Wirginia wciąż ma większą pojemność hiperskalowanych centrów danych niż Europa

Wirginia wciąż ma większą pojemność hiperskalowanych centrów danych niż Europa

Podczas gdy liczba dużych centrów danych obsługiwanych przez dostawców hiperskalowych wzrosła do ponad 800 na koniec drugiego kwartału, nowe dane Synergy Research Group pokazują, że Stany Zjednoczone odpowiadają za 53% pojemności tych centrów danych, mierzonej krytycznym obciążeniem IT. Podczas gdy na Stany Zjednoczone przypada ponad połowa całkowitej pojemności, reszta jest stosunkowo równo podzielona pomiędzy Chiny, Europę i resztę świata. Warto zauważyć, że ponad jedna trzecia pojemności USA znajduje się w jednym stanie – Wirginii. Wirginia, a dokładniej Północna Wirginia, jest znana jako internetowa stolica świata. Istnieje ogromna koncentracja infrastruktury wokół tzw. Data Center Alley, skupionej wokół hrabstw Loudoun, Prince William i Fairfax, z centrami danych skupionymi głównie wokół miast Ashburn, Sterling, Manassas i Chantilly. Szczególnie Amazon lokuje dużą część swojej infrastruktury centrów danych w Północnej Wirginii, a Microsoft, Facebook, Google, ByteDance i inni również są tam obecni. Rynek chiński pozostaje stosunkowo odizolowany, ale mieści większość infrastruktury centrów danych takich chińskich firm jak Alibaba, Tencent i Baidu. Tymczasem w Europie wiodącymi rynkami krajowymi dla infrastruktury hiperskalowej są Irlandia i Holandia, dwa kraje o stosunkowo niewielkich gospodarkach, ale silnie faworyzowane pod względem lokalizacji centrów danych hiperskalowych.

Badanie opiera się na analizie śladów centrów danych 19 głównych światowych firm świadczących usługi w chmurze i internecie, w tym największych operatorów w zakresie SaaS, IaaS, PaaS, wyszukiwania, sieci społecznościowych, handlu elektronicznego i gier. Firmy z najszerszym śladem hiperskalowych centrów danych to czołowi dostawcy chmury – Amazon, Microsoft i Google. Każda z nich posiada ponad 130 centrów danych, w tym co najmniej 25 w każdym z głównych regionów – Ameryce Północnej, regionie Azji i Pacyfiku oraz Europie. Pod względem pojemności centrów danych czołowe firmy to Amazon, Google, Microsoft, Facebook, Alibaba i Tencent.

„Operatorzy Hyperscale biorą pod uwagę wiele czynników przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji infrastruktury centrum danych. Obejmuje to dostępność odpowiednich nieruchomości, koszt i dostępność opcji zasilania, bliskość klientów, ryzyko klęsk żywiołowych, lokalne zachęty i procesy zatwierdzania, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej i wewnętrzną dynamikę biznesową”powiedział John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group. „To nieuchronnie doprowadziło do powstania kilku hiperskalowych hot spotów. W Europie, Holandia i Irlandia zawsze wybijały się ponad przeciętność, pokonując kraje o większych gospodarkach, takie jak Niemcy i Wielka Brytania. Jednak w skali globalnej wyróżniającym się regionem jest amerykański stan Wirginia. Wirginia ma o wiele więcej miejsc na hiperskalowe centra danych niż Chiny czy cały kontynent europejski. Nasza analiza przyszłej oferty centrów danych wskazuje jednak, że w ciągu najbliższych pięciu lat względne znaczenie tych gorących punktów nieco się zmniejszy, ponieważ infrastruktura hiperskalowa przeniknie do szerszego obszaru geograficznego.”

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów