Worldcoin – kryptowaluta Sama Altmana dla każdego, ale nie za darmo. Co trzeba dać za 25 tokenów?

Worldcoin – kryptowaluta Sama Altmana dla każdego, ale nie za darmo. Co trzeba dać za 25 tokenów?

Rewolucja technologiczna nigdy nie przestaje zaskakiwać. Wkraczamy w erę, w której granice między wirtualnym a rzeczywistym coraz bardziej się zacierają. Przykładem jest Worldcoin, zuchwały startup kryptograficzny założony przez Sama Altmana, CEO OpenAI, który właśnie rozpoczął globalne wdrażanie swoich usług.

Altman, znany z kierowania OpenAI, zasłynął z ambitnych planów. Jego najnowszy projekt, Worldcoin, ma ambicję stworzyć globalną tożsamość, wzmocnić procesy demokratyczne i zwiększyć możliwości gospodarcze na niespotykaną dotąd skalę.

Zdaniem Altmana, Worldcoin to projekt, który ma umożliwić “odróżnianie ludzi od sztucznej inteligencji online”. To narzędzie, które ma zapewnić każdemu człowiekowi kryptowalutę, ułatwiając mu dostęp do globalnej gospodarki.

Podstawą jest aplikacja mobilna World App i tzw. Orb – urządzenie skanujące gałkę oczną. Użytkownicy, którzy udzielą swojej zgody na skanowanie, otrzymają identyfikator World ID i – co ciekawe – 25 tokenów Worldcoin.

Ale startup, mimo że wspierany przez renomowanych inwestorów, spotkał się z krytyką. Krytycy wskazują na ryzyko wyzysku, zwłaszcza w biednych krajach. Mimo to, Worldcoin twierdzi, że między majem 2021 a lipcem 2023 zarejestrowało już ponad 2 miliony użytkowników w ponad 30 krajach.

Zdaniem Worldcoin, potencjalne zastosowania tokenów są szerokie. Można je wykorzystać do walki z botami, ułatwienia procesów demokratycznych czy wzmacniania strategii motywacyjnych. To narzędzie, które może “pokazać potencjalną ścieżkę do finansowanego przez sztuczną inteligencję UBI” – jak czytamy w oświadczeniu firmy.

Krytycy wskazują, że Worldcoin to przekupstwo, gdzie za obietnice spieniężenia 25 tokenów oferuje się dane biometryczne. Są też osoby zwracające uwagę na pilną potrzebę działania w zakresie odróżnienia botów od ludzi. Czy ten projekt okaże się sukcesem – czas pokaże. Jednak na ten moment wokół Worldcoin dzieje się zbyt wiele tajemniczych rzeczy, jak działanie od 3 lat w krajach nierozwiniętych, np. w Indiach, brak rozgłosu współmiernego do  rejestracji pond 2 mln osób w ciągu dwóch lat itd. Czy startup osiągnie takie wyniki w krajach rozwiniętych, gdzie bardziej zwraca się uwagę na bezpieczeństwo cyfrowej tożsamości – dowiemy się wkrótce.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów