Wiosenne spotkania S4E – Przystępne dane: dostępność – bezpieczeństwo – koszt

Klaudia Ciesielska
2 min

Jednym z partnerów S4E S.A. jest firma Quantum. Podczas Wiosennych spotkań S4E 2018 uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji przedstawiciela firmy – Marcina Kabaj, której tematem było: “Przystępne dane: dostępność – bezpieczeństwo – koszt”.

Marcin Kabaj pełni funkcję Regional Sales Managera w Quantum. Podczas swojej prezentacji odniósł się on do tematu przewodniego konferencji, czyli do tempa zmian. Jego zdaniem, w branży IT są takie obszary, gdzie nie zachodzą mocno radykalne zmiany. Prelengent zaznaczył jednak, że rewolucja nastąpiła szczególnie, jeśli chodzi o sposób składowania i zabezpieczania danych.

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wiele zmieniło się w zakresie składowania danych. W końcowych latach ’90 mieliśmy do czynienia ze słabo rozbudowanym systemem, a dane były ustrukturyzowane. Później nastąpił duży wzrost popularności korzystania z plików multimedialnych, co pociągnęło za sobą wzrost popularności składowania danych w ogóle – powiedział Marcin Kabaj.

Następnie przedstawiciel Quantum opisał, w jaki sposób obecnie przechowuje się dane. Dodał również, że dane można na bieżąco monetyzować, dzięki korzystaniu z systemów analityczych, które nie tylko pomogą w monetyzacji informacji, ale dzięki nim można także zapobiec duplikacji danych.

Specjalista podkreślił, że poważnym, choć często powtarzanym błędem jest używanie narzędzi służących do backupu do robienia archiwów.

REKLAMA

Backupowanie to jest częste wymienianie danych zmiennych, natomiast archiwizacja danych jest długoterminowym składowaniem danych stabilnych. W związku z tym istnieją różne strategie backupu i archiwizacji danych, inne strategie wykonywania kopii i różny sprzęt – powiedział Marcin Kabaj. – Wspólnym natomiast zarówno dla backupu i archiwów jest to, że powinny one spełniać trzy potrzeby: potrzebę wydajności, szybkiego dostępu i niskiego kosztu składowania. Aby jak najbardziej spełnić te potrzeby, najczęściej proponujemy rozwiązania hybrydowe dyskowo-taśmowe, gdzie część dyskowa realizuje potrzebę szybkiego dostępu, a część taśmowa realizuje potrzebę wysokiego bezpieczeństwa – podsumował Kabaj.