Wirus, który wczoraj sparaliżował europejskie firmy

Klaudia Ciesielska
2 min

Wirus Petya zaatakował wczoraj system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy. Zaatakowany został także rosyjski koncern naftowy Rosnieft. Awariom uległy systemy innych firm europejskich. Według szwajcarskiej agencji rządowej Melani, do ataku został użyty wirus Petya, ten sam, który spowodował już awarie systemów teleinformatycznych w 2016 roku. O zajściu jako pierwszy zaalarmował Narodowy Bank Ukrainy. Awarii uległ też system Rady Ministrów Ukrainy.

Zaatakowany koncern naftowy

Atakowi, przez wirusa przypominającego WannaCry, uległ rosyjski koncern naftowy Rosnieft i kontrolowana przez niego Basznieft, ale nie stanowiło to dla nich dużego problemu, gdyż przeszli oni na system rezerwowy, w związku z czym wydobycie nie zostało przerwane.

Według relacji, kilkadziesiąt firm w Rosji i na Ukrainie zostało zaatakowanych za pomocą wirusa Petya. Blokuje on komputery aż do przekazania pod wskazany adres równowartości 300 dolarów w bitcoinach.
Przedsiębiorstwo i jego spółki córki pracują w normalnym trybie. Zapewniam, że większość serwerów firmy jest chroniona w niezawodny sposób przed cyberatakami.

Ataki w innych krajach

Ataki dosięgnęły też inne części Europy. Awariom uległy systemy firm m.in. duńskich, brytyjskich, francuskich, norweskich. Aby serwery zostały ponownie uruchomione, przestępcy żądali okupu.
“Możemy potwierdzić, że systemy teleinformatyczne Maersk nie działają (…) na skutek cyberataku. W dalszym ciągu oceniamy sytuację. Bezpieczeństwo naszych pracowników, naszych operacji i interesy naszych klinetów jest naszym najwyższym priorytetem” – głosi informacja na stronie duńskiego koncernu. A.P. Moeller-Maersk
Strona Agencji brytyjskiej agencji WPP nie działa, a firma poinformowała w komunikacie, że wiele należących do niej firm padło ofiarą ataku hakerskiego.
Wirus szyfruje dane komputerów, a za ich odblokowanie żąda równowartości 300 dolarów w wirtualnej walucie bitcoin.

REKLAMA