Wrocławska spółka sprzedająca elektronikę pod lupą KAS i prokuratury

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
1 min

Wrocławska spółka sprzedająca sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny w Polsce, zdaniem KAS, wykorzystywała mechanizm „crossinvoicingu”. Musi zwrócić do Skarbu Państwa blisko 8,4 mln zł.

Dolnośląska KAS wykryła, że spółka zmniejszała podatek, stosowała tzw. crossinvoicing w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23% i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0% do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty.

Mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży” za przefakturowanie, a organizatorzy oszustwa odzyskiwali VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił.

Dzięki kontroli spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT.

- Advertisement -

Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano również narzędzia wymiany informacji z innymi krajami oraz system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Źródło: MF

Udostępnij
- REKLAMA -