Ad image

Większe dochody, więcej sukcesów? Z prezesem-informatykiem to możliwe

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Mawia się, że dzisiaj każda firma jest firmą technologiczną i coraz więcej ludzi zaczyna naprawdę zdawać sobie z tego sprawę. 7 na 10 biznesowych liderów uważa, że prezesami firm i członkami zarządów powinny być osoby z technologicznym doświadczeniem. Najbardziej pożądani? Programiści i twórcy innowacyjnych aplikacji. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy VMware.

Najnowsze badania VMware zostały zrealizowane na grupie 2250 przedstawicieli kadry zarządzającej z największych firm w regionie EMEA. Wyniki pokazują, że w firmach rośnie znaczenie osób związanych z technologiami oraz IT. Przekonanie, że szersze dopuszczenie ich do stanowisk w zarządzie, może korzystanie wpłynąć na firmę, jest coraz bardziej powszechne.

Zarząd 4.0

Według raportu VMware, prezes z kompetencjami technologicznymi to szereg wymiernych korzyści dla organizacji:
·      50 proc. ankietowanych uważa, że wsparcie takich ludzi może zwiększyć efektywność całej organizacji,
·      42 proc. widzi możliwości wzrostu wyników biznesowo-finansowych,
·      40 proc. dostrzega szansę na przyspieszenie innowacyjnych projektów,
·      37 proc. jest z kolei zdania, że prezes-technolog pozwoliłby firmie zwiększyć też jakość usług, poprawiając tzw. customer experience konsumentów.

Dzisiejszy prezes nie jest już osobą zajmującą się tylko finansowym wycinkiem organizacji. Nigdy wcześnie nie musiał zarządzać tak zróżnicowanym zestawem zadań, jak dziś, do którego dochodzi jeszcze cyfryzacja. Ci, którzy mają wiedzę na temat nowych technologii i rozumieją, jak one działają, jak wspierają biznes nawet w trudnych czasach, mają prawdziwą przewagękomentuje Ed Hoppitt, dyrektor ds. rozwoju aplikacji chmurowych, VMware EMEA.

Szybkość rynkowego przetrwania

Możliwość dostarczenia nowoczesnych usługi oraz aplikacji biznesowych, które zapewniają firmie atrakcyjne produkty i stymulują zaangażowanie klientów, jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Wiedza w dziedzinie technologii na poziomie zarządczym w połączeniu z cyfrowymi narzędziami umożliwiającą obsługę tych aplikacji to zwycięska kombinacja, przekonują eksperci VMware. Wtóruje im Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Komputronik S.A., jednej z największych i najdłużej działających sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym oraz produktami RTV i AGD w Polsce – Firmy handlowe, które odnoszą dzisiaj największe sukcesy, to te które potrafią korzystać z cyfrowych narzędzi do budowania zróżnicowanych i konkurencyjnych usług, mających wpływ na wysoką satysfakcję klientów. Dlatego dzisiejsze firmy muszą na poziomie zarządczym mieć ludzi, którzy rozumieją tę zależność.

Pełne zrozumienie wartości, ale i procesów rządzących cyfrową transformacją to kluczowy aspekt powodzenia każdego projektu – czytamy w raporcie VMware. Taka postawa przekłada się po prostu na szybkość działania, a jak pokazały niedawno pandemiczne okoliczności, ta jest potrzebna, by firmy mogły sprawnie dostosować się do nowych warunków rynkowych czy potrzeb pracowników.

Pandemia najsilniej unaoczniła nam, że digitalizacji można dokonać szybko. Nie potrzeba było dekad, by przejść z offline w online. Na własnej skórze, przekonały się o tym rządy tworzące aplikacje wspierające walkę z koronawirusem, detaliści z dnia na dzień przenoszący sprzedaż do sieci czy miliony ludzi, którzy pracowali i studiowali z domówmówi Ed Hoppitt z VMware.

Pokaż mi „apkę”, a ocenię Twoje szanse

Zmiany personalne w zarządach firm wymusza fakt, że aplikacje biznesowe i konsumenckie stają się coraz ważniejszym elementem każdej organizacji. Ankietowani przez VMware prezesi i dyrektorzy podkreśli, że wiele firm m.in. przetrwało lockdown dzięki możliwości szybkiego modernizowania swoich aplikacji biznesowych.

Ponad połowa (57 proc) respondentów podkreśliła ważną rolę nowoczesnych aplikacji w zakresie pracy zdalnej, a ponad jedna trzecia wskazała na ich zdolność stałej aktualizacji w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby konsumenckie (39 proc.).

Coraz częściej konsumenci podejmują swoje decyzje na podstawie tego, jak działa aplikacja danej firmy. I sektor bankowy nie jest tu wyjątkiem. Dlatego właśnie sukces firmy zależy od tego, jak szybko jest w stanie zmodyfikować swoje aplikacje tak, aby były najbardziej dopasowane do potrzeb użytkowników końcowychkomentuje Michał Plechawski, dyrektor zarządzający ds. informatyki i technologii w mBanku. By zmiany wdrażać jednak szybko potrzeba odpowiednich procesów i narzędzi. Sukces modelu chmury obliczeniowej w znacznej mierze wynika właśnie z tego, że dostarcza takie narzędzia i wspiera takie procesy. Ale nie potrzeba wykorzystywać chmury publicznej, żeby mieć sprawny proces tworzenia software. W mBanku udało nam się przejść do modelu cyfrowych platform typu cloud-ready w ramach własnych centrów danych. Platform, które umożliwiają tworzenie, uruchamianie, zarządzanie, ochronę, a przede wszystkim udoskonalanie aplikacji bardzo szybko. Technologie VMWare są kluczowym komponentem tego naszego ekosystemu platform.

Od ponad 22 lat, kiedy Komputronik założył jeden z pierwszych w Polsce sklepów online, znamy wartość nowych technologii i to jak pozwalają odpowiadać na potrzeby konsumentów. Dzisiaj, szybkość rozwoju i umiejętność dostarczania nowoczesnym aplikacji pozwala nam ciągle odkrywać nowe sposoby komunikacji z naszymi klientami, a musimy to robić szybko, aby uzyskać przewagę konkurencyjną nad innymi detalistamidodaje Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Komputronik S.A.

8 na 10 twórców aplikacji i liderów technologii w regionie EMEA jest zgodnych co do tego, że ​​bez udanej modernizacji aplikacji organizacje nie będą w stanie zapewnić swoim klientom najwyższego poziomu satysfakcji konsumenckiej. To potwierdzają wnioski z zeszłorocznych badań VMware, kiedy 80 proc. ankietowanych przez VMware specjalistów IT otwarcie powiedziało, że ​​udoskonalenie portfela aplikacji poprawia jakość obsługi klienta, a to bezpośrednio związane jest ze wzrostem przychodów.