są w stanie lepiej chronić dane. Z kolei klienci nie muszą martwić się o kosztowne utrzymanie placówek, regularny serwis sprzętu, konserwację klimatyzacji, systemów przeciwpożarowych czy wymianę komponentów w przypadku awarii.

Wyniki badań, realizowanych przez PMR w maju 2017 r. na próbie ponad 650 dużych i średnich firm w Polsce, pokazują systematyczny wzrost zainteresowania przedsiębiorstw szerokorozumianym outsourcingiem IT. Najczęściej firmy nie decydują się na outsourcing ogółu procesów związanych z IT, ale wydzielają poszczególne elementy, które są obsługiwane przez dostawców zewnętrznych. Dobrym przykładem są usługi zarządzane – przede wszystkim w odniesieniu do aplikacji biznesowych, realizowane z wykorzystaniem zewnętrznych centrów danych. Sukcesywnie wzrasta znaczenie dostępu do infrastruktury w modelu chmurowym, choć nie oznacza to najczęściej pełnej migracji zasobów do chmury zewnętrznego dostawcy, ale rozwiązanie będące połączeniem własnych zasobów i zasobów komercyjnego centrum danych. Na mniej więcej stałym poziomie utrzymuje się natomiast na krajowym rynku popyt na kolokację – z tej usługi korzystają przede wszystkim duże firmy – Paweł Olszynka, analityk agencji badawczej PMR

Firmy poszukują rozwiązań, które zapewnią ochronę przed zagrożeniami, takimi jak np. ataki DDoS, jednocześnie gwarantując wysoką wydajność i dostępność usługi. Gartner przewiduje, że do 2020 roku rozwiązania działające w oparciu o technologię chmury staną się podstawowym narzędziem do przechowywania danych. Trend ten nie ominie również Polski. Według IDC, w najbliższych latach najbardziej dynamiczny wzrost odnotują usługi z zakresu hostingu infrastruktury oraz te, umożliwiające zarządzanie aplikacjami klienta.